Benelli Crio® System

http://www.kemalelitemiz.com/benelli-crio%c2%ae-system.html

Benelli Crio® System

Kemal Elitemiz

Benelli silah sanayinin av tüfeği namluları için geliştirdiği bir sistemin adıdır.
Bu sistemin esası; tüfek namlusu olacak çeliklerin cryogenicist.(soğuk bilimi) denilen bir bilimsel yöntemle işleme tabi tutulmasıdır. Namlu çelikleri sıvı nitrojen ve sıvı helyum gazları vasıtası ile -300 F -185 c gibi aşırı derecede soğuğa tabi tutularak. Çelikte sıcak dövülme esnasında hâsıl olan gerginliklerin ve moleküler yapısındaki düzensizliklerin giderilmesi ve çelik yüzeyinin daha kaygan ve pürüzsüz bir hal almasını sağlamaktadır.


Bu işlem ile namlularda sağlanan pürüzsüz ve düzgün yüzey de, tapa ve saçmaların hareketleri ve yoğunlukları artırılmış, sürtünmeden kaynaklanan hız kaybı azaltılmış ve ateşleme sonucu namlunun daha az kirlendiği görülmüştür.
Bu sistemi tamamlayan ikinci etken olan değiştirilebilir uzun şoklar da aynı ısıl soğutma işlemine tabi tutularak üretilmiş ve şoklar; deformasyonu en aza indirmek ve saçma gurubundaki ahengi bozmayacak düzende ve başlangıç noktalarından uca doğru aşamalı olarak daralacak şekilde tasarlanmıştır.
Benelli araştırma ve geliştirme bölümünün yaptığı çalışmalar ve yüksek hızlı kameralarla yapılan çekimler sonucunda, hedefe ulaşan öldürücü ve düzgün saçma adedinde % 13,2 oranında artma sağlandığı görülmüştür.


(A) Crio® Chokes Chrome Plated (B) Crio® Chokes Matte Black (C) Special-Purpose Crio® Chokes Matte Black (D) Extended Crio® Chokes Chrome Plated (E) Extended Crio® Ported Chokes Chrome Plated
Kemal Elitemiz – Mart -2009 – Konya

Yorum Yaz