TAC

http://www.kemalelitemiz.com/tac.html

TAS Tactical Adjustment System – Ballistic Data Discs

( TAKTİK AYAR SİSTEMİ- BALİSTİK VERİ DİSKİ )

Kemal Elitemiz


Keskin nişancılar, avcılar ve uzun menzil atıcılarının dürbün ayarlarına kolaylık sağlamak amacı ile geliştirilmiş; Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı ve şeffaf polycarbonate disk üzerinde en çok kullanılan kalibre ve mermi çekirdeği ağırlıklarına göre her türlü balistik bilgiyi kapsayan ve atış için gerekli verilere kolayca ulaşılabilecek şekilde tasarlanmış bir disktir.
Eski balistik teknoloji ile yenilikçi hesaplama yöntemlerinin birleştirilerek avcı ve atıcıların tecrübelerinden yararlanmak sureti ile geliştirilmiş ve kullanım kolaylığı ve basitliği sağlanmış bir sistemdir. Teknolojisi 2003 ile 2007 arasında İngiltere’de geliştirildi.

A- Esas yapı, yüksek kalite hafif ve sağlam yapıda olan polycarbonate malzemeden üretilmiştir aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı ve su geçirmezdir.
B- Mermi özelliklerine göre balistik bilgilerin bulunduğu bölüm. Birkaç saniyede ulaşılabilecek şekilde konumlamıştır.
C- Mesafe ve açı penceresi.
D- Eğim ve atış çözümü penceresi.
E- Yükseklik, irtifa ayarı penceresi.
F- Rüzgâr ayarı penceresi.

TAS Sisteminin kullanılışı:
●Hedefin size olan mesafesini yarda veya metre cinsinden ölçerek disk üzerinde bulunan mesafeyi belirleyin.
● bulunduğunuz yer ile hedefiniz arasındaki açıyı ölçerek disk üzerindeki C (0–50) derece arasında seçiminizi yapın.
● belirlediğiniz mesafe ve açıya göre dürbüne yapacağınız MOA veya Miliradyan değerlerini disk üzerindeki D bölümünde görebilirsiniz.
● bu saat ekranına benzer diskin üzerinde dürbün ayarlarınızın nasıl yapılacağını görebilirsiniz.
● diskin E Bölümünde bulunduğunuz yerin deniz seviyesine göre yüksekliği ve hava sıcaklığı bölümü vardır bu değerlerde dürbün ayarlarınızın doğruluğunda size yardımcı olacaktır.
● Diskin F Bölümü rüzgâr ayar bölümüdür, ölçümlediğiniz rüzgâr hızına göre dürbün üzerindeki ayarı buradan görebilirsiniz.
Kemal Elitemiz
Ocak–2010-Konya

Yorum Yaz