Bıçak Çizimlerim

http://www.kemalelitemiz.com/bicak-cizimlerim.html

BIÇAK ÇİZİMLERİM

Kemal Elitemiz

Bıçak Ustalığı ve İşçiliğinde, demirin, çeliğin dilinden anlamak, metallerin özelliklerini bilmek ısıl işlemler teknik bilgiler, vazgeçilmez öneme sahip olsa da tasarımcı olmak yenilikler yakalamak ta o kadar önem arz eder. Tasarımı uyandıran ve teşvik eden etken; En başta Kültürdür, Ustanın Teknik bilgisi yanında kendi tarihi, coğrafyası, Töresi, geleneği milletinin özellikleri ve kendi mesleğinin kültürü olmalıdır
Gelişen teknolojinin fırsatlarından en üst seviyede faydalanan ustalar bu güne kadar görülmeyen tasarım ve kaliteli işçilikle birlikte hayranlık uyandıran eserler ortaya koyuyorlar. Hatta diğer ülkelerin ve ustaların kendilerine has teknik özelliklerini tek bir bıçakta birleştirip mükemmel sentezlere ulaşıyorlar. Bu yüzlerle ifade edilebilen eserler arasında bazı ustalar kendilerine ve ülkelerine kültürlerine has özellikleri bir araya getirip bir tarz oluşturdukları zaman göze batıyor, eserleri kendilerinin yansıması oluyor ve Marka haline geliyorlar.
Sanatın bütün dallarında üretilmiş Eserleri Sanatlaştıran Sanatçının; Yaşadığı toprakların kültürü, doğası, Tarihi, gelenekleri, Dini eserlerinin kendine has tarzını oluşturur.
Şüphesiz ki sanatçı özgürdür evrensel değerlerde eserler üretir ve üretmelidir bu eserlerde bile birikimli bir sanatçının kendisine has bir tarzını görmek mümkündür.
Çocukluğumdan beri sahip olduğum bıçak sevgisi yanında yıllarca Av ve Doğa tutkum ile birlikte gelişti internet sayesinde bıçakların zengin dünyasını keşfettim Araştırdığım sitelerde seri bıçak imalatçılarının yanında; bıçağı sanatlaştıran bıçak ustalarının olağan üstü bıçaklarını gördüm. Her türlü yüksek vasıfta çelikten, Damascus (Şam) çeliğinden ve her türde bıçaklar yapmışlar. Kendi aralarında dernekler kurmuşlar, sergiler açıp kitaplar yazıp sanatlarını ve ülkelerini tanıtmışlar. Bıçağın sözlüğünü bile yazmışlar ve diğer ülkelerin bıçak ustalarına kucak açmışlar ve eserlerini sergileyip çevrimiçi satışa sunmuşlar.(www.knifeart.com ) Amerika Arkansas’lı bıçak ustalarından birisi olan
Smith Daniel Winkler Usta; Kızılderililere olan hayranlığını onların bıçaklarını sanatlaştırarak Göstermek istemiş ve olağan üstü, özel, Kızılderili bıçakları, baltaları yapmış. Kızılderilileri yaşatıyor.
Heyecanla Türk bıçak ustaları görmeyi umdum fakat yoklardı. Maalesef bizim bıçak ustalarımızın Ülkemizde kıymetleri bilinmemiş, ustalıklarını sanatlaştıracak ilgi gösterilmemişti.
Yapılan az sayıda ki özel bıçaklar özel meraklıların ellerinde gizlenmişti.
Ne yazık ki demirci ve bıçak ustası değilim, buna rağmen, bu heyecanımı gerçekleştirmeye çalıştım. Önce bozkıra uygun bıçaklar çizdim ve onları büyük bir dikkat ve hevesle yapmaya çalışan ve en güzel şekilde yapan; bıçak ustası Hüseyin Kocaman ustayla tanıştım. Baba yadigârı, kırklıkçıların bıçakçı Ahmet ustadan(üçüncü nesil) yardım aldım. Bıçak saplarını kendim yaptım. Dünyanın tek ve en önemli keçe merkezi olan Konya keçelerini, derilerini kılıf yapımında kullandım. Her birini ellerimle yaptım. Bu özel koleksiyonumu Anadolu’nun isimsiz çobanlarına ithaf ediyorum.
Bu çalışmalarımı Fotoğrafları ile ‘’Anadolu Çoban bıçakları ‘’ yazımda tanıttım.
Diliyor ve dua ediyorum ki bizim olan sanatlarımıza meraklı zenginlerimiz sahip çıkar, ustalar teşvik edilir, eserler ortaya çıkar, sanatlaşır ve Anadolu’nun değerleri yitip gitmez.
Bıçak çizimlerime devam ediyorum.
Çizimlerimde kendi kültürümüzün izlerini göstermek istedim. Bıçakların üzerine Türklerin Büyük Atası Oğuz Atanın Soyundan gelen 24 oğuz boyunun tamgalarını koydum
En son çalışmam internette İncelediğim ve araştırdığım bıçak yapım tekniklerinin hiç birisinde olmayan bir tasarım oldu Şayet ustalarımız bu tasarımımı hayata geçirirlerse Teknik ve tasarım olarak bir ilk olacağına inanıyorum.
Bu tasarımın gerçekleştirilmesi ancak son teknolojinin kullanılması sayesinde mümkün olabilecek ben çeliklerle ilgili teknik detayın ve ısıl işlemlerin ustalarımız tarafından halledileceğine inanıyorum. Desenleri kendi kültürümüzden seçtim, Bıçakta bizim kokumuz rengimiz olsun istedim
Bıçağın gövdesi üzerinde önceden teknik olarak hatasız bir şekilde çizilen desenlerin Su kesimi metodu ile kesilmesi ve bu boşluklara değişik özelliğe sahip Damascus veya karbon çeliğinden parçaların kesilerek bu boşluklara oturtularak sıcak presle kaynatılmaları ile bıçak çeliğinin her iki yüzünde aynı desenin elde edilmesi ve yapılacak asit işlemi ile bu desenlerin görünür hale getirilmesi olarak izah edebilirim.

Simetrik olarak kullanılabilecek desenler.

TAKTİKAL BIÇAK MODELLERİM

AV BIÇAKLARIM

Mayıs – 2016 – Konya

'Bıçak Çizimlerim' için 3 Yorum

29 Ocak 2017, 09:13

Ellerine yüreğine sağlık ustam

13 Mayıs 2017, 08:39

elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş

M.erdem
14 Temmuz 2017, 22:11

hocam müthiş bir iş ve işçilik çıkarmışsınız uzun zamandır bende tasarlamak istiyordum. sizinkileri görünce şevkim kaçtı . yapılabilecek ne varsa yapmışsınız . yolun yüzde 40 bitmiş inşallah yüzde altmışını da tamamlarsınız da ete kemiğe bürünür kemal eli temiz bıçakları diye satılır.

Yorum Yaz