BOZKIR PATİĞİNİN ANLATTIKLARI

http://www.kemalelitemiz.com/bozkir-patiginin-anlattiklari.html

Bozkırın elleri ayakları kınalı kızlarının, gelinlerinin, analarının ve bebelerinin, ellerine doğan kınalı kuzuların yumuşacık yünlerindendir patikleri.

İnsanoğlunun uzun ve zorlu yaşam savaşında, genlerini ve kültürlerini bir öteki nesle aktarmak ve hayatta kalmanın gururunu ötelere aşılamakta en büyük desteği, yine âdemoğluna hizmet için yaratılmış olan, hayvanlar olmuştur. Onlar; etleri Sütleri derileri tırnakları, güçleri ile insanın medeniyet yolunun sayısız, isimsiz ve sessiz kurbanlarıdırlar.

Bozkırlarda ise; koyunlar bir başka dosttur insanlara, yaşamın ortak paydası, payandası ve vazgeçilmezidirler.

Sanki onlar bozkır için yaratılmışlardır, bozkırın sade sessiz gösterişsiz, tekdüze gibi görünen ama asla göründüğü gibi olmayan, barındırdığı muazzam eko sistemi, canlılığı, çeşitliliği, zenginliği ve müthiş dengeyi hissetmeden, solumadan koklamadan anlaşılmayan bir yaşam.

Bozkır yaşamının sakinleri, bu ahengin ve gizemin sırrına ermişçesine ondan bir parçadırlar.

Bozkır insanları; gözlemleri ve sayısız deneyleri ile koyunlardan öğrendiler yaşamın sırrını. Böylece başladı ortak yaşamları ve sevdaları. Doğaya uyum sağlamayı almak için yaşamak için vermenin şart olduğunu verdiğin kadar alacağını, ortak yaşamdaki paylaşımı, özveri ve sakinliği, sabrı sevecenliği ve dayanışmayı, faydalı olmayı ve bu uğurda sessizce ölmeyi bile

Koyunlardan öğrendiler.

İbrahim peygambere oğlunun karşılığında kurban olarak koyunun neden seçildiğini, kurban olarak seçilmişliğin yanında, yaratılışı gereği koyunun tepeden tırnağa, neden faydalı olduğunu ve böylece bu seçimin yaradanın büyük bir hikmeti olduğunu ve kurban ibadetinin sırrını öğrendiler.

Koyunun olağan üstü özel ve leziz olan, kır çiçekleri, yavşan ve kekik kokulu; sütü yoğurdu yağı ve eti ile büyüdü çocukları. İşkembesi, kuyruğu, kıkırdakları, başı, ayakları, barsakları gıdaları oldu. Boynuzları düğme tarak ve onları kurban eden bıçaklara sap oldu. Derileri; elbise, kemer, post, çanta, ayakkabı, bağ oldu. Dışkıları bile işe yaradı bereket verdi topraklarına, ürünlerine.

En önemlisi ise yünleriydi,

Koyunların yünü bir yaratılış mucizesiydi. İnsanlar koyunlarla kaynaştıkları gibi yünleri ile de kaynaşıverdiler ve daha bir bütünleştiler bozkırla..Bu bir bakıma koyunlara olan saygının,sevginin ve minnetin ifadesiydi.böylece yün; insan elinde yaşam oldu,türkü oldu sanat oldu .insanlar; koyunların kuzuların yediği en bakir yerlerde yetişen otları onlara sunarcasına doğanın bitkileri ile boyadılar yünlerini ,emeklerini terlerini sevgilerini duygularını ve aşklarını kattılar yünlerine ve eserleri bir adak oldu koyunlara .

Kır çiçekleri ile bezdiler halılarını kilimlerini, keçelerini. Heybeleri, yatakları, yastıkları ceketleri. Hırkaları kepenekleri, seccadeleri çorapları, eldivenleri, atkıları, başlıkları, giysileri yün oldu, koyun koktu.

Ve bozkırın elleri ayakları kınalı gelinleri doğan bebelerine bu şuuru aşılamak istercesine kınalı kuzuların yumuşacık yünlerinden ördüler patiklerini.

16-Mayıs–2007 Konya

Yorum Yaz