Damascus çeliğin asit işlemi

http://www.kemalelitemiz.com/damascus-celigin-asit-islemi.html

DAMASCUS ÇELİĞİN ASİTLEME İŞLEMİ
Kemal Elitemiz

Damascus çeliğinin bıçak olarak şekillendirilmesinden sonra, çeliğin desenlerinin belirgin olarak görülmesi ve son şeklini alması için asit işleminden geçmesi gerekmektedir.
Damascus çelik karbon çeliği ve paslanmaz çelikten oluştuğu için, asit uygulaması ile karbon çeliği kararacak paslanmaz çelik ise parlayacak ve desenler bu sayede belirgin hale gelecektir.Bu işlem için birçok kimyasal asit kullanılmıştır en çok tercih edilen asit ise Ferric chloride FeCl3 asittir.
Damascus üreticileri ve bıçak ustaları için özel olarak hazırlanmış PCB Etchant Solution
Kullanmaktadırlar bu solüsyon %50 Ferric chloride ve %50 beyaz üzüm sirkesi karışımıdır.

null
Mix 50% PCB Etchant Solution & 50% White Vinegar.

Asit buharının cilde ve gözlere zarar vermemesi için tercihen PVC boru şeklinde plastik bir kaba konmalıdır. Asite daldırılmış çelik, asitten çıkarıldıktan sonra su ile yıkanarak asit uzaklaştırılsa da reaksiyon devam edeceğinden bu reaksiyonu durdurmak için mutlaka bir kapta 1 litre kadar suda eritilmiş Sodyum bikarbonat ya da soda hazır bulundurulmalıdır
Soda Kimyasal formülü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir. Antiasit özelliği vardır. Kabartma tozu olarak da kullanılır. Soda, asiti etkisizleştirecektir. Sprey şişesine konularak kullanabileceğiniz Amonyak ta aynı işi görür.
Çelik Asite daldırılmadan önce yağ ve kirden tamamen temizlenmelidir buna en uygun bulaşık deterjanı ve asetondur. Yıkama ile çıkmayan lekeler ince kum ile ovularak ya da 2000 grit su zımparası ile uzaklaştırılır. Ellerinizde yağ bulaşığı olmamalıdır.
Temizlenen çelik, kâğıt havlu ile kurutulur ve Asite daldırılır.15–20 dakika bekletilir.
Bu süre sonunda asitten çıkarılır el değmeden akarsuda yıkanır ve bir süre sodalı suya daldırıldıktan sonra Sıçak su ve deterjanla yıkanır. Bu esnada asitten etkilenen karbon çeliğin karası ellerinize bulaşacaktır. Bu siyahlık geçinceye kadar yıkama işine devam etmelisiniz.
Netice alındıktan sonra çelik kâğıt havlu ile kurulanır ve çelik, kaliteli bir silah yağı ile yağlanır.

Konya -Aralık -2010

Yorum Yaz