Bileme Taşları

http://www.kemalelitemiz.com/bileme-taslari.html

Demir, çelik ve diğer metallerden yapılmış her türlü kesici aletin keskinleştirilmesi için kullanılan ve birçok çeşidi olan doğal ve yapay taşlardır.
Bu taşlar ihtiva ettikleri minerallere ve bunların taşın içindeki dağılımı ve yoğunluğuna göre sınıflandırılırlar. Ve buna (grit) denir
Taşın içindeki bileyici tanelerin boyutları ve dağılımı (grit) taşların kalitesini gösterdiği gibi bileme işleminin değişik safhalarda yapılmasını da sağlar.
Tarih boyunca bu taşlar araştırılmış, denenmiş ve en uygun taşlar bulunup kullanılmıştır bilemenin taşı su veya yağ ile ıslatılarak daha iyi olduğu keşfedildikten sonra bu taşlara (whetstone-bileğitaşı) ya da (oilstone-yağ taşı) denilmiş ve bu taşlar çok değer kazanmışlardır. Bu taşlar kullanım amacına göre değişik ebatlarda hazırlanmıştır. Uzun ve geniş bıçak, kılıç gibi aletlerin bilenmesinde kullanılan taşlar düz ve geniş bir blok şeklinde bir tezgâh üzerine sabitlenerek kullanıldığı için bu tip bileme taşlarına ( Bench Stone-Tezgâh Taşı) denmiştir. Evde ve arazide kullanılmak için yapılan daha küçük boyuttaki bileme taşlarına ise (Pocket Stones –Cep taşları) denmiştir.
DOĞAL BİLEME TAŞLARI
Doğal bileme taşlarının en meşhur olanı;
Belçika Sarı Coticule biley taşıdır.
Bu taş Belçika Ardennes bölgesindeki ocaklarda bulunur volkan külleri ve kilin tortullaşmaları ile oluşmuş 500 milyon yıllık kayalardır. Kayaların içinde Coticule taşı ince tabakalar şeklinde oluşmuştur. Coticule taşında yoğun olarak (5–20) mikron ebadında yuvarlak futbol topu görünümünde eşkenar dörtgen yüzeyleri olan kristal yapısına sahip Garnet kristalleri vardır. Bu kristaller çeliği sadece 2–3 mikron aşındırır bu ise taşın en önemli bileme özelliğini oluşturur. Kayaya sarı-gri rengi veren bu kristallerdir. Garnet minerali silikatlar gurubu minerallerdir. Sertliği elmas ve oksit sınıfı corundum’dan sonra gelen mineraldir. Sertlikleri 6,5–7,5 arasındadır.
Bu klasik sarı Coticule taşında en iyi kalitede ve yüksek oranda (%35–40) Garnet kristalleri bulunur. Çıkarılan taşlar 1.kalite ve 2. kalite olarak sınıflanır aralarındaki fark görsel farktır. Bileme kaliteleri aynıdır. İnce taşlar görünümleri eşkenar dörtgen şeklinde olması ve kırıntı gibi görülmesine rağmen daha kalitelidir. Taş Belçika’da bu adla (Brocken – kırıntı) olarak adlandırılır. Taşlar kullanım rahatlığı ve kırılmayı önlemek için bulunduğu kayaçla birlikte kesilir. Veya arkasına başka bir biley taşı yapıştırılarak satılır. Taşın yapısı gözenekli değildir, ıslak tutulmaz kuru olarak saklanır, bilemeden önce taşın üstüne çok az su damlatılarak kullanılır. Bileme esnasında taştaki kil açığa çıkar suyla karışarak oluşan çamurda Garnet kristalleri bulunur ve oluşan bu ince çamur tabakası bilemeyi kolaylaştırır.


Belçika mavi bileme taşı: 1996–1997 yılında maden yönetimi ve Lüttich Üniversitesi işbirliği ile sarı Coticule taşının jeolojik katmanları arasında yapılan araştırmada aynı kalitede olan ve mavi renkli bir taş daha keşfedildi. Taşta %30 Garnet bulundu mavi rengi ise bileşimindeki demir oksitten geliyordu. Bu taş, sarı taşa nazaran çok az düşük vasıfta olsa da dayanıklığı daha fazlaydı. Taşın tabakaları 15–20 cm kalınlığında olduğu için kullanım alanı sarı taşa nazaran daha geniş oldu.

Mavi taş % 20–30 Garnet kristali ihtiva eder 4000 grit.
Sarı Coticule %30-42 Garnet kristaline sahiptir ve 8000 grit tir.
Arkansas bileme taşı:
Amerika Arkansas eyaletindeki Ouchita dağlarından elde edildiği için bu adı alan taşlardır.

Bu taşa bileme özelliğini veren içinde bulundurduğu Novaculite kristalleridir.
Novaculit; cherts mineralinin yeniden şekillenmesi ile oluşan mikro kristalin quartz
Çeşididir. Bunlar quartz kristallerinin mikro kristal ve mikrofibrous yapıya dönüşmüş halidir. Novaculit adını Latince bileme taşı demek olan (novacula) dan alır.Arkansas taşlarının ihtiva ettikleri kristal oranı ve bunların ebatları(2-5 mikron) göre 600-1200 grit olur.Bu quartz kristalleri SiO2 Silicon Dioxide. Kristalleri olduğu için sertlikleri 6,5–7 arasındadır. Arkansas ta bulunan taşlarda kristallerin oranı farklıdır, bu fark değişik sertlikte ve kalitede yağ taşı çeşidi oluşturur.
Mineral yapısının özelliğine bağlı olarak bu taşlardaki farklı renkler görülür örneğin yumuşak Arkansas taşı pas rengindedir taş bu rengi ihtiva ettiği manganezden alır.
Ayrıca Arkansas taşları siyah, mavi-siyah, odun kömürü grisi, beyaz, çok renkli, kahverengi, gri, pembe ve kırmızı olabilir. Bu renk farlılıkları taşın grid ölçüsü değildir ama alışık bir göz bunların kalitesini ayırt edebilir.
Arkansas taşlarında novaculit oranı%99.898 dir geri kalanı çok az miktarda alüminyum%0.02-Boron%0,0005 –kalsiyum%0.03-Magnezyum%0.05-ve Manganez%0,0007
Bileme, taşın yağlanarak yapılmasını ile yapıldığından bu taşlara (Oil Stone-yağ taşı) denir. Bütün doğal taşlar yapıları itibari ile her türlü karbon çeliklerinin bilenmesinde iyi netice verir. İleri teknoloji sayesinde günümüzde üretilen yüksek vasıflı sert çeliklerin bilenmesi bu taşlarla zordur onun günümüzde bu tip çelikleri bilemek için yapay taşlar üretilmiştir.
Soft (yumuşak)Arkansas taşı:
Çok maksatlı kullanılan bir yağ taşıdır her türlü bıçak el aletlerinin bilenmesinde kullanılabilir. Kullanıldıktan sonra su ve sabunla yıkanarak muhafaza edilir.

Bu gün için kullanılan ve aranan en meşhur bileme taşıdır, sertliği sayesinde her türlü karbon çeliğini bilemek mümkündür.

Black Surgical Stone(siyah cerrahi taşı) (Extra Fine):
Neşter gibi ameliyat aletlerinin, usturaların bilenmesinde kullanıldığı için bu adı almıştır, içerdiği kristallerin çaplarının küçük olması bu işe uygundur.

Translucent Arkansas Stone(şeffaf Arkansas taşı) (ultra Fine): Grit: ultra Fine
Görünümünden dolayı bu adı almıştır, En iyi bileme taşlarındandır. 1200 grit

Japon bileme taşları:
Japonlar geleneksel olarak uzun yıllar boyunca bileme taşı olarak doğal taşları kullandılar be bileme işlemini taşı suyla ıslatarak yaptılar çünkü elde ettikleri doğal taşlar, tabakalar halinde taşlaşmış kil ve içlerinde kaliteli silikat tanecikleri ihtiva eder bu novaculitten biraz yumuşaktır. Yağla bileme taşın yıpranmasına yol açtığı için bilemede suyu tercih ettiler Japonya’daki bileme taşlarını barındıran çökelti kayaların bulunduğu Narutaki madeni Kyoto’nun tam kuzey bölgesindedir.
Japon bileme taşlarının tarihsel kalite derecelendirilmesi üç sınıftır.
1-ara-to- pürüzlü taşlar
2-naka-to-orta sertlikte taşlar
3-shiage-to- sert taşlar
Bilemede kullanılan taşlar ise:
Arato, Binsui, Kaisei, Chu-Nagura, Koma-Nagura, and Uchigumori. Jizuya, Nugui
1-ara-to ( pürüzlü taş ) 500–1000 grit

Nagura Stone: bu taş çok küçük kristallere sahiptir 4000, 6000, 8000 and 10,000 grit parlatma taşı olarak kullanılır.

Bu sınıflamaya girmeyen birde hazuya taşı vardır bu taş doğrudan bilemede kullanılmaz,parlatmada kullanılır doğada küçük çakıllar halinde bulunur.

Bu taş dövülerek ince kum haline getirilir ve kille karıştırılarak elde edilen çamurla son keskinlik ve cilalama yapılır. Veya ince bir kâğıt üzerine yapıştırılarak kullanılır. Bu özellikte olan ve yağla karıştırılarak kullanılan taşa ise nugui denir.
Türk yağ taşı (Turkey oilstone):
Türkiye’nin güney batısındaki Girit adasında bulunur. Görünümü siyahtır. Türk yağ taşında Novaculit oranı %70–75 yanında %20–25 kalsit ihtiva eder Girit taşlarının tümü aynı kalitededir. Bu özellik Türk yağ taşına en büyük değeri kazandırır. 1200 grit

Anadolu bileme taşı ( kösüre taşı ) :
Anadolu’nun birçok yöresinde bulunan ve silikat kristalleri ihtiva eden kum kayalarıdır. Bulunduğu yerlere kösürelik denilir.
Taşın silikat oranı ve kristallerin ebadı bulunduğu yerlere göre çeşitlilik gösterir. Bileme işlemi suyla yapılır.

Artificial whetstones (yapay bileme taşları):
Teknolojinin gelişmesi ve paslanmaz çeliklerin ortaya çıkması ile her türlü bıçak testere keser ve kesici aletlerin daha sert çeliklerden üretilmeleri sonucu doğal bileme taşları bu çelikleri keskinleştirmekte yetersiz kaldı. Bu tip çeliklerin keskinleştirilmesi için değişik formüllerde ve çeşitte ve her geçen gün kaliteleri artan yapay bileme taşları üretildi.1900 yıllarda Japonlar sertliği 9,2 olan Alüminyum Oksit ihtiva eden emery ve corundum minerallerini reçine ile birleştirerek bileme taşı ürettiler Birde bu mineral kristallerini camla birleştirerek sır halinde doğal taşların üzerine kapladılar buna da Hind taşı adı verildi.
Seramik Stone( porselen taşı ).
Daha sonraları yine alüminyum oksit kristalleri ve sertliği 9,5 olan Silicon carbide porselenle karıştırıp porselen bileme taşını ürettiler.
Bu malzeme bileşiminde carbide bulunan Spyderco bıçakları gibi çelikler için kullanıldı. ve diğer seramik taşlarının bu gün birçok sertlikte ve grit te çeşidi vardır.

Ceramic Whetstone (Super fine grit, 5000)

Whetstone (Rough 240 & Medium 1000)


Diamond Stones (Elmas bileme taşları):
Dünyanın en sert minerali ve kristali olan ve sertliği 10 olan elmas kristalleri çeşitli birleştiricilere katılarak günümüz teknolojisi ile üretilen en sert çeliklerin bilenme imkânı doğdu.

Kemal Elitemiz
Mart – 2008 – Konya

'Bileme Taşları' için 47 Yorum

10 Eylül 2008, 10:56

Harika bir insansınız gerçekten harika bukadar geniş hemde resimli bilgileri bilgimize sundunuz biz istanbul da tarih olmuş bileyiciyiz belkide türkiyenin en eski bileyicisi desem yeridir yani şöyle söylüyeyim ustamız zamanın en meşhur ustura bileyicisiydi Atatürk zamanında dolmabahçe sarayının bıçaklarını bileylermiş size teşekkür ederim harika bir hizmet ve bilgi paylaşımı

Özgün Demir
30 Eylül 2008, 02:00

Merhabalar daha önce de şam çeliği hakkındaki yazınız hakkında yorum yapmıştım. Ben lütiyeyim, işim gereği her türlü bileme taşlarıyla haşır neşirim. Kendim de kullandığım aletleri arkansas ve japon su taşları ile bilemekteyim. Yazınızda bazı çeliştiğim yerler oldu, örneğin surgical arkansas için 1200 grit demişsiniz ancak benim deneyimlerimle yaklaşık olarak 3000 grittir.(Bahsettiğim japon standartıdır.) Japonyanın, avrupanın ve amerikanın grit ölçeklendirmelerinde farklılıklar olduğundan birbiriyle tutuşmamakta.

Şu sıralar mesleğimle alakalı olarak çelik tipleri ve değerlendirmeleri ile, bileme yöntemleri ve bileme gereçlerinin değerlendirmeleri ile ilgili bir tez aşamasındayım. Buradan size ve okuyorsa ongan bilemeye sorum Türk yağ taşı denilen taşı nereden nasıl bulabiliriz? Aynı şekilde eskilerden kalma kaliteli dere taşı bulma ihtimalimiz var mıdır?

Ali Berk Ünant
30 Eylül 2008, 07:01

Sayın Özgün,
Japon su taşı nereden bulabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?
Geleneksel Japon Kılıcı bileyleme tekniklerini araştırıyorum ve bir kılıcımı bu işlere feda edip onun üzerinde çalışacağım.
Teşekkür ederim

Özgün Demir
30 Eylül 2008, 11:35

Ali bey, çeşitli yerlerde su taşlarını bulabilirsiniz fakat Türkiyede imkanı yok malesef. Biz http://www.dick.biz sitesinden temin ediyoruz, Alman firması. Burada king ve suntiger marka sunni ve doğal su taşları ve çeşitli yağ taşları bulunabilmekte. Fakat kılıç parlatmak için gereken özel parlatma taşları (jizuya, hazuya vs) biraz pahalıdır uyarayım.(gramla satılıyor).

Bunun dışında pek çok amerikan alet-edevat sitesinde taşlar bulunabilir. http://www.woodcraft.com gibi sitelerde naniwa ve suehiro gibi başka marka taşlar da bulunabiliyor. Hepsinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları var. Seçim konusuna geldiğinizde yardımcı olurum. Ancak kılıç için büyük doğal taşlar almanızı tavsiye ederim. Ebayde eskilerdn kalma büyük ve çok kaliteli doğal taşlar bulunabiliyor. Ancak fiyatları 1500€ ve yukarısında.

Yalnız önerim bizim gümrüklerde bu tarz ürünlere çok fazla sıkıntı çıkardıklarından dolayı en sağlıklısı varsa ürünü yurtdışındaki birisine alıp size göndermesini yada en iyisi gelirken yanında getirmesini istemek. Aksi taktirde normal adresinize alırsanız büyük ihtimalle gümrükte takılır, size bir sürü problem çıkartırlar analiz vs gibi. Kılıcınız ne kalite bilemiyorum ama en az 500$ civarı masraf yapmanız gerekli iyi bir iş için.

31 Ekim 2008, 23:46

Öncelikle Biley taslari hakkinda cok degerli bilgiler vermissiniz tessekkür etmeden edemiyecegim elinize saglik.
Uzun yillardir Ustura kolleksiyonu yaptigim icin bu konuda epeyce bilgi ve tecrübelerime dayanarak birkac tavsiyem olacak,Bicak veya bu gibi kesici aletleri bilemek icin cok para vermeden iyi netice almaniz icin Thüringer bileme tasi en uygun olanidir (http://www.mst-mueller.de/ )Thüringer icin 8000 girit dense de ben 6000 grit tahmin ediyorum belki cok eskiden kalmis taslar 8000 grit olabilir.Bu tasi ismarladiginiz zaman yaninda ufak bir tas daha veriliyor bu tas bir nevi Nagura tasi görevini üstleniyor,nagura taslari bilemek icin kullanilmaz.Nagura tasi ile islatilmis biley tasi üzerine sürtülerek (sekiz yazar gibi sürtülecek)ince bir camur tabakasi elde edildikten sonra bileme islemine gecilir.Bu arada Biley taslari hakkinda bilgi verilirken Belcika tasi en taninmis olanidir diye belirtilmis,gercekten Belcika tasi bu konuda en taninmis ve uzak ara en iyisidir vermis oldugunuz parayi (200-600 € )hak eden bir hizmet verir.
Selamlar.
Almanya/Mehmet Cam

MURAT
04 Aralık 2008, 14:41

birde bilemenin nasıl yapılması gerektiğini yazsaydınız harika olurmuştu. teşekkürler

08 Aralık 2008, 10:11

slm bu taşların ne kadar degerlı oldugunu gordun burdan mumkun olursa gercekten gorundugu gıbılde degerlıyse bana 2 kılo gırıt tası ala bılırım bızım babırımız yag taşı dıye gecıyor SAYGILARIMLA AKAN MAKİNA 0212 535 50 28

13 Aralık 2008, 23:06

Kemal bey
Biz Girit adasından ewangeles isimli sahıtan senede iki ton taş getirip satardık. bu taşın özelligi suni taşta bilendikten sonra meydana gelen kılagıyı düşürmek için kullanılır. beyaz renli olanlar yumuşak gri renkli olanlar ise serttir.tahile yolladık aliminyum oksit (çört dediler MTA) Türkiyede aratırdık fakat yok
rastgele
Nezih

23 Aralık 2008, 17:06

SLM … SİTEDEKİ BU BİLGİLERİNİZ İÇİN HERKEZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ADIM HASAN BAHÇELİEVLER İSTANBULDAN YAZIYORUM .. BU BİLEME MANYAKLIĞIBENDE 3 YILDIR BAŞLADI. ÇOK İYİ KALİTE S90 V YADA ZDP 189 GİBİ KALİTELİ BİR BIÇAK EN FAZLA NE KADAR KESKİN YAPILABİLİR BU BENDE TAKINTI YAPTI HATTA BIÇAĞIN AĞZINI TAM GÖRE BİLMEK İÇİN MİKROSKOP ALMAYI BİLE DÜŞÜNDÜM BU KONUDA VARSA BİLGİSİ OLAN BANA Bİ YAZARSA SEVİNİRİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…..

Hasan ESGÜN
24 Aralık 2008, 13:38

İyi günler,
Elinize sağlık, güzel bir derleme olmuş. Ben traş bıçaklı usturalarla traş oluyorum. Başka da bir traş yöntemi kullanmadım (yaş 50). Şimdilerde gerçek usturalara merak saldım. Ancak sadece deri kayışları ile bilenir sanıyordum. Kaliteli olmasına rağmen gerçek usturalarımdan hiç randuman alamıyordum. Demek taşla da bilenmesi gerekiyormuş. Peki Türkiye’de bu biley taşlarından nasıl temin edebilirim.
Saygılar,

25 Aralık 2008, 08:36

Degerli Hasan Esgün,
Ustura deri ile (Masat)bilemek icin degil usturanin agzinda olusan capaklari cekmek icin kullanilir.Her sakal kesisinde agzi cok ince olan bicagin ucundaki celik saga sola yatar(bunu iyi bir büyültecle görebilirsiniz)iste bu egiklikleri kullanmak icin deride cekmek lazimdir,ustura eger körlendiyse bilemek icin mutlaka 1000-12000 grit arasi biley tasi kullanmaniz gerekir.

Biley tasi icin bir zamanlar persembe pazarina bakmistim orada Usturalar icin kullanabileceginiz herhangi bir biley tasi bulamadim.Baslangic icin size tavsiye edcegim biley tasini buradan ismarliyabilirsiniz.

http://www.dick.biz/dick/product/711005/detail.jsf

25 Aralık 2008, 09:20

Arizali (Isminizi yazmadiginiz icin böyle yazmak zorunda kaldim)

Iyi kalitede olan bir bicagin ne kadar keskin oldugunu anlamak icin Bicagin agzina pamuk ipligi serdikten sonra kendi agirligiyla akan bir suyun(yoksa agzi kalinca olan )musluktan tazziksiz olarak akan suya ters yönde bicaginizi harekat ettiriniz iplik kesiliyorsa bicaginiz iyi bir bicimde bilenmis demektir.

Iyi bir büyültec veya mikroskop bilemede size cok yardimci olur ancak bu tip yardimci aletler bileme isini sIkca yapanlar icin daha faydali olur.Mikroskoptan önce size tavsiye edecegim baska birsey olacak ,bicak bilemek icin bicagin sirtina agac veya plastik ikinci SIRT yapin, bu bicak bilenirken hep ayni acIda bilemenizi saglar (kursun kalem gibi bir agac)Normal bir bicagin agzi 30 derecedir ama siz bicagin orjinal acisini tespit etmek icin bicagin agzini gazli kalemle boyayin ve yapmis oldugunuz agac sirtla biley tasina sürtün,bicagin agzindaki boyali kIsIm esit bir sekilde siliniyorsa dogru aciyi bulmussunuz demektir.Bicagin agzindaki boya yarim olarak siliniyorsa agac veya plastik sirti dogru aciyi buluncaya kadar düzeltiniz.Bundan sonra bileme islemini gerceklestirirkende bicagin sirt kismina bastirmamaya özen gösteriniz.
Selamlar.

25 Aralık 2008, 12:34

sevgili dostlar
siteme ve yazılarıma yakın ilginiz için sonsuz teşekkürler.
gelen mesajlarda sizlerin e mail adreslerini sitemi hazırlayan dostum görebiliyor.bana kemalelit@msn.com adresimden mail gönderirseniz size kişisel olarak ulaşabilirim.ortak olarak merak edilen en önemli konunun bıçak bileme tekniği olduğu görülüyor.bu konuda http://www.knifeart.com adresinde hem bileme taşlarını hemde bıçak bileme ile ilgili kitap bulabilirsiniz.
saygı ve sevgilerimle

nezih
26 Aralık 2008, 23:41

Arkadaşlar
Türk yag taşı (giritten gelen) ihtiyacı olanlar varsa benden temin edebilirler. telefonumu vereyim.isteyen arkadaşlara yollayabilirim 212 2456330
selamlar
nezih

topaloğlu bileme
29 Aralık 2008, 23:34

bilgiler için tşkler…

16 Ocak 2009, 20:52

Kemal bey gerçekten çok güzel bir araştırma yapmışsınız tebrik ederim bende babadan kalma üçüncü kuşak bileyiciyim bende mesleğimle ilğili olduğu halde bu kadar bilgiye ulaşamamıştım
Bazı eksik bilgilerimizi de sayenizde tamamlamış oldum her şey için teşekkürler ALTAY TEKNİK BİLEME BURSA

özer zengin
02 Şubat 2009, 12:58

abicim site için teşekür benim sorunum ustura aldım bitürlü agzını yaptıramadım bileyede verdim taşada sürdüm olmuyo olmuyo agzı eridi hala kestiremedim usturayı sakalı almıyo bitürlü yoksa çeligindenmi( DOVO solingen marka )biryolgösterirseniz teşekürler

30 Mart 2009, 15:53

Öncelikle araştırma sonucu bu siteye tesadüfen ulaştım, aradığımı bir türlü bulamıyorum ,biz etiket imalatı yapıyoruz,bazı firmalar alüminyumu kabartarak ve kabartılan yerine ince çizikler atarak güzel bir görünüm veriyorlar, bunu istedikerli eğrilikte atarak rahat bir şekilde uyguluyorlar, yaptıkları etiketede dia cut (diamont cut) diyorlar ama bu çizme işlemini nasıl olduğu hakkında bir türlü hiç bir sonuca ulaşamamaktayım,sizin sitenizde elmaslar hakkında baya geniş bir bilgi var,bunun hakkında bilgi sahibiyseniz yardımcı olmanızı diliyom. Şimdiden Teşekkür ederim.

burak yılmaz
12 Mayıs 2009, 15:46

mrb ii calışmalar ben bileme ustasıyım ama bukadar önemli olan bizim işimizin ana unsuru olan tasları bilemiyodum sayenizde bilmediklerimide ögrendim bide… önemle rica ediyorum istedigimiz gibi bileme makinaları buılamıyoruz yardımcı olursanız seviniriz bu siteyi hazırlayan herkese sonsuz tesekkürler….

bahattin yılmaz
01 Haziran 2009, 13:18

burak bey çalışmalarınızda başarılar dilerken elimizde doğal sulu bileme taş ocağı mevcut olup ilgilenirseniz numine gönderebilirim gsm.05333101076

zehra
12 Haziran 2009, 10:48

slm ben yag tasi almak istiyorum en az 10 tane alacagim ama yurtdisinda kaliyorum.burayada gönderme imkaniniz varmi!eger öyle bir imkan varsa cok sevinirim

aydın
19 Haziran 2009, 22:27

Öncelikle teşekürler bukadar derin bilgiler verdiğiniz için ben arıyodum tek bu kaynağı buldum. türkiyede bileyci arayın eskisi gibi çok yok bileyenlerde malum, bunun yanında fazlada gezdiğim bileycilerde de de fazla fazla girit taşına rastlamadım ama arayınca bulunmayan birşeyde değil.neyse taşlar malum fiyatlarıda gayet yüksek.Japonyadaki taşları saymıyorum bile onlar için bide japonyada ayrı bir pazar vardır bu taşlar için az çıkarılıyor vede bileme okullarının , bileycilerin buna ihtiyacı var.mümkünse avrupa zati taşlarıda çok kaliteli tabi cilalama için olmazsa belki yetersiz kalabilir.bilemek ve bıçağa yüz oluşturma ben kendi yöntemimi söyleyeyim en baştan başlayalım ilk belli bir açıyla bıçağın yüzünü taşla yontarsınız belli bir derecenin altına düşmesini istemek en mantıklısıdır fakat bu mümkün olmazbazen buçağın kalınlığından dengede tutmalısınız fazla ince yaparsanız kolayca eğilme bükülme kırılma kolay deformasyonlar görebilir kalın oluncada kesme aşamasında derine girdikçe ilerlemekte zorluk yaşarsınız bu sefer . açıyı ayarladınız yüzün bileylemesi bittien uç kısmına kadar getirin fakat burayı fazla kafanıza takmayın en son şekil buraya verilir eyer parlatma yapmayacaksanız.şimdi gel gelelim istediğiniz kadar yinede ince bir bıcak yüzü elde edemediniz bıçak dar ve kalın diyelim oval bir taşla yüzünü çöktürecek şekilde bileyleme yapmak daha mantıklı biraz zor bir kısım yüzü genişletip yan duvardan pay almak ve tekrar yüzü değişrimek yerine.birde bıcağın yüzü ile yan kısmı arasında keskin geçiş yapmamak gerekir yapışma yaşamak için kesme sırasında . nasıl taşa sürtücez ve nasıl bir izler bırakıcak ve bu izler nasıl yok edilecek.ben kendi yöntemimi anlatayım çapraz tutup aynı yönde devam etmek lazım ve aynı açıyla bu size daha az çizilme sağlayacaktır açıyı değiştirince belli olucak bazen derin çizikler oluşabiliyor.ben genelde açı değiştiririm fakat daha yumuşak bir taşla yaparım genelde bu çok yönlü kesmede kolaylık sağlar mesela bıçak sağ elinizde biley taşına bıçağı yatırdınız soldan sağa doğru açı yapıcak şekilde yatırdınız. bileylediniz. tam tersini yaptınız sol ele alıp sağdan sola açı yapıcak şekilde diğer yüzünü bileylediniz. sizce keserken ileri doğru ittirirkenmi iyi keser yoksa çekerkenmi? ittirirken .işte ben bu yüzden açıdeğiştiriyorum .ağız kısmı en zor kısım kesen veya biçen kısım burda önce temizlemek gerekirmalum önceki bilemelerden kalan zayıflamış kısımlar yok edilmeli bunlar için eski ağızı yok edicez ya yüksek açıyla yumuşak bir taşa fazla sürtmeden temizleyin sonunda ise yeni yüzü yapmaya başlayın baya yumuşak bir taş vede yağ kullanarak ben girit taşı ve zeytin yağı kullanıyorum .yatırdıktan sonra biley taşına mümkün olduğu kadar açı yaptırmayın .sonuç olarak eyer iyi bilenmişse güneşe tuttuğunuzda parlama gözünüze gelmez en basitinden .

11 Temmuz 2009, 07:42

Sayın Bahattin bey
Bahsettiginiz bileme taşı nasıl bir taştır. bir numune yollarmısın. ben Türk taşı ve arkansas tası satıyorum.
birde elektirikli büyük bileme mak yapıyorum
selamlar
nezih

kasap
06 Ağustos 2009, 20:44

öncelikle bu siteye yapana tesekkur edıyorum.ben kasaplıkla ugrasıyorum aynı zamanda dededen kalma kebapcılıkla ugrasıyorum (kuyu kebabı)bızım burda kösele tası sizin bahsettiniz gibi tasları hic duymadım ve inanıyorumki bizim burda kimsede duymamıstır.egerbana yardıncı olursanız size minnettar kalırım kebapcık geregi bizim isimiz satırla satırıda köselede biliyoruz köseleye motor bagladık öyle idare edip gidiyoz.ban cark icin tas nerden temin edebilecegimde yardımcı olursanız cok sevinirim yorumları okuduktan sonra bu taslara merek saldım valla ama benim istedim tas yuvarlak olcak makinaya takılabilmesi icin bide bıcaklarda biledikten sonra bizim burda kılavuz derler ve biz onu masatla yok etmeye calısıyoz bana yardımcı olursanız cok sevinirim

bu siteyi yapan abeye cok cok selamlar eline emeğine saglık abey

BİLAL ÖZDEMİR
07 Eylül 2009, 11:02

Selamlar verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Benim bir sorum olacak bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.Girit taşında bileme yaparken kullanılacak yağ hangi yağdır en verimli olan yani.
Teşekkürler..

tarık
13 Eylül 2009, 02:47

merhaba..köyümüzde çobanlık yapan bir abi yaklaşık 20 yılönce arazide bulunabilen bir taşla bilemeyi öğretmişti. taşın üzerine tereyağ sürer ve bileylerdi. öyleki elinizin üstündeki kılları kolaylıkla alabilirdi. kendisitraş olduğunu söylerdi denemedim.

semra
03 Ekim 2009, 11:40

gerçektende çok güzel olmuşş taşların bu kadar cok çeşıdı oldukunu ve her yrdede onlardan yararlandıkımızı bılmıyordum bunları orenmıs olmak benı sevındırdı

nermin
05 Ekim 2009, 19:53

türk yağ taşını yağlı sütte kaynatmak diye birşey varmı ben öle duydum böyle olunca bir daha yağlamaya gerek kalmıyomus acaba ne derece dogrudur yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler ayrıca cok bılgı edındım bu makaleden

tolga
06 Ekim 2009, 21:16

bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık

adil kesici
17 Ekim 2009, 20:25

herkese selamlar ve site sahibine tesekkürler mehmet cam bey size bi sorum var vermiş oldunuz bir site ver(www.mst-mueller.de) diye bir site siteye girdim ve ingilizcem olmadimdan bisey anlamdım orda olan cark tasları var ve makinaları var ben onlardan almakm istiyorum ama nasıl ulasacam ve fiyatı hakkında nasıl bir bilgi edinecem yardımcı olursanız cok minnettar olacam imdiden teşekkürler kasap adil

zeki varlık
22 Ekim 2009, 11:52

merhaba hocam
benim 2800 devir 200 mm taşlama(zımpara) motorum var .
bu taşlama ile berber makası bileme işi yapmak istiyorum.
hangi özellikte bir bileme taşı kullanmalıyım. bu makina ile bu işi yapabilirmiyim. önerebileceğiniz bir makina varmı.
Telefon numaranızı verirseniz çok memnun olurum. selamlar

04 Kasım 2009, 22:33

Adil bey
Alman siteside gördgün taşların hepsi bende mevcut.hatta konu degişikliginden dolayı elden çıkartmak istiyorum.
Ne tür taş istiyorsanız 0212 245 63 30 telefondan arayabilirsiniz
nezih

HAS BİLEYİ
10 Kasım 2009, 21:25

arkadaşlar ben kuaför makasları ve her türlü traş mak.bileyisi yapıyorum.bıçak da biliyorum işimde ustayım bıçağı normal bileyi taşında bileyip 2-3 defa yağ taşına vurmak yeterli.bıçakla traş olunmaz.önemli olan ağız açısı bu da ustalıktır.saygılarımla 5372951021

Ercan
16 Kasım 2009, 18:37

Sayın adil kesici
17 Ekim 2009 de 20:25
herkese selamlar ve site sahibine tesekkürler mehmet cam bey size bi sorum var vermiş oldunuz bir site ver(www.mst-mueller.de) diye bir site siteye girdim ve ingilizcem olmadimdan bisey anlamdım orda olan cark tasları var ve makinaları var ben onlardan almakm istiyorum ama nasıl ulasacam ve fiyatı hakkında nasıl bir bilgi edinecem yardımcı olursanız cok minnettar olacam Şimdiden teşekkürler kasap adil

Yazınıza istinaden yazıyorum..

Bu site Alman sitesidir.orada öğrenmek istediğiniz mazlemelerin
isimlerini yazarsanıa Email atarak fiyatını sorabiliriz.Fakat
tanıdığınız biri aracılıgı ile almanızı tavsiye ederim

13 Aralık 2009, 19:58

Selamlar;

Kısa zaman öncesine kadar bir işyerim vardı, malum kriz beni de etkiledi ve işyerimi kapatmak zorunda kaldım. Ben seyyar olarak bıçak ve makas bileyerek hayatımı bir süre devam ettirmek istiyorum. Fakat sadece evde kullanma ve kurbanda et kesme amaçlı bıçak bilediğim oldu. Bıçak bileme şeklim ise üzerinde iki taşı olan bir motorda önce kalın sonra ince taşta taşlayarak son olarakta masat yardımı ile çağak alarak kullandım bıçaklarımı. Benim asıl öğrenmek istediğim taş bıçağın hangi istikametine doğru dönmeli ve taşlamadan sonra çapak almak için yağ taşı mı yoksa masat mı kullanılmalı ? Son olarak ta makaslar nasıl bilenir ? Özellikle berber makasları ve tekstil atölyelerinde kullanılan büyük makaslar.
Burada bilgilerini sakınmadan yayınlayan arkadaşlara da şükranlarımı sunarım herkeze iyi çalışmalar…

13 Aralık 2009, 20:00

Bıçak ve makas bilemek için gerekli olan taşların yoğunluk vs. numaraları var mıdır ? ince kalın taş neye göre belirlenmelidir ?

13 Aralık 2009, 20:47

bıçak vemakas bilemek için yağ taşı almak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum.beni ararsanız memnun olurum.tel/0368,613,5371.0533,652,5485

13 Aralık 2009, 20:50

yağ taşından almak istiyurum lütfen yardımcı olun.0368,613,53,71 cep,0533,652,54,85

14 Aralık 2009, 08:09

arkadaşlar bileme taşlarında ismen yağtaşıda olsa yağla gerekli sonuç alınmayabilir, taşın elverişli oldugu sıvı taşa sürmeden belli olmaz,kimisi yağla olur kimi suyla olur ben mesela white sprite (solvent) kullanıyorum sonuç mükemmel ALTAY TEKNİK BİLEME BURSA

HAS BİLEYİ
15 Aralık 2009, 21:53

Uğur kardeşim selamlar.ben de bıçak biliyorum.Bıçağı taşa vururken ağzını aşağı çeviriyorum.sonra da yağ taşına vurmak gerekir masata değil.Kuaför makasları çok ustalık ister,bir de taşın no,su ve çapı çok önemlidir.Bileyiş şekli ve ağız şekli çok önemlidir.Bol şans.

16 Aralık 2009, 18:29

Selamlar;

Taşın numarası ve çapı önemli demişsiniz fakat hangi numara ve çapta olmalı. Hangi bıçak ne şekilde bilenir farkları var mıdır ? Mesela et kesilen bıçakla sebze kesilen bıçağın bileme şekli aynı mıdır ? yağ taşı nasıl olmalı özellikleri nedir ve bileme sonrası bıçağı yağtaşına ne şekilde sürmemiz gerekli hangi tür yağ kullanmalıyız. Bunları da açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

İyi çalışmalar…

01 Mart 2010, 22:51

bence bıçak bilemede en elverişli taş 46 kum, sertlik derecesi p olmalıdır bu sertlik derecesi ve tane büyüklüğü kişinin alışmasına bağlıdır eger kişi bilemede ustaysa bence bu 46 olmuş 36 olmuş pek farketmez; önemli olan bıçağı yakmadan inceltmektir. yağ taşına gelince en iyi kılagı düşürme yağ taşında bıçagın agzının ters istikametinde sürmektir. yagtaşı mümkün oldugunca az kullanılmalıdır, kullanılan yağ taşın durumuna göre farklı olabilir herkesin tercihi farklı olabilir ben günlük süt kullanandan tutunda tereyagla bileyenlere şahit oldum zeytinyağ kullanımı da yaygındır halen kullanılan standart bir sıvı yok ben duymadım kişi hangisinde iyi sonuç alıyorsa onu kullansın derim ama ben daha öncede söylediğim gibi white sprite kullanıyorum saygılarmla ALTAY TEKNİK BİLEME BURSA

13 Mart 2010, 22:58

Merhaba,

Her türlü bileme taşı, bunların seçimi, nereden alınabilecekleri, kullanımları, bileme teknikleri gibi konularda sormak istedikleriniz için bana ozgund@anadolu.edu.tr yoluyla ulaşabilirsiniz.

Bu konuda ihtisas yapan biri olarak Türkiyede bileme taşları ve bileme konusunda bu kadar ileri derece kafa patlatan çok çok az insandan biri olduğumu düşünüyorum. Seramik taş, elmas taş,japon su taşları, arkansas silisyum karbür vs, yağ ya da su kullanımı, ustura bileme, satır bileme, ıskarpela bileme, bıçak bileme, önemli ve kaliteli çelikler, çelik seçimi vs gibi her türlü merak ettiğiniz konular için bana mail atabilirsiniz.

Araş. gör. Özgün Demir

mehmet ali
17 Nisan 2010, 16:48

slm
bileme yaptıktan sonra
bıçağın çapağını alan makineden nerden bulabilirim
iyi çalışmlar..
site çok güzel olmuş

Özgün Demir
17 Nisan 2010, 18:34

Mehmet ali, makineden kastınız ne? Kılağı(çapak) alma işleminin mantığı zaten keisic ağızda kalan mikroskopik çentikleri minimuma indirmektir. Bunu makine ile değil, parlatma taşları, elmas pastalar ya da deri kayışlarla yaparsınız. Ne bilemek istiyorsunuz?

Sharpener
21 Mayıs 2010, 16:29

Merhabalar,
Öncelikle bu kadar bilgi ve araştırma sonucu oluşturulan bu sitenin yapımcısı Sayın Kemal Elitemiz beyefendiye sonsuz sevgi ve saygılarımla teşekkür etmek istiyorum.Bileme taşları konusunda takıldığımda tekrar tekrar açıp okuduğum ve bileme taşları alanında türkçe bir ilk ve tek eşsiz kaynak olan bu siteyi takip etmekten büyük keyif alıyorum.Bu bilgiler doğrultusunda sahip olduğum taşları sıralamak istiyorum:
Arkansas fine grit
Norton 1000 K
Norton 4000K/8000K
Grit yağ Taşı
Belgium Blue Whetstone 4000 Grit
Coticule(Yellow) 8000 Grit
Chinese 12000 Grit
Thrungia 8000 Grit
Naniwa 12000 Grit
Awesato 30.000 Grit.
Bu Taşlar ile ustura bileme ve bıçak bileme konusunda tecrübeliyim herhangi bir konuda yardım için çekinmeden bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz. doubleedgeshave@gmail.com
Saygı ve Selamlarımla.

necati kamburoğlu
27 Mayıs 2010, 22:55

berber makas ve taragı bileme yontem ve teknıklerı hakkında bılgı verırsenız sevınırım ayrıca bıcak agzı acma yontemlerı hakkında da bılgı verırsenız sevınırım saygılarımla…bana ulasabılecegınız telefon numaram:05455222296
kamburoğlu ticaret ve bıçakçılık

Yorum Yaz