Browning Boss

http://www.kemalelitemiz.com/browning-boss.html

BROWNİNG (BOSS Balistic Optimizing Shooting Sistem)

Kemal Elitemiz

BOSS Nedir ?
Browning silah sanayinin buluşu olan ve patentini aldığı,(BOSS Balistic Optimizing Shooting Sistem- balistik ayarlayıcı atış sistemi) diyebileceğimiz bir sistemdir.
Tüfek ateşlendiği zaman yanan barutun oluşturduğu büyük basınçla ileri doğru fırlayan mermi çekirdeği namluyu terk edinceye kadar dönerek ilerlemesi ve barut gazının namlu iç çeperine olan basıncı ile namluda bir seri titreşim ve sarsıntılara yol açar. Bu esnada namluyu terk eden çekirdek titreşimlere bağlı olarak, titreşimlerin oluşturduğu küçük açılarla namluyu terk eder. Bu ise tüfeğin
(rifle accuracy-tüfek atış düzgünlüğü) özelliğini kaybetmesine ve atış gurupmanlarında açılmalara ve oransızlığa yol açar. Bu açılmalar mesafeye bağlı olarak artar.
Browning BOSS Sistemi bu vibrasyonları ortadan kaldırmak için tasarlanmış, namlu ucuna monte edilen bir sistemdir. Muzzle brake’li olanı da vardır.
Nasıl çalışır?

Boss sistemi mermi çekirdeğinin namluyu terk ettiği o kısanda namludaki titreşimi kaldırmaya yarar. Sisteme ilave edilen ve adına(sweet spot) denilen ince ayar yeri sayesinde, değişik barut miktarı ve çekirdek ağırlıklarına göre ayarlanabilen bir ayar sistemi vardır. Bu sayede benchrest (hedef atıcısı) ve kendi fişek dolumları ile atış yapanlar için saatlerce vibrasyon mücadelesi yapanlara kolaylık sağlar.
Bütün bunların yanında sisteme Muzzle brake –geri tepme frenleyicisi ilave edilerek, atıcının seri atışlarda geri tepmeden doğan nişan bozulmalarını telafi etmeleri düşünülmüş ve geri tepme gücü %30 azaltılmıştır.

Browning bu sistemi yeni üretimleri olan A-Bold II Rifle ve BAR Marc II Rifle modellerine uygulamıştır. Bu tüfeklerin kalibrelerine uygun sweet spot ayarları ve değerlerine Browning sitesinden ulaşmak mümkündür.

Kemal Elitemiz
Ekim–2009-Konya

Yorum Yaz