Remington Versa Max

http://www.kemalelitemiz.com/remington-versa-max.html

Remington Versa Max

Kemal Elitemiz


Amerikan eyaletlerinden biri olan NC( North Carolina) eyaletinin Rockingham şehri kasabası Madison da bulunan Remington Arms.
National Rifle Association (NRA) Ulusal tüfek birliğinin 2011 yılı yayınında duyurduğu yılın Amerikan Rifleman Shotgun ödülü olan Golden Bullseye ödülünü Remington Versa Max yarı otomatik av tüfeğine verildiğini gururla ilan etti.
Ödüle ait açıklamada; tüfeğin, atış sporlarında mevcut olan yarı otomatik av tüfeklerinin en iyi ürünü olduğu belirtildi.
Yeni Remington VERSA MAX bu yeni tasarımı ile bütün daha önceki tasarımların güvenirliği ve hareket sistemlerini yerle bir etti. Her tür ve ebatta 12 kalibre dolularla yapılan binlerce test atışları sonucu daha yumuşak geri tepme ve daha az bakıma sahip olduğunu ispat etti.
Tüfeğin kalbini Remington’un tasarımı olan ve patentini aldığı VersaPort gas piston System oluşturur.


Bu sistem yedi gaz deliği ve iki gaz pistonundan oluşur. Sistem kendiliğinden en hafif 2’’ hedef dolularından en ağır 3 1/2’’ magnum dolulara kadar gaz basıncını ayarlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca sisteme ait birkaç parça kirlenmeyi koruduğu gibi temizlenmesi de çok basittir.
Yarı otomatik av tüfeklerinde en büyük sorun, hafif ten ağıra fişek atışlarında verimli bir çalışma sistemi elde edilememesidir. Hafif dolularda çalışma sisteminin aksaması ağır dolularda ise artan geri tepme gücü sorun olmuştur. Tüfek üreticileri doluların gücüne uygun ilave aparatlar geliştirmişler bununla sorunu çözmüşlerdir fakat bu değişik avlar için pratik bir çözüm olmamıştır. Versa port sistemi bu sorunu fişek boyuna uygun gaz delikleri sayesinde çözmüştür kısa fişeklerde mekanizmaya aktarılan gaz basıncı daha fazla delikten hareket sistemine aktarılırken uzun fişeklerde lüzumsuz delikler kapatılarak mekanizmaya güçlü olan gaz basıncı daha az delikten aktarılmış, mekanizmanın verimli çalışması ve dengeli bir geri tepme oluşması sağlanmıştır.


Bu gaz delikleri fişek yatağında, birbiri ile çakışmayacak şekilde üç sıra halinde ve 3x1x3 biçimde oluşturulmuştur. 2 3⁄4-inch boyunda fişek ateşlendiği zaman fişek yatağı altında yer alan iki itici pistona bütün yedi delikten gaz aktarılır. 3-inch boyda fişek ateşlendiği zaman fişeğe yakın üç delik, fişek tarafından kapatıldığı için kalan dört delikten pistonlara gaz aktarılır. 3 1⁄2-inch boyundaki fişeklerde ise sadece öndeki üç delikten gaz aktarılır. Böylece fişeklerin plastik kabuğu gaz ayarlama işini üstlenmiş olur. Av esnasında tüfeğin çalışıp çalışmayacağını düşünmeden istediğiniz ebatta ve güçte fişek kullanabilir ve tüfeğinizin aynı verimde çalıştığını görürsünüz.
Ayrıca Tüfeğin namlusu TriNyte kaplamalıdır.
TriNyte® Corrosion Control System. Tüfeğin namlusu Remington’a özel PVD maddesi ve nikel bileşimi Elektrolitik kaplama sistemi ile insan saçı kalınlığında üç katlı, paslanmaya karşı koruyucu kaplamalıdır.


Alüminyum olan Fişek sürme haznesi ve iç kısmı nikel teflon kaplamalıdır. Fişek barındırma yuvası paslanmaz çeliktir.

Nisan – 2011 – Konya

Yorum Yaz