MERMİYOLU TABLOSU

http://www.kemalelitemiz.com/mermiyolu-tablosu.html

MERMİYOLU TABLOSU

TRAJECTOR TABLE

Belli bir mesafede olan hedefinizi tam olarak vurmanız için tüfeğinizin ayarı doğru olarak yapılmış olmalıdır. Ayrıca atıcının mermi çekirdeği yörüngesi hakkında birçok bilgiye sahip olması gerekir. 100 yarda mesafeye ateşlenmiş bir tüfeğin mermisi bu mesafeye kadar mutlaka yatay düzlemden yükselerek gider ve 100 yardadan sonrada yükseldiği oran kadar alçalır, buna Maximum Point Blank Range (MPBR) Maksimum alan menzili: Mermi çekirdeğinin orta menzildeki en yüksek noktası ile sıfır vuruş noktasından sonra düşüşündeki eşit mesafe arasındaki menzildir.
Değişik kalibre ve dolularda bu mesafe farklıdır.

Aşağıdaki tabloda atıcılığa yeni başlayanlara hizmet etmek üzere hatalardan arındırılmış üçlü atış guruplarından sonra bulunan ve bütün kalibredeki tüfeklerin değişik doluları ile denenmiş ve değişik mesafelerdeki mermi yolu hesaplamalarından sonra toplanan bütün veriler deniz seviyesinden 300 metre irtifada 15,5 derece hava ısında ki atışlara göre toplanmış. Ve bulunan bütün değerler Ballistics Calculator provided by BigGameInfo –balistik hesabı yapan bir bilgisayar programında hesaplanarak listelendirilmiştir. Burada esas alınan bütün kalibredeki ve değişik ağırlıkta mermilerin poind blank range –mid range- Maximum Point Blank Range ve diğer bilgiler bir araya getirilerek tasniflenmiş ayrıca mermiler ile av hayvanlarının cinsine göre bir bağlantı kurularak daha iyi anlaşılır bir tablo oluşturulmuştur.
Maksimum alan menzili yüksekliği, yaygın olarak bu avlar için kullanılan tüfek ve kalibreler ve ortalama mermi çekirdeği ağırlıkları için, Bu oran hayvanın ağırlığına göre değişir. Karaca geyiği ölçüsündeki avlarda 275 yarda=250metre mesafede genelde 3 inç =7,62 cm. Çakal tipi avlarda 3 cm karacalarda 5–7,6 cm büyük geyiklerde3.5 inç= 9 cm kadar olabilir.
Aşağıdaki tabloda kullanılan kısaltmalar:
Wb = Weight of bullet (in grains); MV = Muzzle Velocity (in feet per second); BC = Ballistic Coefficient; MRT = Mid-Range Trajectory; yards = yds.; inches = “; MPBR = Maximum Point Blank Range; BT = Ballistic Tip; FP = Flat Point, HP = Hollow Point; RN = Round Nose; Sp = Spitzer; SP = Spire Point; SSp = Semi-Spitzer.


Yorum Yaz