Browning X-Bolt Rifle

http://www.kemalelitemiz.com/browning-x-bolt-rifle.html

BROWNİNG X-BOLT RİFLE

Kemal Elitemiz


Özelikleri:

The new benchmark in bolt-action rifle design.
Yeni bilgisayar destekli kollu mekanizmalı tüfek tasarımı

Kollu mekanizmalı tüfekler devamlı değişikliğe uğramıştır. Browning geçmişteki tasarımlardan ilham alarak devamlı olarak geliştirme ve düzeltme yönünde çalışmalar yapmaktadır. X-Bolt adı verilen mekanizma yenidir..En dikkate değer yönü ise ayarlanabilir üç seviyeli Tüğ tetiğidir.bu sistem tüfeğe Browning özelliği ve hissini veren olgudur.
Accuracy and Barrel : Düzgünlük ve Namlu


Free-Floating demek namlunun fişek yatağı ve mekanizmadan başka ,tüfeğin diğer bir kısmı ile temasta olmamasıdır.Bunun sebebi silah ateşlendiği zaman namluda oluşan stres ve titreşimlerin doğal bir ahenk ile namlu boyunca ve aşağı yukarı yayılmasını sağlamaktır.
Böylece namlu içinde hareket eden mermi çekirdeği, namlunun bu doğal titreşimlerine uyum sağlayacak ve atış düzgünlüğü bozulmayacaktır. X-Bolt modeller Free-Floating namlulara haizdir.
– Button Rifling.: Düğme yivleme
Olarak adlandırılan bir namlu yivleme sistemidir.


‘Button’ adı verilen sertleştirilmiş çelik ,Titanyum karpitten yapılmış Kılavuz önceden silindirik olarak delinmiş ve yivlendirilmeye hazırlanmış namlu içine itilerek veya namlu içinden çekilerek yiv setler oluşturulur.
1800 yılları sonunda yapılmaya başlanmış 1940 yılından sonra Remington tarafından geliştirilerek mükemmel hale getirilmiş bir metot dur. Günümüzde USA dahilinde bir çok tüfek namlusu üreticinin tercih ettiği bir yivlendirme şeklidir. Bu namlular üçlü bir kalite testine tutulur,her birinin fişek yatağı elle açılır havalı ölçüm ile ayar yapılır,tutarlılık ve düzgünlüğü sağlanır.


– Crown : Namlu ucu kenarına verilen addır.
Browning X-Bolt tüfeklerin namlu ucu kenarı 11 Degree Target Crown Tipidir.
Namlu ucu barut gazının ve mermi çekirdeğinin namluyu tek ettiği yerdir.mermi çekirdeğinin mermi yolu boyunca düzgün gitmesini yada sapmasını sağlayan namlunun en hassas bölümlerinden biridir.
Namlu ucu kenarlarının şekillendirilmesinin bir kaç çeşidi vardır.
İki tip Target crown (hedef tipi namlu ucu) vardır.
a- Step Type Target Crown: basamaklı tip namlu ucu kenarı
b- 11 Degree Target Crown (11 derece hedef Crown) 11 derece açılı içe meyilli namlu ucu kenarı– X-Bolt Feather Trigger™ X-Bolt Tüğ Tetik
Browning tetikleri, geleneksel olarak çok iyi kalite tetiklerdir. X-Bold tüfeklerde kullanılan Feather Trigger (Tüğ Tetik) .Tüm vida ayarlı, eksen etrafında dönen üç seviye mekanizmalı, krom kaplama yüzeyi ile Browning sürgülü tüfeklerinin en iyi tetiğidir. Bu tetik zero take-up, zero Creep ve en az overtravel (geriye doğru hareket) özelliği ile övünür. Fabrikasyon olarak çekme ağırlığı 3,5 pound ayarlıdır, tetiğe (3–5 pound) arası ayar yapılabilir. Yapılan ayar yüzlerce atış yapılsa bile bozulmaz.
.Alaşımdan yapılmış olan tetik gurubu sert krom çelik bileşimindendir,önemli temas noktaları ve yüzeyler pürüzsüz parlatılmıştır.

– X-Lock™ Scope Mounting System.
X-Lock Dürbün yerleştirme sistemi

Tüfeğin üzerine Sağlamca yerleştirilmiş bir dürbün düzgün atış ve verimliliğin aslını teşkil eder .Yeni X- Bolt sistemi mümkün olan en iyi ve en sağlam dürbün sabitliğini sağlar.
Point of Impact (POI) : Vuruş Noktası
Her cins silah için geçerli olan ve tüfeğin kalitesinde belirleyici olan bir özelliktir.
Açık veya dürbünlü atışlarda değişik mesafelerde merminin vuruş noktası ve istikrarı önem kazanır.ayrıca tüfeğin dipçik gerisinden namlu aksanına nişangahların uyumuna kadar tüfekteki dikkatli tasarım vuruş noktasının mükemmel olması içindir.
Bolt Unlock Button: Kol Kilit Açma Düğmesi

Kurma kolu üzerinde yer alan bu düğme Browning X-Bolt ve AB3 Modelde vardır.
Her tüfekte olduğu gibi arka kısımda aşağı ve yukarı emniyet açma ve kapama düğmesinin yanında Browning X- modellerde ikinci bir emniyet düğmesi konmuştur bu düğme kurma kolu üzerinde yer alır hazneye fişek sürdükten sonra kolun aşağı inmesi ile bu düğmeye bağlı kilit sistemi devreye girer ve kolu kilitler.bu sayede haznede mermi olsa bile tüfeğin taşınması esnasında hareket halinde kurma koluna uygulanacak bir kuvvet kolun açılmasını önler, ancak bu düğmeye basılarak kol açılabilir bu esnada kolun harekete geçmesi yanında, tetik üzerinde yer alan bir mekanizma tetik kilidini devreye sokar tetik kilitlenir ve tüfeğinizi ateşlemeden boşaltabilirsiniz.
60° Bolt Lift : 60° derece kol hareketi.
Kurma kolunun açma ve kapama açısı 60° derecedir.bu açı içindeki hareket size doldurma ve boşaltma işinde çabukluk sağlar,kol ve mekanizma tek parça sert çelik çubuktan itina ile imal edilmiştir.
DETACHABLE ROTARY MAGAZINE DESIGNS FROM BROWNING.
Browning Tasarımı olan çıkarılabilir Döner Şarjör.

Birçok Browning tüfeğinde döner tip Fişek haznesi vardır.Bunların en meşhuru Detactable Rotary Magazine on the X-Bolt.Yeni tasarlanmıştır.Uzun ömürlü hafif Polimerden yapılmıştır. Ön kısmında bulunan bir düğme yardımı ile kolayca tüfeğe takıp çıkartılabilir, doğrudan elle fişek doldurulacak şekildedir ,mermiler tam fişek yatağına uyacak şekilde üst üste yerleşir. Yedek olarak taşıması kolaydır.
Inflex Technology Recoil Pad: Geri tepme yastığı
Inflex Technology geri tepme yastığı bütün X-Bolt tüfeklerde vardır. Çok yumuşak olan bu yastık en iyi geri tepme gücünü emme özelliğine sahiptir.yastığın yapısı ve malzemesi doğrudan omuza gelen gücün yönünü değiştirerek dipçik yüzeyine ve aşağıya doğru yayar tepme gücünü azaltır ve namlu ucu sekmesini azaltır.


Yılın en yeni ve en iyi 14 tüfeğinden biri seçilmiştir.
Browning X-Bolt Micro Buckthorn Pink
.243, 7mm-08, .308, .270 WSM and .300 WSM, and it has a length-of-pull of just over 13 inches. It comes with a detachable box magazine, a top tang safety, a free-floating barrel and an adjustable trigger.
Price: $939.99
X-Bolt Micro Hunter
X-Bolt Micro Hunter, Left-Hand
X-Bolt Micro Midas
X-Bolt Mossy Oak Brush

X-Bolt SSA Predator Hunter Mossy Oak Brush

X-Bolt SSA Predator Hunter Realtree Max-1
X-Bolt Stainless Stalker
X-Bolt Stainless Stalker, Open Sights

X-Bolt White Gold
RMEF X-Bolt Special Hunter
Special edition RMEF, raised cheek piece, satin walnut rosewood stock, matte blue, detachable rotary magazine, short throw bolt, adjustable trigger, bolt-action

X-Bolt Long Range Hunter Realtree Max-1

Mart – 2014 – Konya

Yorum Yaz