Savage Slug Shotgun

http://www.kemalelitemiz.com/savage-slug-shotgun.html

SAVAGE SLUG SHOTGUN
Kemal Elitemiz


Savage silah sanayi 2009 yılı sonlarında yaban domuzu , Ayı ve yırtıcı hayvanların avı için ürettiği ,özel seri 20 gauge yivli namlulu mekanizmalı olan 220 modeline 12 gauge çapta bir ürün ekledi.
Amerikalı geyik avcılarının yivli silahlara uygun olmayan sık ormanlık ve çalılıklarda avlanmalarına uygun olan tatmin edici bir tüfek isteklerine cevap olarak üretilen Savage 20 gauge model 220F ( bold- kol mekanizmalı) tüfek, avcılar tarafından çok sevildi.
3’’inç. (76mm) fişek yatağı 22’’inç. 55.8 cm namlu uzunluğu,3 kg. ağırlığı ve 2+1 fişek kapasiteli 100 yarda mesafede atış gurupmanı ½ inç. Olan atış düzgünlüğü ve 200 yarda etkili mesafesi olan tüfeğin 45 cold tabanca ve 45-70 gov. Yivli Tüfekle aynı etkiye sahip olduğu görüldü.Bu özellikler slug tüfek avcılarının yıllar süren rüyalarının gerçekleşmesini sağladı.
Savage 20 gauge Model 220F Slug Gun
Savage Model 212 12 Gauge Slug Gun

12 kalibre tüfek namlusu içi sabot dolulara uygun olması için yivlendirilmiş yiv set oranı 35’’inç


Özellikler: Barrel finish : Satin
Dipçik-kundak: Matte- donuk Barrel material : CarbonSteel AccuTrigger: Yes
Magazine: Detachable box Stock material : Synthetin Stock color: Black
Barrel color: Blued nişangah : Sights: iki parçalı dürbün ayağı montajı için delinmiş Drilled and tapped for scope mounts

Caliber: 12 GA
Handed: Right – sağ el kullanımlı
Rate of Twist: 35 yiv-set oranı 35’’
Weight: 7.45 lbs – 3.4kg.
Overall Length: 43.125″ toplam uzunluk:109.5 cm
Barrel Length: 22″ namlu boyu 55.8cm
Ammo Capacity: 2 fişek kapasite 2+1
Tetik çekme ağırlığı 3-1/4 lbs = 1472 gram
MSRP: $645.00
1980 yıllarında; acemi ve sakar tüfek sahiplerinin avda arkadaşlarını ve diğer kişileri kazara vurmaları ve yaralamaları sonucu kendilerini kurtarmak ve suçlarını hafifletmek amacı ile kabahati tüfeklerinin tetik sistemine yüklediler. Bunu fırsat bilen vicdansız silah karşıtı avukatların açtığı, baş belası dava dosyaları ile tüfek üreticileri bombardımana tutuldu. Bu gelenekselleşmiş tetik sistemine ‘’Tüğ Tetik’’ lakabı takan avukatlar, oluşan kazaların baş sorumlusu olarak tüfek üreticilerini hedef aldılar. Bu aldatıcı kampanya ile iyi niyetli, saf ve bilgisiz jürileri etkileyerek, hak etmedikleri büyük tazminatlar elde ettiler.
Neticede bu dayatmalar sonucu olarak, silah üreticileri tetik çekim ayarını kaldırdılar tetik çekme gücünü artırdılar ve tetik çekimini sürümlü ve daha ağır olarak sabitlediler. Özellikle acemi ve deneyimsiz avcılar için tüfeğe mermi yerleştirme işini zorlaştırdılar. Çoğu avukatın önerisi ile kilit sistemleri kurcalanamaz şekilde muhafaza altına alındı, bütün bu tartışma ve öneriler eşliğinde yeni bir tetik sistemi tasarlanmış oldu.’’ Guns and Shooting Online’’ gibi yayınların yazarları bu yeni tip tetikleri geriye doğru yozlaşmış tetikler olarak gördüler ve karaladılar. Deneyimli avcılar ve atıcılar öfkeliydiler ve bu berbat tetik sistemini yıllarca kötülediler. Silah yapımcıları müşterilerinden mutlu olmadıkları yönünde haberler almaya başladı. Ne yazık ki bu temenniler yeni tazminat davalarının yerini tutmadı, üreticiler birkaç tüfeğin bu masrafı karşılayamayacağı için geri dönüş yapmadı. Buna rağmen en üst sıralarda yer almış tüfek üreticileri olan Browning, Kimber, Mannlicher, Sako ve Weatherby gibi marka yapımcılar müşterilerine en iyi mekanizmaya sahip tetikli tüfekler sundular ve bu meselede yıllarca dayattılar. Savage silah firması 2003 de bu çıkmazı devrimci bir tasarım olan Accu Trigger ile aştı. Bu fevkalade temiz kusursuz tetik ile çekme gücünü 2,5 pound ile 6 pound arasında ayarlanabilir şekilde üretti. Bu ayar ordu ve polis için üretilen tüfeklerde ve bazı varmint kalibrelerde 1,5 pound olanları dâhil olmak üzere merkez ateşlemeli ağızdan dolma kenar vuruşlu ve hedef tüfeklerinde yerini aldı. Ayrıca bütün tüfeklerin yanında tetik ayarı ile ilgili doküman ve aleti müşterilerine sundu. Bu tetik kazara tetik hareketini önleyen ( Glock-like blade) bölümü ile istisnayı bir emniyete sahiptir. Accu Trigger tetik bu emniyet sistemi ile avukatların önerdiğinden de öne geçti ve büyük silah yapımcılarının yatırımı oldu. Savage bu tetikleri ilk defa atışa başlayan genç atıcılar için kenar vuruşlu tüfeklerinde de kullandı. Diğer silah yapımcılarının tetiklerini yenileme ihtiyacı duymalarının da yolunu açmış oldu.


28 kasım 2013- Konya

Yorum Yaz