March 3-24×42 FFP

http://www.kemalelitemiz.com/march-3-24x42-ffp.html

March 3-24×42 FFP

Kemal ElitemizMarch dürbünleri Japon Precision optik firması tarafından üretilmektedir. Bu dürbünlerin tasarımı yüksek kalitede, güvenilir ve dünya şampiyonlarının tercih ettikleri dünyaca ünlü 30 yıllık geçmişi ve deneyimi olan DEON Optik Tasarım tarafından yapılmıştır.
Dürbünlerin ana tüpü, uçaklarda kullanılan özel alaşımda metalin ısıl işlem altında makinede üretilmektedir. Bu işlem pahalı fakat lüzumludur.
Dürbün mercekleri; Deon’ da özel olarak tasarlanıp, ED mercek teknolojisi ile üretilen ve ekstra düşük dağılım yapan merceklerdir. Bunlar aynı zamanda çok yüksek büyütmelerde görüntü netliğini ve kalitesini bozmayan profesyonel Japon kamera ve mikroskoplarında da kullanılmaktadır.
Lens Teknoloji: ED (Ekstra Düşük Dağıtma )
Değişik dalga boylarında olan ışık, optik camı geçtikten sonra aynı noktada birleşir. Bu birleşme esnasında camın yapısından dolayı renk sapmaları veya optik renk kusurları oluşur Kalsiyum florit kristallerine sahip olan telefoto lensler bu sorunu düzeltmek için kullanılır, ancak madde kolayca kırılır ve sıcaklık değişikliklerine duyarlıdır. Nikon ED teknolojisi ile bu sorunu çözerek en az kırılmaya sahip ve en düşük dağıtma sağlayan dayanıklı mercek üretmiştir.

Dürbünün bütün iç aksam parçaları özel alaşım çelik ve pirictendir. March dürbünlerinde plastik parça kullanılmamaktadır. Mercekler yerlerine sağlam ve sabit şekilde yerleştirilmiş ve tüp argon gazı ile doldurulmuştur.
Dürbünün ayar kuleleri her biri elle yerlerine yerleştirip mükemmel bir uyum sağlanmıştır. Erector (nişan kurucu tüpü) özellikle sade ve basit olarak tasarlanmış ve mühürlenmiştir. Bu mühürleme malzemeleri yüksek kalitede endüstriyel malzemelerdir.
Düşük ten yükseğe 10 zamanlı odaklama ve netleştirme seviyesi sağlayacak şekilde tasarlanan sistem sayesinde size özel olduğu hissini verecek şekilde birleştirilmiştir.
Tüfek dürbünleri av şartları, taktik operasyon ve yarışmalarda ve her çeşit geri tepmeye haiz tüfeklere uygun kullanışlı ve sağlam olarak tasarlanmıştır. Ayrıca atıcılar için güvence veren değişmez ve kusursuz odaklama ve ayarlama sabitliğine haizdir.
March-F 3-24×42 mm Zoom Scope FFP (First Focal Plane)
Bu yaklaştırmalı (Zoom) dürbün 8x büyütme derecesine ve (First Focal Plane-birinci düzlem odaklama) özelliğine sahip olan yegâne dürbündür.
M- rad. Reticle (taksimatlı mercek) ölçü değerleri bütün yaklaştırma aralığı boyunca aynı güç ve düzgünlükte sabit ve değişmez olarak kalır.
Ayar kulesinin bir çevirimi 10 mrad (mili radyan) bir çıt değeri ise 1/10 mrad. Ayrıca ilave olarak, herhangi bir şarta göre ayarlanabilen sıfır noktası ayarına sahiptir. Böylece atıcı kalibresine göre ayarını asla kaybetmez.
Dürbünler isteğe balı olarak (ED) kalitesinde illuminated ( aydınlatmalı ) olan ve olmayan mercekli modellere haizdir.
(First Focal Plane (FFP- birinci düzlem odaklama ) or Second Focal Plane (SFP- ikincil düzlem odaklama) Nedir?
Birçok avcı ve atıcı, tüfek dürbünü alırken genelde teleskopik (birden çok yaklaştırmalı) dürbünleri satın almayı tercih etmektedir. Fakat satın aldıkları dürbün hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları zaman aldatıcı bir deneyime sahip olurlar. Her dürbünün bir kullanım amacı vardır. Çok maksatlı ve teferruatlı bir dürbün kullanıcının şartlarına uymayabilir. Mercek taksimatları çok kalın olabilir, ayar kulesinde yeterli ayar aralığı olmayabilir, merceklerin büyütme ve yaklaştırma gücü yetersiz olabilir. Düşük fiyatlarda satılan dürbünlerin yeri çöp tenekesidir. İyi kalite bir tüfek iyi kalite bir dürbün ister.
Günümüzün modern teleskopik dürbünleri, iki tip özellikte üretilmektedir. Bunlardan birincisi taktik ve uzun menzil atıcıları arasında en çok tercih edilen ve çok meşhur olan
First Focal Plane FFP – birinci düzlem odaklama
Mercekli dürbünlerdir. Eski tip vadesi dolmuş dürbünlere nazaran pahalı dürbünlerdir. Bu dürbünlerde Reticle (taksimatlı mercek) , Erector tube (nişan kurucu tüpü) ön kısmına yerleştirilmiştir dürbünün önündeki büyültücü merceğin hemen arkasında yer alır.

First Focal Plane FFP
Reticle (taksimatlı mercek) dürbünün ortasına yerleştirilmiş kule bölümünün hemen yanında yer alır. Mercek üzerindeki taksimatlar Büyütme oranı artırıldıkça buna bağlı olarak taksimat çizgileri de büyür. Aşağıdaki Resim 1
10 cm çaplı gri hedefin 100 metre mesafede 10X büyütme de taksimatlı merceğin görüntüsüdür. Hedefin büyüklüğü 1Miliradyandır.

Resim 2 de 10 cm gri hedef 20X büyütme ile görülmektedir. Görüntü büyümesine rağmen çizgiler üzerindeki değer aynı kalmıştır, hedef hala 1 Miliradyan’dır
Hedefin büyütülmesi yanında mercek üzerindeki işaretler aynı oranda büyütülmüştür.
FFP özellikli dürbünlerin avantajları:
1. Reticle ( taksimatlı mercek) üzerindeki değerler, büyütmeye uyum sağladığı için daima aynı kalır. Böylece atıcı
a- Hedefin mesafesini kolayca hesaplayabilir.
b- Reticle değerleri ile döner kuledeki mil- radian değerleri arasında kolayca uyum sağlayabilir.
2. Reticle üzerindeki değerlere bakarak, mesafeye göre hedefin büyüklüğünü hesaplayabilir.
Second Focal Plane (SFP- ikincil düzlem odaklama)
Bu dürbünlerde Reticle (taksimatlı mercek) , Erector tube (nişan kurucu tüpü) arka kısmına yerleştirilmiştir ve göz mercekleri ile birleştirilmiştir. Dürbün büyütmesi artırılınca hedef büyümektedir. Fakat Reticle (taksimatlı mercek) çizgileri aynı büyüklükte kalır, yakınlaşma ve büyüme olmaz.

Resim 3 de 10 cm gri hedef 100 m mesafede 10X büyütme ile görülmektedir. Hedefin boyutu 1 Miliradyan’dır.
Resim 4 de aynı 10 cm gri hedef 100 m mesafede 20X büyütme ile görülmektedir hedefin boyutu yine 1 Miliradyandır hedef büyütülmesine rağmen mercek üzerindeki çizgiler büyütülmemiştir. Aynı kalmıştır.

SFP özellikli dürbünlerin avantajları:
1. Reticle ( taksimatlı mercek) üzerindeki değerlerin büyütme yapıldığı zaman aynı kalması fakat hedefin büyütülmesi ile yüksek büyütmelerde oluşan görüntü dağınıklığı ortadan kalkar.
2. SFP Tabanlı dürbün FFP nazaran daha ucuzdur.
3. Hedef atıcıları (Benchrest- destekli atış ve F sınıfı Atışlar) için uygundur.
March-F 3-24×42 mm FFP
• First Focal Plane (FFP) Reticle ile 8x Zoom Oranı ile dünyanın en yüksek büyütme oranına sahip dürbün.
• M-rad Reticle ölçü değerleri bütün yaklaştırma aralığı boyunca aynı güç ve düzgünlükte sabit ve değişmez olarak kalır.
• 28 Mil Radian windage and elevation adjustment. One turn is 10 mil-rad. One click is 1/10th mil-rad.
• Yan focus/parallax ayarları 10 yarda ile sonsuz arasıdır.
• Compact Overall size with Long eye relief and 30mm main tube design.
• Tactical turrets taktik kuleler de sıfır ayar noktası ile ayar kolaylığı imkânı vardır.
• Asit oymalı olarak yapılan aydınlatmalı ve aydınlatmasız Reticle seçme imkânı.
• Dürbüne ilaveten güneş koruyucusu, deri ve plastik mercek koruyucu kılıfı
• Reticle: FML and FML–1Tactical turrets: Taktik Kuleler

Taktik kuleler büyükçe başlıdır ve değişik ayarlar için üzerinde sarı ve gümüş renkte bantlar vardır. Sıfır ayar noktası ile ayar kolaylığı imkânı vardır, pratikte bu vida sol elle (up) yönünde çevirmek sureti ile yapılır. Bu ayarı yapmak için kule başlığı sökülür, istenilen ayarda sıfır noktası tespit edilip buraya kilit vidası takılarak kilitleme yapılır.
İlluminated Reticle: Aydınlatmalı Reticle ( taksimatlı mercek)

Aydınlatmalı mercek 4 seviyeli ayara sahiptir. Fokus parallax kule başlığı sökülür. Pil burada yer alır. Aydınlatmayı kapatmayı unutursanız pil ömrü korunmaya alınır, otomatik olarak bir saat sonra kendiliğinden kapanır. Aydınlatmalı mercekler sadece Tactical modeller içindir.

Eylül – 2012 – Konya

'March 3-24×42 FFP' için 1 Yorum

caglar
20 Eylül 2015, 22:52

Merhaba Kemal abi Turkiyede mildot ve mil olarak ayarlanabilen durbun tavsiye edebilirmisin lutfen? Mumkun oldugunca pahali olmayan(gerci o bizim memlekette nasil lucaksa).ben biraz baktim ama hic bulamadm internette bi yol gosterirsin hem . Tesekkur ederim simdiden.

Yorum Yaz