Hornady Superformance Mermileri

http://www.kemalelitemiz.com/hornady-superformance-mermileri.html

Hornady Superformance Mermileri

Kemal Elitemiz

Standart Yivli tüfek fişeklerinin hız ve enerji Performance (verimleri) bu dolularda kullanılan ve temel olarak kabul edilmiş IMR Serisi barutun, 1930 ve 1940 yılları arasında değiştirilerek gelişmiştir.
Günümüz de bütün kalibrelere ait değişik tip ve ağırlıkta mermi çekirdeğine sahip dolularda performanslar SAAMI Standardı olan, 100 -200 fps yi aşmıştır. Bunun ilk adımı barutun mermi kovanına basınçla sıkıştırılarak konması ve bu yolla normal dolulara nazaran barut miktarının %10–15 miktarda artırılması ile sağlanmıştır. (Light Magnum, High Energy).bu sıkıştırılmış barutlu dolular, performansları artırmakla birlikte aşırı geri tepme gücü ve mermi yolu düzgünlüğünü (accuracy ) kaybına ve aşırı namlu ucu ses patlamasına yol açmıştır. Burada sıkıştırılmış barutun, mermi çekirdeği namlu ucunu terk edinceye kadar yanabilmesi esas alındığından. Çap ve kovan boyuna göre çabuk yanan, orta hızda yanan ve geç yanan barut çeşitleri bulunmuş ve kullanılmıştır.
21. asır devrim niteliğinde yenilikler getirmiş, roket yakıtlarının itici gücünün etkisini yaratan barut kimyası ve mekanik işlemler sayesinde olağan üstü değerler elde edilmiştir. Bu bilgiler sayesinde her tip doluya özel değerler tespit edilmiş ve barut+kovan+çekirdek uyumu en verimli hale getirilmiştir.
Hornady bütün bu yenilileri bir adım ileri taşımış, roketlerdeki kademeli yanma sistemini uyguladığı bir yanma sistemi ile barutun; mermi çekirdeği namluyu terk edinceye kadar kademeli olarak yanmasını sağlamıştır. Bu yolla en üst seviyede itim gücü elde edilirken, en ileri derecede yanma ısısı kararlılığı sağlanarak geri tepme gücü ve namlu ağzı basıncı düşürülmüş ve en üstün atış düzgünlüğü elde edilmiştir.
Hornady bu Süperformans’ı ürettiği iki tip doluyla; SST ve GMX bullets tanıtmıştır.

Hornady Superformance ® SST® InterLock™ Bullets
SST (Super Shock Tipped) : interlock iç kilitleme sistemidir. Büyük hızda çarpma anında mermi çekirdeği ile metal kaplama arasında bağ sağlar. Mermi ucu kırmızı plastik uçludur bu çapma anında mermi ucunun hızla genişlemesini ve en yüksek enerji taşımı sağlar. Çekirdek boat-tail tabanlıdır. En yüksek BC (Ballistic Coefficient.-balistik katsayı) Değerine sahiptir.
Aerodinamik şekli ile ultra düz mermi yoluna sahiptir. İç kilitlemeli ağır çekirdek, derine girişi sağlar.


Hornady Superformance ® GMX (Gilding Metal eXpanding.)
Hornady GMX™
(Gilding Metal eXpanding-genişleyebilir tek parça ful metal döküm mermi)
Tek parça( Monolithic ) metal döküm mermilere en iyi örneklerden biri ve Barnes’in 2003 yılında tasarladığı %100 saf bakır döküm olan Barnes Tipped TSX bullet çizgisindeki bu mermiyi, Hornady 2009 yılı ilkbaharında Superformance GMX Fabrikasyon doluları olan. 270/130 grain, 7mm/139 grain, .30/150 grain, .30/165 grain ve. 338/225 grain çeşitleri ile tanıttı.
Çok parlak ve pürüzsüz, yüksek BC değeri ve boat-tail tabanlı bu mermiler Hornady SST ile aynı görünümdedir. Hornady bu mermiyi saf bakır metalin namlu içinde sürtünmeden dolayı sıvanarak birikimini önlemek amacı ile 95% Bakır + 5% Çinko alaşımından döküm ile üretti. Bu alaşımın saf bakıra nazaran biraz daha sert olması Nosler/Winchester (Combined Technology) (E-Tip). Gibi, Kurşun özlü metal jaketli mermilerde kullanılmasını sağladı.
Hornady GMX mermilerinde gövdeyi kuşatan iki sığ girinti vardır. Bu girintiler Barnes’in mermisinde daha derin ve dört adettir. Bunun sebebi muhtemelen saf bakırın namlu içine daha az sıvanması içindir.
Hornady GMX mermileri
Aerodinamik tasarımı ile en üst BC değere sahiptir.
Müthiş ve etkileyici terminal verimliliğe sahiptir.
Çift kanallı Döküm metal alaşımı sürtünmeyi azaltır.
Mermi ucundaki plastik uç sayesinde balistik düzgünlük ve genişleme sağlanır.

Hornady mühendisleri bu GMX Mermilerini 2000 fps ile 3.400 fps arası hızlarda olan geniş bir yelpazede ürettiler. Bu mermiler çarpma anında orijinal çaplarının 1,5 katı genişleyebilecek ve ağırlığını %95 oranında muhafaza edecek şekilde tasarlandı. Ve yapılan jelâtin test atışlarında 30’’=76 cm giriş sağlandığı görüldü.

Hornady. 30/150 gr. GMX bullet expansion at various impact velocities.
Left to right: cut-away, unfired, 3400 fps, 2700 fps, 2000 fps.
Illustration courtesy of Hornady Manufacturing.

Kemal Elitemiz
Mayıs – 2010 – Konya

Yorum Yaz