NESSMUK

http://www.kemalelitemiz.com/nessmuk.html

BİR DERGİ , BİR YAZAR , BİR EFSANE
NESSMUK

Kemal Elitemiz

Editor : George Bird Grinnell
Staff writers   :  George W. Sears
Categories  :  Hunting , fishing , outdoor  recreation
Publisher   :  Charles Hallock
First issue  :  August 1873
Final issue : 1930
Based in     : New York City

Forest and Stream ( Orman ve Nehir) Dergisi : 
Amerika’da  Charles Hallock tarafından  18743 Ağustos ta yayına başlayan  Avcılık ve balıkçılık dergisidir.  Dergi yayınını aralıksız 1930 yılına kadar sürdürdü. 1930 yılındaki son sayısı Amerika’da yayınlanan en eski dokuz dergiden birisidir.

Aynı dergi New York şehrinde gazete boyutunda16″ x 11″,basıldı.
Dergi 1880 yılında gazetede yazar olarak işe başlayan ve  Nessmuk takma adı ile makaleler yazan George W. Sears Sayesinde büyük bir okur kitlesine sahip oldu.

Sears Oxford düzlüklerinde Massachusetts de 2 Aralık 1821 de doğdu. On kardeşin en büyüğü idi . Onun genç yaşta 8 yaşında av doğa tutkunu olması Narragansett yerlilerinden olan yakın arkadaşı Nessmuk ( orman ördeği) (Narragansett – Rhode Adası’nda (ABD) yaşamış Kızılderili halkı; Rhode Adası Kızılderili halkından olan kimse) sayesinde oldu. Avcılık,balıkçılık doğa ve kanoculuğa ait ilk bilgilerini arkadaşından aldı.bu isim daha sonra onun makale ve kitabında kullandığı takma ismi,lakabı ve tasarladığı iki kano’un ismi oldu.
19 yaşına geldiğinde ticari balıkçılık ve gemicilik işine girdi ve üç yıl çalıştı.işten ayrıldıktan sonra beş yılını ülkeyi gezerek geçirdi.Colorado’da gümüş madeninde çalıştı Missouri’de gazete editörlüğü yaptı Texas’ta Cowboy oldu Michigan’ın vahşi yaşamında kamp yaptı ve avlandı.nihayet 1848 de ailesi ile Wellsboro Pennsylvania hayatını dinlenerek geçireceği yer oldu.
Tam bir doğa tutkunu,kampçı,avcı ve balıkçı olan George W. Sears yazıları ile
Adirondack göllerinde tek başına kano ile doğada kamp yapmanın yollarını tanıttı

onun sayesinde; hafif ekipman ile yapılan kano kampçılığı , hayatta kalma bilgi ve deneyimleri ve önerileri büyük bir ilgi gördü.1900 yıllarından önce kaleme aldığı Ormancılık ve Kampçılık kitabı doğa tutkunlarınca geniş bir okuyucu kitlesi oluşturdu ve NESSMUK Adı efsaneleşti.

Nessmuk kitabında elli yıllık bir doğa adamı olarak,edindiği deneyimlerini , tecrübesini okurları ile paylaştı.Aynı zamanda doğa maceracılarına gerekli olan en az ve en lüzumlu teçhizatın neler olduğunu yemek pişirmek ve diğer ihtiyaçlar için gereken ve önceden akla gelmeyen malzemenin doğadan nasıl elde edilebileceğini ve faydalanılacağını .
Yanınızda taşıyacağınız eşyanın en lüzumlu ,en hafif en kullanışlı ve ne ölçülerde olması gerektiğini,battaniye çanta yedek giysi cepler balık kamışı ve sırt çantası dahil tüm ağırlığın 26lb 13 kg asla geçmeyecek şekilde seçilmesi gerektiğini hatta kano’nun ağırlığının 4-5 kg olası gerektiğini hesaplamış bütün bunların yaz sezonu için uygun olduğunu detayları ile açıklamıştır. taşınacak malzemelerin ölçü ve ağırlıklarını özenle hesaplayıp açıklamıştır. Ölümünün üzerinden 124 yıl geçmesine rağmen, Günümüzde onun önerdiği ekipmanlar bu günün tekniği ile aynı isimle üretilmekte Tasarladığı çanta, sırt çantası, balta, bıçak , kano tente ve çadır modelleri doğa severler ve kampçılar tarafından tercih edilmekte ve adı yaşatılmaktadır
Possibles Pouch (What Sears calls a ditty-bag):
iş görecek boyutta küçük bir torba Sears buna( ditty-bag ) kısa şarkı torba adını vermiş.
Bu küçük torbanın boyutları 4×6 inç 10×15 cm bu torbaya bir düzine kanca, 60 metre misina dört bükümlü 5.5metre yün ip, üç adet ( darning needle ) örme iğnesi ve birkaç dikiş iğnesi .bir düzine düğme , dikiş ipek ipliği , bir yumak dikiş ipliği , yapışkan macun,ayakkabıcı tutkalı ( çiriş) ,bal mumu olta kurşunu, kancaları sivriltmek için törpü, bir küçük şişede sinek ilacı ve bir küçük şişede ağrı kesici , ikili ve üçlü olta iğnesi yapmak için ince sarı tel ,sağlam sicim, su geçirmez kibrit, kumpas ,keten kumaşları delmek için bız,bakır raptiye ,bütün bunların toplam ağırlığı torbanın darası ile birlikte 2 ½ ounces =1 kg 250 gr olmalıdır

Backpack (knapsack): Sırt Çantası
yağlı kumaş ya da çuval kumaştan olmalıdır.çerçevesiz ve kalça kemersiz olmalıdır.azami
6 kg ağırlıkta eşya alacak kapasitede olmalıdır.günümüzde bu ölçü ve kullanışa uygun
Coleman RTX. Sırt çantalarıdır. Bu çantalar iki günlük bir doğa kampı için gerekli olan malzeme ve eşyayı taşıma hacmine sahiptir.

Clothing: Giysi
İki tane yün gömlek , iki parça yün don, bir çift yün çorap yün ceket ve yelek,yün pantolon şapka ve botlar.
Shelter : Barınak
Battaniye torbası : Sears battaniye olarak o günlerde adını günümüzde Michigan göller bölgesinin eski adı Mackinaw veya Mackinac alan kaba yün 1.5 x 2.10 metre ebadında 2 kg ağırlığında bir battaniye kullandı Bizdeki kepeneğe benzer vücudu tamamen saracak şekilde yün bir battaniye idi.


Tarp/Tent- Tente/ çadır:
Sears kullanılmak üzere üç değişik tipte tente ve çadır modeli önerdi.
ilki su geçirmez pamuklu kumaştan 180x 240 cm boyutunda tente ağırlığı yaklaşık 1 kg
İkinci tente önerisi ise yine kalın su geçirmez pamuklu kumaştan 270 x 210 cm ebadındadır bunun yaklaşık ağırlığı 1kilo 100 gramdır.
Üçüncü önerisi bir tarafı açık arkası kapalı çadıra yakın kullanımlı tente dir.ölçüleri 270x135cm bunun ağırlığı ise yaklaşık 1.5 kg.
bu kumaşların tam olarak su geçirmez hale gelmesi için Şap ve diğer kimyasalların nasıl kullanılacağını da anlatmıştır.

Pillow bag:Yastık torbası:
Yastık olarak kullanılmak üzere bulundurulan boş bir torbadır bunun içi bitki lifleri,kara yosun ve çimenle doldurulur ve yastık görevini yerine getirir.
Cooking Gear : Pişirme kabı
Pişirme kabı beş parça kalay levhadan oluşur.bunlar mümkün olduğu kadar incedir .En büyüğü 2 lt kapasitelidir.çaydanlık görevi de görür.diğerleri yemek kabıdır.toplam ağırlığı 1 kg.dır.Sears genelde sırt çantasında iki kap taşımıştır bunları ebatları 15 cm ve 5 cm dir.
Tools: Aletler:

Hatchet- Küçük balta:
Sears’ın kullandığı balta ve bıçaklar kendi tasarımıdır.
balta iki ağızlı ve sapı yaklaşık 30 cm dir.ağırlığını belirtmemiştir ama küçük orman baltası
Yaklaşık 1.1 kg.dır.

Nessmuk trio – Nessmuk üçlüsü
Belt knife:Kemer Bıçağı : Nessmuk Bıçağı
Tasarımı Nessmuk tarafından yapılan bu gün bile kendi adı ile anılan bıçaktır.
Bu bıçak hakkında çok yazılıp çizilmiştir.
Çeliği çok kalın olmayan,keskin kolayca bilenebilen orta boy,ele yatkın deri yüzme et kesme ve yiyecek hazırlığında kolaylık sağlayan,ağaç işlerine uygun ,av balıkçılık ve hayatta kalma bıçağıdır. Nessmuk bu bıçağın yanında katlanır iki ağızlı bir çakı da taşımış ve kullanmıştır.Balta bıçak ve çakıdan oluşan üçlüye Nessmuk üçlüsü denilmiş be şekilde kullanılmaktadır.


Fishing/hunting gear: Balıkçılık,Avcılık ekipmanı
Sears’ın kullandığı balıkçılık malzemeleri herhangi bir balıkçının kullandıkları ile aynı idi.
Ona göre kullanılacak en iyi tüfek ağızdan dolma tüfek ti.
Food: Yiyecek
Sears’ın yiyecek listesi uzun ve değişiktir
Bazen bu düzenli olarak biftek pastırma patates,domates ,ekmek tereyağı ,konserve yiyecekler,fasulye ve diğerleri .bütün bu önerdikleri ağırlıkları yönünden ağır olmalıdır.buna rağmen avcılık ve balıkçılık macerasında yiyeceğin çok önemli olduğunu belirtmiştir.
Bütün bunların yanında tüfek ve mermileri hiç unutmadığı gibi mermi sayısında kısıtlamaya da gitmemiştir.av yapma imkanı olduğu halde hiç av yapmayacakmış gibi tedarikli olmayı tercih etmiştir buna rağmen yanına aldığı yiyeceklerde miktar olarak kararlı bir dengeyi sağlamayı önermiştir.
Su arıtması ve saklanmasına önem vermiş devamlı temiz su kabı bulundurmuş,öncelik olarak gidilen yerde temiz pınar kaynakları aramayı buralardan su ihtiyacını gidermeyi önermiştir.

Toprağı bol olsun
23 – Aralık – 2013 – Konya

Yorum Yaz