Game Finder – Av Bulucu

http://www.kemalelitemiz.com/game-finder-%e2%80%93-av-bulucu.html

Game Finder – AV BULUCU

Kemal Elitemiz

Avcıların av bölgesinde avlanmaları kadar önemli diğer bir meselesi de vurulan avın bulunmasıdır. Uçar, kaçar ve büyükbaş avlarda av sahasının doğası gereği, bitki örtüsü, çalılık, taşlık ve ormanlık arazi, düşen ya da yaralanan avın kolayca bulunmasını zorlaştırabilir. Gelişen teknoloji bu konuda avcıların yararına kullanılacak şekilde yeni ürünler ortaya koymuştur. Bunlardan biride game finder (av bulucu) diye tanımlanan cihazdır. Bu cihaz; vurulan hayvanın vücut ve baş ısısını algılayan bir termal cihazdır. Yaydığı kızılötesi ışınlarla canlı, yaralı ya da ölmüş fakat soğumamış hayvanı, vücut veya baş ısısından bulur ve alarm verir.Sadece bu maksatlı cihazlar üreten firma http://www.game-finder.com ürün yelpazesini genişletmiş,arama kurtarma görevlilerinin kullanacağı modellerde sunmuştur.Avcılar için geliştirdiği en son ürünleri olan Finder Heat Seeker 00073 modelinde ise, vücut ve baş ısısı ölçmesi yanında kan izi takibi imkânını sunmuştur.


Finder cihazı küçük ve büyük av hayvanlarını bulur. 30 yardaya kadar düşmüş bir güvercini 600 yardaya kadar bir geyik veya sığını bulabilir. Finderin termal cihazı tamamen otomatiktir, cihaz elle rahatça kavranacak ve tarama yapacak şekilde tasarlanmıştır. Hayvanın sıcaklığını fırça gibi sık çalılıkların içinden gözenekli ağaç kabukları ve yaprakların altından algılayabilir. Hatta size göre olmayacak şeyin peşinden koşmak gibi görünen, güneşin ısıttığı kayaların yanındaki avları bile bulabilir. Atış yapacağınız yönde çalılık ve ağaçlar arkasında görünmeyen avları ve avcıları haber verir. The Finder Heatseeker in özel tasarımlı ses tanımlamasına göre, metal detektörlerin değişik metallere farklı ses verdiği gibi, ava ve mesafeye göre değişen ses çıkarır bu seslerden avın cinsini de anlamanızı sağlar( tavşan geyik, antilop, insan v.s).Cihazın üst kısmında yer alan on haneli dijital kırmızı LED göstergede, alınan sinyalin sesi ve şiddetini bir arada görmeniz ve sinyalin gücüne doğru dönerek avın yönünü bulabilirsiniz.
Kan izini takip etme imkânının yanında dört parçadan oluşan bir aydınlatma sistemi vardır. Burada aydınlatma kırmızı ışıkla yapılmakta ve küçük bir damla kan bile olsa görünür hale gelmektedir. İkinci seçim, üç adet parlak LED aydınlatmaya sahip olan ve fener gibi kullanabileceğiniz sistemdir. Diğer bir aydınlatma sistemi ise size av sahasında rahatça gezinme imkânı veren yeşil ışık veren LED. Aydınlatmadır. Yeşil ışık gece görüş dürbününün görüntüsünü etkilemez, başka ışıkları engellemez ve hayvanlar tarafından görülmezdir. Lazer noktalama sistemi de size gece aramalarında tarama yardımı sağlar. The Game Finder Heat Seeker 00073 1,5 inç (3.75cm) çapında 6 inç. (15.25 cm) boyunda 170 gr ağırlığındadır. AA iki pille çalışır. Aşırı soğuk ve sıcağa dayanıklıdır. Alt bölgesinde sesi doğrudan kulağınıza ileten kulaklık girişi ve asma taşıma kolaylığı için delikli bir bölümü vardır.

Battery: One 9-Volt Alkaline Battery.
Battery Life: Operational life of more than 15-20 hours at 70 degrees F.
Current Use: Minimum average of 13 milliamp (ma). Maximum with ll lights on of 33 ma.
Size: Diameter 1.5″ (approximately), Length 6″.
Weight: 6.1 Ounces.
Display: Ten Segment red LED Bar Graph Display
Enclosure: Injection molded ABS thermoplastic.
Operation: Below 0° to above 212° F.
Detector: Lithium tantalum dual element pyroelectric sensor.
Price $245.00
Kemal Elitemiz
Ocak – 2010 – Konya

Yorum Yaz