Szecsei Double Bolt

http://www.kemalelitemiz.com/szecsei-double-bolt.html

Szecsei Double Bolt

Kemal Elitemiz


1993 yılında Uluslar arası Safari kulüp ve Amerikan silah yapımcıları birliğinin
Sergisinde silah meraklıları Joseph Szecsei’nin CSI exhibit (bilimsel takdirname belgesi) almasını sağlayan çok nadir tek kollu çift namlulu ve çift mekanizmalı yivli tüfeğini görmek üzere Szecsei’nin standına üşüştüler. Joseph Szecsei tipik bir silah yapımcısı değildir.
Macaristan da doğdu 2. dünya savaşında yerinden edilip, dünyayı dolaştı, birçok alakasız işler yaptı. Sonunda 1951 yılında Kanada’ya göç etti. Sıkıntısından Ford Motor şirketinde ( tools and die) imalat işinde alet yapımında çalıştı. Fakat uzmanlık alanı değildi.
Silah yapımı onun tutkusuydu Gençliğine ev yapımı mekanizmalı ve kırılabilen 22 kalibre tüfeği için Macar gizli servisine birçok hikâye kıvırmıştı.
Ford sanayisinde geçen beş yılın sonunda genç Szecsei Ontario Windsorda otomobil endüstrisi ile alakalı olarak kendi ( tools and die) atölyesini açtı. İşinde çok başarılı oldu ve büyüdü bu sektöre damgasını vurdu. Bugün Szecsei fabrikalarında Ford mini Van serisi otomobiller için onsekiz büyük parçayı üretmektedir. Ekonomik başarısı ona zevk aldığı büyük avları yapma imkânı sağladı, Afrika zambezi vadisindeki bir avda geçirdiği bir kaza sonucu çift namlulu tüfek ve mekanizması tasarlama fikri oluştu. Tasarladığı mekanizma tek mekanik kolla iki fişeği çıkarıp namluya iki fişek birden sürmeyi sağlayan ve bu şekilde dört mermi atmaya imkân veren çift tetikli mekanizmadır.
Szecsei bu mekanizmayı iki değişik şekilde çalışabilir tarzda üretmiştir.
Mandallı olan (in S/S configuration-yan yana çifte ) diğeri magazine (as in the O/U design alt üst süperpoze).

Features: Özelliği
• Tek parça sürme kolu iki fişek doldurur.
• Hızlı, Sağlam, Emniyetli
• O/U or S/S configurations
• Arazi testi yapılmış ve avcılar tarafından kabul edilmiş onaylanmış.
• Sadece büyük çap tüfekler ve çeşitleri için
• Dünya çapında patente haiz

Magazin:

Fişek haznesi titanyum metalindendir fişekler doğrudan namluya sürülebilecek şekilde konumlanır. Dört mermi kapasitelidir, namluya iki fişek sürülürse toplam altı mermi kapasiteli hale gelir. kendiliğinden fırlatmalı yay sistemlidir.
Sürgü kolunun geriye doğru çekilmesi ile iki adet boş kovan fişek yatağından çıkartılmış olur.
Safety Catch: Emniyet Mekanizması

Emniyet kancası her iki namluyu ateşleyen pimleri ve tetikleri sessizce emniyete alır. Ve her türlü arazide taşıma esnasında emniyetlidir. Saniyeden kısa bir sürede emniyet sessizce açılabilir.

Bores: Namlular

Namlular en yüksek kalite ve dayanırlığa sahip Boehler çeliğinden imal edilmiştir.
Her namlu elektromanyetik patlama testine tutulmuştur. Testler esnasında aralıklarla namluların yapısı ve düzgünlüğü kontrol edilerek son şekli verilmiş daha sonra sahip olduğu çapa ait fişeklerin basınç değerleriyle denenmek sureti ile 100 metrede 5 cm gurupmanı elde edilerek atış düzgünlüğü sağlanmıştır. Namlular %60 titanyum gradeV. Alaşımlıdır Bu sayede tüfek 5,2 kg ağırlığındadır.
Bütün çelik aksam yüksek kalite alaşım hava çeliğinden üretilmiş olup 2300 Newton basınca dayanıklıdır.

Eylül – 2012 – Konya

Yorum Yaz