Mountain Rifles – Dağ Tüfekleri

http://www.kemalelitemiz.com/mountain-rifles-dag-tufekleri.html

Mountain Rifles – Dağ Tüfekleri

Kemal Elitemiz

Bu tüfekler dağ avları için uzun süre tasarlanarak yapılmış tüfeklerdir. Dağ tüfeklerinin asıl özellikleri diğerlerine nazaran hafif olmalarıdır. Üreticilerin size her çeşit dağ avı için ideal seçenekleri vardır. Üreticiler egzotik materyaller ve makineler yardımı ile değişik kalibrelerde ağırlıkları azaltılmış ve düz atışa sahip tüfekler üretmişlerdir. Asıl tasarımları dağ ortamında yaşayan CXP2 sınıfı hayvanlar içindir.
CXP Nedir? :
CXP (Controlled eXpansion Performance ) bu ( Kontrollü Verimlik Artırımı) diyebileceğimiz bir sınıflamadır. Vurulan hayvanların ciddi olarak incelenmesi sonucu Winchester’in tanımladığı ve patentini aldığı bu terim, kısaca ‘’CXP’’ Olarak belirtilir. Winchester’s ve Federal ürettikleri mermilere birden dörde kadar numara vermişlerdir. Hornady ise aynı cins hayvanların ağırlıklarına göre olan ayrı bir numaralandırma koymuştur.
CXP2 sınıfı av hayvanları:
Genellikle hafif iskeletli av hayvanlardır. Bu hayvanlar diğerlerine nazaran daha ince derisi olan, daha hafif kas ve kemikli hayvanlardır.
Öncelikle whitetail Geyik, antilop, koyun, keçi ve siyah ayı bu tip hayvanlardır. Bunlar 25kg ile 150kg arasında ağırlığa sahip olan hayvanlardır. Bu guruba giren fakat dağlarda yaşayan hayvanların büyük çoğunluğu yabani koyun ve keçi türleridir. Bu avı yapmanız için dağlara tırmanmak zorunda olduğunuz için gerçek dağ avı tüfekleri bu şartlara uygun olarak tasarlanmıştır. Tüfeklerin ağırlıklarının azaltılması geri tepme gücünün artmasına ve pratik atış düzgünlüğü azalmasına yol açar keza namlu boyu kısalığı mermi hızının azalmasına ve mermi yolu ile öldürme gücüne etki eder.
Klasik bir dağ tüfeğinde aranan ilk özellik atış düzgünlüğüdür bunu elde etmenin en iyi yolu uygun kalibre, fişek ve mermi çekirdeği ağırlığı seçimidir. İkinci olarak tüfek ve merminin maximum point blank range (MPBR) soğuk namlu ile üç atışta 275 yarda (+/- 3 inches) isabeti elde edilmelidir.
Maksimum alan menzili: Mermi çekirdeğinin orta menzildeki en yüksek noktası ile sıfır vuruş noktasından sonra düşüşündeki eşit mesafe arasındaki menzildir. Değişik kalibre ve dolularda bu mesafe farklıdır.
Bu avlar için uygun kalibreler.
257 Roberts, 6.5×55, 6.5×57, .260 Remington, 7×57, 7mm–08 Remington, .308 Winchester, .30–06, and 8x57JS. The flat shooting. 243 Winchester, 6mm Remington, .243 WSSM, 6×62 Freres, .240 Weatherby Magnum, .25–06, .257 Weatherby Magnum, 6.5mm Remington Magnum, 6.5×65 RWS, 6.5×68, .264 Winchester Magnum, .270 Winchester, 7×64 Brenneke and. 280 Remington can extend the MPBR to 300 yards or more with selected loads.
null

.270 WSM Kalibreden sonrası magnum kalibreler her ne kadar düzgün bir mermi yolu verse de hafif tüfeklerde geri tepme gücünün rahatsızlık verecek kadar fazla olması nedeni ile bu avlar için uygun görülmez, diğer bir problemde magnum kalibrelerden tam randıman almak için 24 inç. namluya ihtiyacı olmasındandır.
Dağ tüfeklerinin 2-7x, 2,5-8x, or 3–9 Aralığında değişken büyültmeli düşük montajlı, güçlü çok ışık alabilen geniş mercekli 1 inch (25mm) ve daha geniş tüp genişliği kaliteli bir dürbünü olmalıdır. Ayrıca avcının tırmanma esnasında her iki elini kullanabilmesi için tüfek kayışı olmalıdır.
Dağ avcılarının ezici bir çoğunluğu bolt action mekanizmalı tüfekleri tercih etmektedir. Tüfeğin ağırlığını azaltmak gayesi ile dipçik boyları kısaltılmaktadır bu ise geri tepme gücünü artırmaktadır. Buna en iyi çözüm dipçik boyunu ayarlayan seyyar kauçuk dipçik ekleridir.
Hafif bir dağ tüfeğinin elemanlarının seçimi:
İleri gelen silah ustalarının Mekanizma, namlu, dürbün ayağı, dürbün. Seçimleri.
Mekanizma:
İlk seçim Remington bunun sebepleri
1-Remington’un mekanizması diğerlerine nazaran hafiftir.
2-Çalışması kolay ve çok fonksiyonludur
3-değiştirilebilir parçaları kolay bulunur.
4- tetikleri saniye sekmezdir.
Markalar ve tüm hareketli parçaların ağırlıkları ( ölçü değişim tablosundan ağırlıklar kg ve gram cinsinden hesaplanabilir.)
null
null

Remington Model 700™ Mountain LSS
null
null

Kemal Elitemiz
Mayıs – 2012 – Konya

Yorum Yaz