Browning B725 Hunter Shotgun

http://www.kemalelitemiz.com/browning-b725-hunter-shotgun.html

Browning B725 Hunter Shotgun
Kemal Elitemiz

1925 yılında baba-oğul John Moses ve Val Browning takımının ürettiği meşhur B25 model temel alındı ve Browning’in geliştirme çalışmaları sonucu olarak yeniden tasarlandı. Sonunda İyi bir performansa sahip, göze hoş görünen B725 süperpoze av tüfeği üretildi.
B725 hafifletilmiş tetik çekimi ve mükemmel şok sistemi ve bütün yapının modern, aerodinamik bir bütünlüğe kavuşturulması ile avcıların tercihi oldu.

Yenilikler:
Her şeyden önce, mekanizma bölümü düşük yapılmıştır. Düşük ağırlık merkezi ve mükemmel dengeye sahiptirler. Dar kasalı ve fişek hazneleri bitişiktir. Bu sayede atış esnasında namlu hedefte iken geri tepme namlu tarafından emilir. Bu da ikinci atışın daha hızlı ve emniyetli olmasını sağlar. Fişek sürümü ve kilitleme hızlanır ve nişan alma kolaylaşır, atış kolaylığı ve iç geri tepmeden oluşan namlu ucu sekmesi azalır. Bütün bunlar kesinlikle doğru olmasına rağmen, eski derin duvarlı modelleri sevenleri tatmin edememiştir.

Keza B725 sahip olduğu tetik sistemi tam bir sürprizdir, tetik sistemi mekaniktir, eski durağan sistemi kullananlar için değişikliği fark edilecek şekildedir.. nazik bir gevrekliğe sahiptir. Tetik çekme süresi ve kilitlenme zamanı azaltılmıştır. 3lb (1,5 kg) hafif çekimlidir.
Namlular önemsenecek şekilde hafiftir. Back-bored özelliktedir.
Browning araştırma & geliştirme bölümünde yapılan çalışmalar ve testler sonucu edinilen bilgiler ışığında fişek yatağından itibaren namlu boyunca en iyi verim sağlayacak şekilde namlu içi çapı genişletilmiştir ve işleme back-boring denilmiştir.


Namlular extended forcing cones (uzatılmış birleştirme konisi) sahiptir. Uzunluğu 32mm Fişek yatağı çelik saçmalar için dayanıklı yapılmıştır ve3 inç.76 mm boyundadır.
Namlu boyları (66cm, 71cm and 76cm)

Namlular önde 10 mm kadar birleşik olarak yer alır. Bu sayede namlu ucu titreşimi en aza indirilmiştir. Buna uyacak şekilde yeni şok sistemi olan Invector DS (Double Seal) sistemi şoklara haizdir.
Değiştirilebilir şok tüpleri üretiminde en büyük sıçrama olan Browning Invector-DS şok tüpü sistemidir. Sok tüpleri uzunluğu (80mm), Tüp kalınlığı en aza indirilmiş, saçma gurupmanı mükemmelleştirilmiştir. En önemli özellik ise, namlu içinde oluşan basınçla namlu ile tüp aralığı arasına gaz sızmasını önlemek amacı ile şok tüpünün arkasında yer alan pirinç alaşımlı banttır.


In-Flex II hi-tech polymer geri tepme yastığı fevkalade hafif olmasının yanında mükemmel geri tepme söndürme gücüne sahiptir, değişik boylara haizdir.
Ağırlık dengesi mükemmel bir tüfektir.

Kasım – 2012 – Konya

Yorum Yaz