HAVALI TÜFEK DÜRBÜN SEÇİMİ

http://www.kemalelitemiz.com/havali-tufek-durbun-secimi.html

HAVALI TÜFEK DÜRBÜN SEÇİMİ
Kemal Elitemiz

Havalı Tüfek dürbünleri hakkında bir sürü detay öğrenmeden önce aşağıdaki iki önemli konu dikkate alınmalıdır.
1- şayet havalı tüfeğiniz, Geri tepmesiz, Şarj edilebilir, hava basınçlı ( PSP ) veya CO2 havalı tüfek ise, tüfeğinizde herhangi bir türde dürbün kullanabilirsiniz.
2- Şayet yaylı havalı tüfeğiniz varsa; sizin tüfeğinizin iki yönlü geri tepme gücüne uygun bir havalı tüfek dürbünü almalısınız.
Havalı tüfek dürbünleri ile yivli tüfek dürbünleri arasında iki ayrı önemli fark vardır.
Birincisi : (adjustable objective -ayarlanabilir objektif ) ve mercek farkı.
İkincisi: Yaylı sistem havalı tüfeklerde oluşan İki yönlü tepme gücünün etkisini yok eden sabitleme sistemidir.( demirlenmiş gibi, iki yönlü sağlamlığa sahip olmak, elde etmek) bu demirleme tabirini dürbün tasarımcıları aynen kullanmışlar ve bu tabir ( anchored to handle the two way Recoil) yaylı havalı tüfek dürbünleri için kilit rol oynar.
adjustable objective – ayarlanabilir objektif farkı:
( Adjustable objective-Ayarlanabilir Objektif) özelliği atıcının 50 metre gibi çok kısa bir mesafeden sonsuza kadar odaklanabilmesini ayarlayan bir mercek sistemidir. Yivli tüfek dürbünlerinin çoğunun Paralax ayarı 100 yarda ve daha uzun mesafelere göre ayarlanmıştır. Havalı tüfekler için üretilen dürbünlerin paralax ayarları ise havalı tüfeğin menziline uyacak ve en üst düzeyde düzgün atış elde edilecek şekilde ayarlanmıştır.
Anchored Optics (demirlenmiş, sağlamlaştırılmış, sabitlenmiş mercekler )
Havalı tüfeklerdeki geri tepme gücü yivli tüfeklerin geri tepme gücünden farklıdır.
Yivli tüfeklerin geri tepmesi sadece arkaya doğrudur. Yaylı havalı tüfekler, ana yaylarının hareketi ile öne ve arkaya doğru çift geri tepme gücü oluşur. Havalı tüfek dürbünlerinin ön ve arka bölümlerinde yer alan mercekler, oluşan bu çift yönlü tepme gücünden fazlası ile etkilenir. Ve dürbün hasar görür. Bu sebepten havalı tüfek dürbünlerinin ön ve arka bölümlerinde yer alan mercekler, çok sıkı bir şekilde sabitlenmiştir buna Anchored Optics denir. .
Bu yönü ile havalı tüfek dürbünleri kendine has özelliktedirler. Havalı tüfeklerin çap ve gücüne göre hafif, orta ve ağır şiddette oluşan tepme gücüne göre üreticiler sınıflama yapmıştır. Bu özellik dürbünlerin seçiminde büyük önem taşır.
Üreticiler yaylı havalı tüfeklerin özellikleri arasında bu geri tepme gücü şiddetini,
Recoil Rating ( Geri Tepme Sınıflaması )
Light – Hafif —– Medium – Orta ——— Heavy – Ağır
Olarak belirtmişlerdir.
DÜRBÜN VE TÜFEK UYUMU
PCP Havalı tüfekleri bütün dürbünlerle uyum sağlar.
Burada yaylı havalı tüfeklerle yaylı-gazlı havalı tüfekler bunların çift yönlü tepme güçleri ve buna uygun dürbün seçimi anlatılacaktır.
Y = Tüfek ve Dürbün Tam uyumludur.
Y2 = Dürbün, Pelet doldurma yuvasının ½ veya1/3 kapatır. Yüksek dürbün ayağı gerektirir ya da alt ve yan hareketli tüfeklere uygundur.
Y3 = Dürbün, Pelet doldurma yuvasının çoğunu veya tamamını kapatır. Yüksek dürbün ayağı gerektirir ya da alt ve yan hareketli tüfeklere uygundur.
Y4= Dürbünde, yeterli eye relief mesafesi yoktur, atıcı başını dipçiğin gerisinde tutar.

http://www.straightshooters.com/navagationpages/scopetogunfitgrid.html
http://www.straightshooters.com/navagationpages/scopeselections.html
Bu internet sitesinde de havalı tüfek dürbünleri geri tepme güçlerine göre tanıtılmaktadır.
Kemal Elitemiz
Mayıs – 2010 – Konya

Yorum Yaz