Sako TRG – 42

http://www.kemalelitemiz.com/sako-trg-42.html

Sako TRG – 42

Kemal Elitemiz

Bu araştırmamı ; Bu silaha sahip olup, atışlarında ve avlarında hakkını vererek kullanan değerli kardeşimiz TURGAY SULU beye ithaf ediyorum.

Finlandiya’nın Riihimäki Kasabasında bulunan Sako Ltd. 1989 yılında 308 Winchester 308/7.62x51mm NATO kalibre hassas keskin nişancı tüfeği olan TRG-21 modelini tanıttı.
Önceki üretimlerden olan TR-6 Hedef tüfeğinin özelliklerine sahip olan bu modelin ağırlığı 4.7 kg (10 lb 6 oz) fakat TRG-21 tasarımı Sniper silahı olarak ihtiyaç halinde gereken
İlavelerin uygulama imkanına sahip olmasıydı,nitekim sahip olduğu iki kulaklı Mauser kollu mekanizması değiştirildi sürgü çapı 19 mm (0.75 in) ve simetrik üç kulaklı hale getirildi,kilitleme yüzeyi ise 75 mm2 (0.116 in2).oldu.nitekim bu değişim Sako’nun son ürünlerinden olan Sako 75 ve 85 modellerinde kullanıldı.
TRG sisteminin askeri kullanımlarda daha kullanışlı hale gelmesi için TRG-21 model üzerinde 1990 yıllarının sonuna kadar TRG-41 modele kadar süren iyileştirme ve değişim devam etti muzzle brake (namlu ucu freni ) Bipod büyük ve ağır nişan sistemleri için daha rahat atış imkanı sağlayan ilaveler takıldı.
2011 yılında bir Amerikan Sako yetkilisinin isteği ve siparişi üzerine özel bir üretim olan TRG-22 .260 Remington (6.5x 51.7 mm) Kalibrede üretildi ve Mayıs 2011 yılında satışa sunuldu.bunu takiben TRG-22 308 WİN. 6.5X47 mm ve 260 Remington (6.5x 51.7 mm) kalibrelerde satışa sunuldu.
2013 Yılında TRG Sistemde daha fazla düzelmeye gidildi, kullanıcıların istekleri doğrultusunda, dürbün montaj kaideleri,geri tepme yastıkları, yeniden yapılandırılmış sürgü kolu ayarlanabilir iki kademeli tetik mekanizması ,kolay hareketli iki yönlü emniyet sürgüsü,Alimünyum dan çentikli tetik muhafazası ,daha kullanışlı şarjör kilidi kondu.bundan başka sürgü kolu ve başlığı lastik kaplandı.
TRG-42 Model 300 Winchester Magnum ve 338 Lapua magnum ( 8.60 x70mm) kalibre olarak üretildi. 2013 yılında 338 Lapua magnum kalibredeki kovanın büyüklüğüne uyacak ve fişek yatağından boş kovanı rahatça çıkartabilecek şekilde sürgü gövdesine çift dalıcı ejektör
( Boşaltıcı) ilave edildi.

TRG Sistemin kalbi sayılabilecek Fişek yatağı ve namlu en dayanıklı ve en hafif malzemeden soğuk dövme metodu ile imal edilmiştir.Sürgü kolu üç büyük kulaklı ve 60 Derece hareketlidir. Boşalma ve sürme hareketinin en verimli olacak şekilde tasarlanan sürgü kolu
Kısa hareketli olanlarda 98 mm (3.86 in) uzun hareketli olanlarda ise 118 mm (4.65 in) boyundadır.

Sürgü haznesi üzerinde 17 mm (0.67 in) genişliğinde içi güvercin Kuyruğu şeklinde oyulmuş dürbün ayağı montajı için kızak vardır değişik özelliklere sahip dürbün ayaklarının monte edilebileceği vida deliklerine sahiptir.. dürbün yerleştirme rayı bünyesinde geri tepme durdurucu yarıkları vardır.
Uzun menzil tüfek atıcıları, tek parça ( base) kullanır. Genellikle de tercih edilen base türü, (Picatinny rail surface.) (yüzeyleri çıkıntılı ray sistemli) dürbün kaidesi ve (Standard Picatinny Rings) bunlara ait standart Picatinny dürbün yüzükleri kullanırlar. Dürbün halkaları; kullanılan mercek çapı, dipçik yanak düzeyi ve dürbün aksına göre seçilir Kısa, orta ve yüksek Halkalar olarak adlandırılır.


MIL-STD-1913 rail


STANAG 2324 rail,

Bu dürbün halkaları, sürgülüdür raylar arasına sıkılarak dürbün sabitlenir. İstenildiğinde dürbün ve halkaları tüfekten ayırmak mümkündür, bu durumlarda dürbün nişan ayarı bozulmaz. Bunların integral olanları da vardır.
Bir diğer dürbün ayağı çeşidi ise;
Gerektiğinde dürbüne namlu boyunca aşağı ve yukarı doğru açı verebilen türdür. Bunlara
( MOA base”) MOA kaideli dürbün ayağı denir. Uzun menzil atışlarında kaideye açı vermek için kullanılır. 20 or 30 MOA
Uzun menzil atışlarda bu MOA ayarlamaları aynı zamanda dürbün halkalarından da ayarlanabilir ya da her ikisi birden kullanılır.

Namlu

free-floating ( serbest salınırlı ) Ağır, Krom Molibden alaşımlıdır, paslanma ve erozyona karşı paslanmaz çeliğe nazaran daha çok dayanıklıdır,namlularda yiv set sayısı ve kıvrılma oranları kalibre çeşidine göre değişiktir.
338 Lapua çap namlular dört Yiv ve Set.tir
338 Lapua Magnum namlularda yiv-setin kıvrım oranı (Twist Rate) alışılmamış bir şekilde iki farklı oranda üretilmiştir. Namlu boyu : 27″ – 68.58 cm
Mermi çekirdeği ağırlığı 16.2gram(250 grain) olan doluları kullanan atıcılar için namlu Twist Rate oranı 305 mm (1 in 12 inch) 1/12
Mermi çekirdek ağırlığı fazla olan Sierra HPBT MatchKing and Lapua Scenar .338-caliber 19.44 gram (300 grain) bullets. doluları kullananlar için Twist Rate oranı 254 mm (1 in 10 inch) olarak üretilmiştir.
Daha sonra bu oran standartlaştırılmıştır.
Aynı şekilde ağır çekirdekli doluları atmak üzere 300 Winchester Magnum kalibre tüfeklerin Twist Rate 1:10″ orana sahip olanı vardır.
Namlu uçlarına takılan muzzle brake ve parlamayı önleyici aksesuar vardır.

Safety : Emniyet

Emniyet mandalı tetik muhafazasının içinde ve tetiğin önünde yer alır.sessizce çalışır.Emniyet mandalı geri çekildiğinde tüfek emniyete alınmış olur açmak için mandalı öne doğru itmek yeterlidir.Emniyet sistemi iki fonksiyonludur.birisi tetik mekanizmasını kilitler,diğeri kapalı vaziyetteki kurma kolunu ve ateşleme pimini kilitler. Emniyet kapatıldığında Ateşleme pimi
Kurma mekanizması gerisinde 1.6 mm (0.06 in) kadar çıkıntı yapar,bu sayede atıcı tüfeğin ateşlemeye hazır olduğunu kolayca fark edebilir.
Trigger : Tetik
İki kademeli olan Tetik mekanizması, tetik çekme ağırlığını 1 kg ile 2.5 kg (2 to 5 lb) arasında ayarlayabilme imkanı sağlar.Aynı zamanda tetik boyu ayarlaması yaparak yatay ve düşey eğim ayarı yapmak mümkündür,bu ayar atıcıya uygun bir tetik hareketi elde etmesini sağlar zira uyumsuz bir tetik hareketi nişanın bozulmasına yol açar. Tetiğin hareketi kısa fakat fark edilebilecek şekildedir.Emniyet faktörü kadar emniyet kertiği de önemlidir.bu tetik içindeki emniyet kertiği tüfeğe gelecek kuvvetli çarpmalar sonucu tetiğin boşalmasını önler.
Tetiğin hemen önünde yer alan emniyet mandalı geriye doğru alındığı zaman tetik mekanizmasını kilitler buna ilave olarak kapalı durumda bulunan sürgü kolu ve ateşleme pimini de kilitler. Ateşleme piminin hareketi 6.5 mm (0.26 in).dir.
Tetik mekanizması tüm olarak tüfekten sökülebilir özelliktedir.
Stock : Dipçik


TRG Dipçiği avcılığın yanında keskin nişancıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Dipçik tasarımı UIT ( Üniversal Institute of Technology – Uluslar arası Teknoloji Enstütisi) ve CISM ( Certified İnformation Security Manager – Güvenlik Başkanlığı bilgilendirme belgesi) Şatlarına uygun olarak üretilmiştir.


Sako dipçiklerini ;Siyah, Yeşil, Çöl Tabası, Koyu Toprak , Renklerde üretmiştir Çöl Tabası ve Koyu Toprak renkli olan dipçikler siyah renkte olanlardan 0.2 kg (0.4 lb) kadar daha ağırdır.2011 yılından sonra dijital camouflage desen çeşitlerlide satışa sunulmuştur.Dipçik tasarımı sağ- sol atışlara uyacak şekilde tasarlanmıştır. Dipçiğin omuza yakın bölümünde,kavrama kabzası içinde ve tüfeğin dipçiğe sabitlendiği yatak bölgelerinde dayanırlığı artırıcı Alüminyum iskelete sahiptir.omuza yakın bölgede açılı bir şekilde sıralı Alimünyum plakalar vardır.dipçik kaplama maddesi olan eritilmiş Poliüretan enjeksiyon yöntemi ile kalıba basılır ve Alimünyum iskeleti sarar.dipçiğin üzerinde hareketli yanak parçası atıcıya rahatlık ve nişanına kolaylık sağlayacak şekilde ayarlanmaya uygundur.
Omuz parçasının her iki yanında Tüfek kayışı asmak için çelik askılık oyuk içine yerleştirilmiştir,arka ve ön taraftaki askı parçaları dipçik içerisinde yer alan çelik raya sabitlenmiş ve fırdöndü şeklimdedir.
Sako TRG-42 .338 Lapua Magnum rifle

Sako TRG – 42   .338 Lapua Magnum 300 Grain Lapua Sceaner

Aralık 2015 Kayseri- Yahyalı

Aladağlar Milli Parkı Dar Avluk Bölgesi Mesafe: 807 metre atış açısı :12 derece yukarı. Rüzgar:soldan saat 8 yönünde 1.2m/sn. Basınç::836 hPa İrtifa:1937 metre Hava sıcaklığı : -3 derece nem:%39 Atıcı :TURGAY SULU

 • Manufacturer: Sako
 • Model: TRG-42
 • Caliber: . 338 Lapua Magnum
  .
 • Barrel: Cold Hammer Forged, Heavy Contour
 • Barrel Length: 27″ (686mm)
 • Twist: 338 Lapua: 1:10″ RH
 • 338 Lapua: 5 Round Detachable Box
 • Trigger: Fully adjustable two stage
 • Stock: Aluminum Reinforced composite finished in black, green or tan
 • Metal Finish: Matte Bluing or Phosphate
 • Weight: 11.75 lbs (5.3 kg)
 • Overall Length: 47.25″ (1200mm)

Aralık – 2015 – Konya

'Sako TRG – 42' için 1 Yorum

salim tayfun KIR
16 Aralık 2015, 19:31

BEN BU ADAMI TANIYORUM İYİ KİDE TANIMIŞIM ADAM GİBİ ADAM DEDİKLERİ KİŞİ BU İŞTE ALLAH KENDİSİNE VE DEĞERLİ AİLESİNE UZUN VE SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN…

Yorum Yaz