Cosmi

http://www.kemalelitemiz.com/cosmi.html

COSMİ
Kemal Elitemiz

Dünyanın en zarif ve en meşhur ve en pahalı av tüfeklerinden biri olan Cosmi, adını bir İtalyan ailesinden almıştır. Rodolfo Cosmi Macerata Feltria (Montefeltro), da 1873 doğdu.
Alçakgönüllü bir marangoz olmasına rağmen hırslı bir avcıydı. İlk tüfeğini bir şemsiye sapından yaptı. Bu başarısı ile 1890 yıllarında av tüfeği imal edebilecek küçük bir atölye açtı ve sipariş üzerine arkadaşlarına paralel namlulu tüfek yapmaya başladı. Yeni bir şey icat etme hırsı ve hevesi onu 1905 yılında bütün gücünü ve gayretini rüyası olan kendine has bir yarı otomatik tüfek tasarlamaya adadı. Hedefi; çok şık ve estetik aynı zamanda mükemmel bir mekanizma tasarlamaktı. Her şeyden önce yapacağı yarı otomatik tüfeğin çalışma sistemi çift namlulu tüfeklerin kırılarak açılması metoduna sahip olmasıydı. Bundan sonra bu pozisyona uygun olarak estetiği bozmayacak ve dengeli bir şekilde namlu altına fişek haznesinin yerleştirilmesine gayret etti.
Bu sorunu çözmesi, tüp şeklinde olan fişek haznesinin kundak içine yerleştirilmesi gibi canlı bir önsezi sayesinde gerçekleşti. Sonunda bu adımlar onu 1925 yılında el kundağında 8 fişek kapasiteli fişek yatağına sahip birleşik yaratıcı tasarımı yarı otomatik av tüfeğinin ilk örneğini üretmeye karar verdi.
1936 da Rodolfo Cosmi vefat etti küçük işyeri oğulları Marcello (1900 doğumlu) Americo (1918 doğumlu) iki oğluna kaldı. Her iki oğlu da babalarının bu büyük tasarımına sadık kaldı.
Cosmi ailesi 1938 yılında Macerata Feltria’dan şu andaki yeri olan ve Aralıksız 8000 av tüfeği üretilen Tornette di Ancona ya taşındı.
Cosmi tüfeklerinin teknik ve estetik mükemmelliği, önemli liderler ve sanayiciler tarafından tanınması ve takdir görmesini sağladı. Araştırma ve geliştirme çalışmaları halen devam etmektedir. (1925 yılında yapılan ilk örnek halen çalışmaktadır). 1990 yılında titanyum ve yeni metallerle yüksek direnç ve hafiflik sağlanmıştır.
Cosmi Autoloader

Özenle tasarlanıp üretilen ve elle yerleştirilen 100 ayrı parçanın birleştirilmesi ile oluşan ve kundak içinde saklı 8 fişek haznesine haiz olması ile tüfeklerin İsviçre saati denilebilecek
Semi –otomatik tüfekler dünyanın en pahalı ve meşhur yarı otomatik tüfeği olmasını sağlamıştır. Leonid Brezhnev ve Benito Mussolini. Gibi liderde bu tüfeğe sahiptiler.
Çalışması:


Cosmi av tüfekleri yarı otomatik av tüfekleridir. Tüfekler çift namlulu tüfekler gibi kırılarak açılır

Tüfek kırıldıktan sonra fişekler fişek haznesine doldurulur. İlk fişek, kuyruk kolu adı verilen mekanizma yardımı ile namluya sürülür, diğer fişeklerin sürülmesi ardından tüfeğin kapatılması ile sol tarafta yer alan arka kuyruk kolu tetiği kurar, emniyeti açar ve kilitlenir.
Şimdi tüfek atışa hazırdır.

Son fişeğin atılmasından sonra, tüfek kırılarak açılır arka kuyruk kolu tüfeği açık tutar, fişek sürümü tamamlanınca solda yer alan kol yardımı ile tüfek kapatılır.

Barrel: Namlu
Tüfeğin namlusu dövme Boelher-Antinit çeliğindendir geleneksel delme metodu ile namlu haline getirilir. Fişek yatağı tek parça dövülmemiş çelikten yapılır. Namlular budama tekniği ile oluşturulduğu için bu metot çeliğe esneklik, düzgünlük ve süreklilik sağlar. İsteğe göre değişik namlu uzunlukları ve şok ilavesi mümkündür.
Mechanics: Mekanizma
Tüfeğe zarif bir görünüm sağlayan özellik fişek yatağının el kundağı içine gizlenmesidir. Tüfeğe süper bir estetik görünüm sağlamasının yanında tüfeğin dolu olmasına rağmen mükemmel bir dengeye sahip olmasını da sağlar. İki parçadan oluşan sürücü mekanizma emniyet mandalı ile birleştirilmiştir. Emniyet mandalı çift namlulu tüfeklerde olduğu gibi sürgülü düğme şeklindedir. Döner başlık çapı oldukça düşüktür, fişek tüpü çapına uygunluğa gerek yoktur.
Olağan üstü şık dipçik omuzluğu, sahip olduğu çok güçlü elastik madde sayesinde geri tepmeyi emer batma ve ısırma etkini yok eder.
Materials: malzemeler
Cosmi tüfeklerinde baştan sona piyasada bulunan en iyi malzemeler kullanılır. Bütün mekanik parçalar bütün blok malzemeden tornada üretilir. Namlular Boehler-Antinit çeliği, iç parçalar (sürgü mekanizması) buna dâhildir Boehler’in sertleştirilmiş tavlanmış özel nikel krom çeliğindendir. Dipçik ve el kundağı Kafkas cevizinden özenle seçilerek yapılır. Kullanıcın isteğine ve ölçüsüne bağlı olarak kişiye özel hale getirilir ve Fransız cilası ile cilalanır.
Kalibre ve ağırlık
Cosmi yarı otomatik tüfeklerinin (12, 16, 20) kalibreleri vardır. Bunlar çelik, hafif Alimünyum alaşım ve titanyumdan değişik güvenlikte ve ağırlıktadır.
Price: $8,250 Gauge: 20

Eylül – 2012 – Konya

Yorum Yaz