Benelli R1 Rifle

http://www.kemalelitemiz.com/benelli-r1-rifle.html

Benelli R1 Rifle.

Kemal Elitemiz

null

Benelli R1 YARI OTOMATİK YİVLİ AV TÜFEĞİ
R1 Benelli’nin ürettiği ilk gaz tepmeli yarı otomatik yivli av tüfeğidir, değiştirilebilir namlu özelliğine sahiptir. Dürbün montaj kısmı ve değişir namlu paslanmaz çelikten ve soğutmalı sistemle yapılmıştır. Alimünyum olan kasası elektrolitik nikel kaplamalıdır. Benelli R1 modeline son olarak kuzey Amerika büyük avları olan kahverengi ayı, Sığın, geyik ve Afrika büyük hayvanlarının avlarında kullanılmak üzere. 338 Winchester Magnum kalibreyi üretmiştir,
ComforTech. Özeliğine sahip olan R1 30.06, 300Win.Mag. Son olarak. 338 Win. Mag. Kalibreleri mevcuttur.
R1 dünyanın her yerinde kullanılabilen bir av tüfeği olmuştur. Üstün güvenirliğe sahip A.R.G.O Fişek sürüm sistemi ve ComforTech. Geri tepme söndürücü sistemlerinin eşleşmesi sayesinde. 300 Win. Mag. Atışlarında geri tepme gücünü hafif.270 kalibre seviyesinde hissettirir. Aynı kalibreye sahip diğer tüfeklerin geri tepme gücü iki katı serttir.
R1 A.R.G.O. System
null

Güvenirliğini M1014 askeri yarı otomatik saçmalı tüfeğinde kanıtlamış olan gaz tepmeli sürgü sisteminin yivli tüfeğe uyarlanmış şekli olan(A.R.G.O) sürgü sistemi üç çekişli ve döner başlıklıdır. Tüfeğin gaz silindiri fişek haznesinin önünde yer alır bu sayede, oluşan büyük geri tepme gücünü azaltarak döner başlığa aktarır.

Namlu:
Namlunun devamı olan mekanizma üstüne Picatinny Rail (Picatinny rail surface.) (yüzeyleri çıkıntılı ray sistemli) Scope base( dürbün tabanı) montajına uygun vida yerleri açılmıştır.

nullnull

22’’ = 55.88 cm R1 namlusu
null

30–06 Springfield, .308 Win kalibreleri için.
24’’ =60.96 cm R1 namlusu
null

300 Win. Mag., .270 WSM kalibreler için.mevcuttur.
Crio® Barrels
null

Benelli silah sanayinin av tüfeği namluları için geliştirdiği bir sistemin adıdır.
Bu sistemin esası; tüfek namlusu olacak çeliklerin cryogenicist.(soğuk bilimi) denilen bir bilimsel yöntemle işleme tabi tutulmasıdır. Namlu çelikleri sıvı nitrojen ve sıvı helyum gazları vasıtası ile -300 F -185 c gibi aşırı derecede soğuğa tabi tutularak. Çelikte sıcak dövülme esnasında hâsıl olan gerginliklerin ve moleküler yapısındaki düzensizliklerin giderilmesi ve çelik yüzeyinin daha kaygan ve pürüzsüz bir hal almasını sağlamaktadır. Bu işlem ile namlularda sağlanan pürüzsüz ve düzgün yüzey de, yoğunlukları artırılmış, sürtünmeden kaynaklanan hız kaybı azaltılmış ve ateşleme sonucu namlunun daha az kirlendiği görülmüştür.

Fişek haznesi:
Kolayca değiştirilebilir fişek haznesi kalibreye göre üç ve dört fişek kapasitelidir.
null

Benelli’nin ComforTech® Sistemi silah teknolojisinde asrın devrimidir. Fizik kanunlarının elverdiği şekilde Daha az geri tepme gücü ile atış konforu sağlayan bir sistemdir. Geri tepme gücü ve silahın ağırlından doğan etkileri azaltması sayesinde ikincil atışlarda daha çabuk ve rahat hedefe odaklanma ve denge sağlar
null

Jel(pelte) yumuşaklığında olan şok emici geri tepme yastığı, omuza gelen geri tepmeyi dağıtır. Bu yastığın içinde geri tepmeyi size iletecek sert bir kısım yoktur magnum fişeklerin atışlarında geleneksel dipçik yastıklarında oluşan batıcı ağrı hissi oluşturmayan bir geri tepme yastığıdır. Benelli mühendislerinin oluşturduğu bilgisayar simülasyonunda da görüldüğü gibi dipçik içindeki mavi yerlerde en az stres bulunmaktadır ayrıca dipçik çevresi de geri tepmeyi dağıtacak şekilde esnekliğe sahiptir.
R1 Rifle Recoil Pads: R1 Geri tepme yastıkları:

null

Geri tepme yastıkları atıcıların tercihlerine göre (13-5/8″, 14″, 14-3/8″) ebatlara haizdir.
Dipçik yanaklığı:

null

Dipçik yanaklığı, tıbbi teknolojide kullanılan özel sentetik jelin değiştirilerek uygulanması ile oluşturulmuştur. Ve sadece atıcının yanağını geri tepme gücünden etkilenmeyecek şekilde yumuşak aynı zamanda kaygan bir yüzeye sahiptir.
Hedef atıcıları için standart boyu olduğu gibi dürbünlü tüfekler için yüksek olanları da vardır.
AirTouch null
Benelli R1 Tüfeğinin dipçiğindeki kavrama ve el kundağı desenlerinde özel polimer kullanmak suretiyle kuru ve ıslak şartlarda çıplak elle ve eldivenli tutuşlarda üstün kavranabilirlik ve kaydırmazlık sağlamıştır.
null

Kemal Elitemiz
Aralık – 2011 – Konya

Yorum Yaz