EYERLER

http://www.kemalelitemiz.com/eyerler.html

AT EYERLERİ:
Atınız olup at binmeye başlayınca ,ata ait ne varsa bilmek istiyorsunuz kuşamından bakımına yiyeceğinden nalına hastalığına,huyuna suyuna..
Konya da ve Türkiye’de genelde rahvan Türk atları ile daha çok Arap ve İngiliz atları var.
Benim atım Türk ırkı rahvan atı idi, gerek doğada serbest biniş olsun gerekse yılın belli zamanlarında yurdun değişik yörelerinde yapılan rahvan yarışlarında olsun. Türkiye’de genellikle İngiliz tipi eyerler yaygın. Bunda Osmanlıların bir dönemde İngilizlerle ve bilhassa askeri yönden yakın ilişkisinin etkisi olmuş. Tarihe mal olmuş Türk eyerlerinin ustalarının ve tekniklerinin birer ikişer kaybolması İngilizlerin seri üretimine yenik düşünce ordunun çok sayıdaki eyer ihtiyacını İngilizler temin etmiş. Böylece geleneksel Türk eyerleri maalesef tarih olmuş az sayıda kenar köşede kalan ustaların eyerleride, Osmanlı eyerleri gibi müzelerde ve meraklıların elinde kalmış.
At üstünde doğan savaşan ve ölen bir ırkın kendi değerlerini yitirmesi kadar büyük bir acı olamaz. Ben bunun için Selçuk üniversitesi hocaları ile görüştüm. Sanat tarihi bölümü; eski Osmanlı eyerlerini bulup araştırıp, yaşayan eyerci ustaları ve eldeki bilgilerimizle, bilimsel bir araştırma ile yeniden Osmanlı eyerleri üretilebilir.

Eski çinileri, yazıları, taş oymalarını restore ettiğimiz gibi Osmanlı eyerleri yaşatılabilir. Ama maalesef bu konuda tıpkı Şam çeliğinde olduğu gibi sesimi duyuramadım. Bu siteyi oluşturmamın asıl gayesi de, budur. Yazılarımı lütfedip okuyan duyarlı kardeşlerimiz, hocalarımız Türk kültürü sevdalılarımız buna vesile olur, dualarındayım.
Atım olduktan sonra, herkes gibi bende yerli üretim olan ve kalitesi de mükemmel olan İNGİLİZ modeli eyer aldım.kısa süreli yarışlar ve gezintiler için rahat görünmesine rağmen,uzun doğa binişlerinde ,engebeli arazide oldukça rahatsız edici olduğunu anlıyorsunuz..ayrıca ,tek kolonlu olduğu için, at terlediği zaman, eyerde dönmeler olup biniciyi düşürebiliyor.
Ülkemizde doğada at binmek yaygın değil. Atçılık daha çok yarış ve engel atlama olarak
Yapılıyor bu durumda da eyerlerin hafif olanları tercih ediliyor, İngiliz eyerleri bu ihtiyacı karşılıyor.

Bütün bunlar beni eyerleri ve yapılarını, çeşitlerini araştırmaya sevk etti, tabiidir ki bilimsel köklü, bir araştırma imkânım yoktu tek kaynağım internet oldu.
Tarihi Osmanlı ve Türk eyerlerinin yapısı denge sistemi ve iskeleti hakkında detaylı bilgilere ulaşamadım. Sadece üstteki fotoğrafı bulabildim ve İstanbul askeri müzesinde Türk eyer ve kuşamlarının sergilendiği bir bölüm olduğunu bildirir kısa bir bilgi bulabildim.
Anadolu’nu bazı yörelerinde geleneksel eyerler imal ediliyor, Urfa yöresinde yapılan eyerlere meleke deniliyor. Yapımına ait bilgi yok. Uzun ve doğa binişlerinde, rahat olup olmadığı hakkında bir bilgi edinemedim.
Dünyada yaygın olarak üç tip eyer var. Bunlar:
— İngiliz eyerleri
— Amerikan western (vahşi batı) eyerleri
— Avustralya eyerleri
Her cinsin kendi içinde türleri var. Bunlar at binme tarzına göre denge sistemleri ayarlanmış ve adlandırılmış türler:
İNGİLİZLERİN:


Meşhur tilki avı için ürettikleri hunting(av) eyerleri, atçılık gösterisi(dressage),engel atlama(jumping),çok maksatlı (all purpose),yarış(race),bayan eyerleri, at talim eyerleri, çocuk eyerleri. v.s
AMERİKA’NIN:
Genelde hepimizin kovboy filmlerinde gördüğümüz eyer tipi :.doğada binişe uygun çift karın kayışlı,önünde boynuzu olan kovboy eyerleri

At talimi(trail) roper(kement) racer(yarış) dressage (gösteri) cutting
Bütün bu türlerde ön kısımda emniyet için konulan ve horn(boynuz) denilen, metal destekli çıkıntı. Olanları ve olmayanları var. İki kayış bağlamalı ve emniyetli.
AVUTRALYA:
1788 yıllarında Avustralya kıtasının keşfinden sonra, oraya yerleştirilen İngilizler, buranın engebeli ve zor tabiat şartlarını görünce İngiliz tipi eyerlerinin yetersiz kaldığını düşünmüşler ve Kendi eyer tiplerini oluşturmuşlar. Eyerleri daha ağır buna karşılık daha dayanıklı, ata daha iyi tutunan üç kayışlı, kayışın biri eyer üstünden dolaşarak bağlanıyor. (poly) denilen diz yastıklı.,daha çukur,dengeli, dizleri sıkmadan binilebilen, rahat, bu yönlerden de Türk eyerlerine benzeyen bir model oluşturmuşlar.
Bunlarında biniş türüne göre çeşitleri var.

Ben bu eyerlerden aldım, herhalde Türkiye’de ilk kullanıcılardan oldum.
Benim at binme tarzım olan doğa binişleri için her şartta denedim, birçok defa düşüp yaralanmaktan eyerim sayesinde kurtuldum. Rahatlığı ve emniyeti açısından doğa binicilerine bu eyerleri öneririm.

KEMAL ELİTEMİZ
Mayıs–2007-Konya

'EYERLER' için 11 Yorum

sedat
19 Eylül 2008, 09:39

abiler bileme çeşitleri nerde bulamıyorum

aşkın antalya
12 Ekim 2008, 12:29

süper bir yazı olmuş -avustralya- eyeri hiç aklımda yoktu.Teşekkürler emeğiniz için.

okyay çakamak
16 Aralık 2008, 00:22

duyarlılığınızı tebrik ederim.bir millet kendi değerini sanatını unutursa geleceği olamaz.bunu bize hatırlattınız.artık müzelerde görmek istemiyorumuz bize özgü kültürümüzü.özellikle at koşumları ve eyerlerimizi bize tekrar kazandıracak gönül insanlarına çok iş düşüyo.özellikle almanyadaki karrsruhe müzesindeki osmanlı eyerleri içimi sızlattı.inşallah tekrar üretir ve insanımızın hizmetine sunarız.

s.süleyman gürlek
17 Aralık 2008, 17:26

sayın kemal elitemiz.
değer li fikirlerinize tamamen katılıyorum.Ben de şann ve şeref abidesi tarihimiz ve kültürümüzü çok seviyor ve araştırıyorum.kültürümüze ait bütün el sanatlarına meraklıyım ve deri süsleme yapıyorum.eğer ulaşabilirsem bir eyer iskeleti bulduğumda bir eyer yapmak istiyorum.antep te bir imalatcıya ulaştım bir eyer iskeleti siparış ettim.

s.süleyman gürlek
17 Aralık 2008, 17:32

Ben deri üzerine kabartma hat çalışıyorum şu anda türk desenleri ile süslenmiş bir ney kabı yapıyorum.

olgaç
24 Haziran 2009, 21:26

çok faydalı bilgiler edindik tarihimizin nasıl yaşadığını olmsada nasıl yok olduğunu öğrendik kaybettiğimiz değerleri başkalarının nasıl yaşattığını öğrendik ve unutmamalıyız ki bi değeri başkaları yaşatıyorsa o artık bizim değildir

HAKAN
11 Ağustos 2009, 22:21

Bi eyerci olarak bu denli tarihimizi tanıttığınız için size teşekür ederim
HER EBATTA VE RENKTE EYERLERİMİZ BULUNMAKTADIR

tarık
13 Eylül 2009, 02:50

hakan arkadaşım adresini verebilirmisin?
elimde eski bir eyer mevcut tamir gerekmektedir.

02 Kasım 2009, 23:24

Kemal Bey merhabalar.
sitenizi zevkle takip etmekteyim. Yapmış olduğum nacizane çalışmları bende web ortamına taşımaya karar verdim.(henüz çok acemicede olsa) Sitemi incelerseniz sizin yorum ve eleştirilerinizin beni daha iyiye götüreceğini düşünüyor saygılar sunuyorum.

Batuhan
17 Eylül 2015, 11:07

Ben su zamana kadar farklı farklı egerlere bindim ama meleke kadar rahatı yoktu ayrıca her türlü binise uygun

mert Ünsal
09 Haziran 2017, 08:37

Eyer bilgileri içerisine Türklerin keşf ettiği ve tarih boyu kullandığı, ABD ordusunun savaşlarda nizami olarak kullandığı MCCLELLAN eyerlerine yer verseydiniz bende çalışma tam ve mükemmel olırdu.-) Emeğinize çok teşekkür ederim yararlandım.Saygımla

Yorum Yaz