UGB25 Xcel Sporting

http://www.kemalelitemiz.com/ugb25-xcel-sporting.html

UGB25 Xcel Sporting

GELENEK VE YENİLİK:
Beretta UGB25 Xcel Yarı otomatik tüfek; geleneksel süperpoze ve çifteler gibi kırılarak açılan namlu ve fişek doldurma ya benzeyen fakat tamamen yenilikçi bir doldurma ve kilitleme sistemine sahip olan ve çift fişek hazneli ve çalışma sistemi yarı otomatiklere benzeyen, tek namlulu bir av tüfeğidir. Yeniden doldurma işlemi geleneksel yarı otomatik tüfeklere nazaran daha kolay, rahat ve emniyetlidir. Bu modelin trap tipi olanları için yarışma localarında tekrar doldurma emniyeti ve çift atışta tek namlulunun nişan tutma avantajı da vardır.


KISA NAMLU TEPMESİ:
Beretta UGB25 Xcel in çalışma prensibi; tüfeğin kırılarak açılan bölümünde geri tepme ile oluşan yarı otomatik sistemdir. Namlu ekseninin daha düz oluşu ve kısa tepme gücü, ateşleme esnasında namlulunun yukarı sıçramasını tamamen telafi edecektir. Genelde oluşan geri tepme gücü de burada azalarak omuza aksedecektir. Kusursuz olarak ayarlanmış bu mekanizma ile 12 ga. 2 3/4 ” (70mm) fişekler için ileri geri hareketle çalışır. Hatta bu 70mm fişeklerin 42 gramlık saçma dolularıyla da çalışabilecek şekilde ayarlanmıştır.
RECEIVER ( FİŞEK HAZNESİ ):
Beretta’nın tasarımcılarından Giugiaro’nun kusursuz bir tasarımı olan UGB25 Xcelin fişek haznesi, hafif alaşımdan yapılmış geri kısmı, kundağın elle kavranılan bölümünün içine tam olarak oturacak ve kolayca nişana gelecek şekilde yuvarlatılarak hazırlanmış. Bir yüzü parlatılmışken diğer yüzey parlamayı önleyici matlıkta yapılmış ve her iki yüzey arasında hoş bir tezat oluşturulmuştur. Bu essiz aerodinamik sık tasarımın ön ve arkalarda devam eden kabartma ve desenleri ile cazibeli bir görünüm arz etmektedir. Kırılan namlunun kilitlenen parçası üstte yer almakta, solda ve üstte açma manivelası bulunmakta. Sağda fişek yatağı ve ikinci fişeği barındıran yatak yer almaktadır. Fişek fırlatma haznesi ise altta yer almaktadır.


FİŞEK YEDEKLEMESİ VE ALLTAN FİŞEK FIRLATMA
Fişek taşıyıcı bölüm, fişek haznesinin sağ el tarafında olacak şekilde tasarlanmıştır. İkinci fişeğin yer aldığı oda, ilk fişek ateşlenir ateşlenmez alttan fırlatıldıktan sonra namluya sürülecek şekilde yapılmıştır. Ateşlenen her iki fişeğin boş kovanları da tüfeğin alt bölümünden, tetik muhafazasının hemen önünden yere doğru fırlatılarak atılır, böylece yanlardaki atıcılar içinde emniyet sağlanmış olur.
DİPÇİK SÜRGÜNDEKİ ÇİFT TEPME AMORTİSÖRÜ
Bu tüfeğin diğer bir yeniliği ise, fişek yatağından dipçiğe uzanan bölüme yerleştirilmiş, teknolojik plastikten yapılan sarsıntı ve tüfek tepmesini azaltan bir çift amortisördür.

OPTİMA NAMLU VE OPTİMA SOKLAR:

Beretta firmasının özelliklerinden olan ve OPTİMA adı verilen işlemdir; namlu ve ilave şok tüplerinin şekillendirilmeleri sıcak dövme metodu ile uzun bir müddet dövülerek konikleştirme işleminin yapılmasıdır. Bu namlular da atılan saçmaların daha düzgün dağılımı öldürücülüğü ve hızı artırılmaktadır,tüfek geri tepme gücü azalmaktadır.. Ve bu işlemden geçerek üretilen namlu ve şoklara da optima namlu ve optima şok denilmektedir. Şok tüpleri namlu içine ve namlu ucuna ilaveli( uzatmalı) olacak şekilde ve çelik kaplama saçmaları da atabilecek şekilde üretilmişlerdir.
TETİK MUHAFAZASI:
Tetik muhafazası baştan aşağı tamamen fiberglas-su geçirmez teknopolimerden yapılmıştır.
Tüfeğin mekanizmasından kendiliğinden yağlanır. Titreşim emici ve Soğuk havalarda iyi bir ısı dengeleyicidir. Tüfeği tutuş ve ateşleme şartlarına en iyi uyacak şekilde tasarlanmıştır.
Emniyet düğmesi standart pozisyonda olarak yer almıştır.( sağ elini kullananlara göre)
İyi bir usta bunu tersine çevirebilir.

DİPÇİK:
Dipçik seçilmiş ceviz ağacından yapılmış ve su geçirmez özellikte bitimi yapılmıştır. standart dipçikler Gel•Tek tüfek tepmesini emen yastıklı olarak gelir, bu yastık ateşleme esmasında oluşan tepme gücünü emer ve azaltır. Değişik ebatlardaki yastıklar birkaç dakikada takılıp çıkarılabilir bunlarla tüfek boyunu ayarlamak mümkündür ayrıca dipçik yüksekliğini ayarlamakta mümkündür. Bu dipçik boyu ayarlama sistemi yine ceviz ağacından yarı kunduz kuyruğu şeklinde yapılmıştır.


The Beretta UGB25 Xcel tüfek alıcılara, kılıfında resimde görülen aksesuarları ile birlikte ulaşır.
Kemal Elitemiz
Nisan–2009-Konya

Yorum Yaz