Av Mermileri Rehberi

http://www.kemalelitemiz.com/av-mermileri-rehberi.html

AV MERMİLERİ REHBERİ

Kemal Elitemiz

By my gratefulness to the Master Chuck Hawks1 – KALİBRE VE AĞIRLIK:
Yivli av tüfeklerinin kalibre çeşitliliği yanında aynı kalibre için değişik türde avlara kullanılmak üzere artan mermi seçenekleri karşısında, orta ve büyük baş av hayvanlarına uygun mermi seçimi önem kazanmıştır. Büyük av sınıfına giren hayvanlar, ağırlıkları 40 kg olan hayvanlarla başlar ve daha ağır olanlarına doğru uzanır, hayvanların ağırlıkları arttıkça deri kalınlıkları da artar.
Kurt ve çakal iriliğine kadar olan av hayvanlarında (varmints) kullanılan mermiler ince ve narin oldukları için büyük avlarda kullanılmazlar.
Büyük av hayvanlarını avlamak için kullanacağınız mermiyi, avın cinsine, ağırlına ve mesafenize göre belirleyerek satın almalısınız. Bunun için ( Winchester’s Remington, Federal, Hornady) gibi mermi üreticilerinin değişik sınıfta av hayvanlarına göre sınıflandırdıkları “CXP” (Controlled eXPansion Performance) skalasında belirtilen değerler göz önüne alınmalıdır.
CXP Nedir? :
CXP (Controlled eXpansion Performance ) bu ( Kontrollü Verimlik Artırımı) diyebileceğimiz bir sınıflamadır. Vurulan hayvanların ciddi olarak incelenmesi sonucu Winchester’in tanımladığı ve patentini aldığı bu terim, kısaca ‘’CXP’’ Olarak belirtilir. Winchester’s ve Federal ürettikleri mermilere birden dörde kadar numara vermişlerdir. Hornady ise aynı cins hayvanların ağırlıklarına göre olan ayrı bir numaralandırma koymuştur. Bu sayede avınızın ağırlığına uygun mermi seçme imkânına sahip olursunuz.
CXP1
Sınıfı mermiler, ağırlıkları 25 kg daha az olan küçük yırtıcılar, yer sincapları çakal, dağ sıçanları gibi küçük hayvanların avında kullanılan(varmints) mermi sınıfını kapsar. Bu tip mermiler vurma anında hızla genişleyen ve parça tesiri oluşturan mermilerdir. Bunlara en iyi örnek: Hornady V-Max, Remington Power-Lokt, Sierra Varminter, Sierra BlitzKing and Speer TNT mermileridir.
CXP2
Sınıfı mermiler, genellikle hafif iskeletli av hayvanları içindir. Bu hayvanlar diğerlerine nazaran daha ince derisi olan, daha hafif kas ve kemikli hayvanlardır.
Öncelikle whitetail Geyik, antilop, koyun, keçi ve siyah ayı bu tip hayvanlardır. Bunlar 25kg ile 150kg arasında ağırlığa sahip olan hayvanlardır. Winchester mühimmatı el kitabında Winchester Power Point ile bu sınıfta üretilen mermilerin performansının en iyi olduğu belirtilmiştir. Federal ise kendine has kalibrelerinde Federal Hi-Shok ile Hornady Interlock, Nosler Ballistic Tip, Remington Core-Lokt, Sierra Pro-Hunter and GameKing, Speer Hot-Cor, Swift Sirocco, bu sınıfın en iyi mermileridirler.
CXP3
Sınıfı mermiler, büyük iskeletli av hayvanları için uygun olan mermileri kapsar. Bu hayvanlar ağır, kalın derili, kaslı büyük kemikli ve ağırlıkları 150kg ile 500kg olan hayvanlardır, bunlara örnek olarak; geyik sığın, zebra, kudu, boğa antilobu ve kahverengi ayıyı verebiliriz. Bu sınıftaki mermiler, daha derine nüfus etmek üzere geciktirmeli verimlilik artırımı esasına göre üretilmişlerdir. Barnes X-Bullet, Nosler Partition, Hornady InterBond, Remington Core-Lokt Ultra, Swift A-Frame, Federal Trophy Bonded Bear Claw, Speer Grand Slam, Winchester Fail Safe and Partition Gold, and Woodleigh Weldcore. Sıklıkla tavsiye edilen mermilerdir.

Fakat kendine has özel kalibrelerde Remington Core-Lokt and Winchester Silvertip gibi, uzun yıllar kendini kanıtlamış.Çok başarılı geleneksel tasarımda mermiler vardır.
CXP4
Sınıfı mermiler, en büyük av hayvanlarının avında kullanılan mermilerdir. Kalın derili olan bu hayvanlar öncelikle Afrika’nın büyük avlarıdır bunlar; pelerinli bufalo, hipopotam, gergedan ve Fil’dir. Asya ve Avustralya’nın vahşi su bufalosu, Amerikan bizonu gibi hayvanların ağırlıkları 500kg üzerindedir hatta Afrika Fili 6 ton gelir. Bu hayvanların avında kullanılacak kalibreler 9.3mm ve 375 üstü tavsiye edilmektedir.
Bu mermiler büyük ve ağır mermilerdir. A-Square Dead Tough, Barnes X-Bullet, Fail Safe, Trophy Bonded Bear Claw, and Weldcore. Solid (non-expanding) Gibi mermiler büyük delme gücü olan mermilerdir. Ayrıca geleneksel üretim mermilerde bu kalın derili hayvanların avında sıkça kullanılır.
Bu CXP sistemine uymayan ve CXP2 İleCXP3 arasında seçim yapılamayan avlar da vardır buna örnek kuzey Amerika Caribu’su gösterilebilir. Bu scala genel bir tasnif için uygundur.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Remington, Federal, Hornady fabrika üretimlerinde birçok temel kalibreye uygun ve elverişli dolular üretmektedirler. Fakat bazı ( Stars and Stripes Custom Ammunition,) örneğinde olduğu gibi özel üreticiler, ehil ve özel kaynaklardan edindikleri istihbarat ve tavsiyeler eşliğinde canı gönülden isteğe bağlı özel dolumda mermiler üretiyorlar.
Herkesin ilgisini çekmese de alıcıları bulunuyor. Fakat genelde siz av için uygun kalibrede ve uygun ağırlığa sahip fabrika dolumu mermi seçmiş ve ava çıkmışsanız ve mermiyi kalp/ciğer bölgesine atarsanız, mermi güvenli olarak görevini yapacaktır.
El yordamı seçilen uygun ağırlıkta bir mermi kendine uygun avları elde etmenize yaradığı gibi daha küçük avları vurmanıza da yarayabilir. Keza ağır bir mermi gerektiren avları da vurabilirsiniz yine de bu sınır dardır. Şimdi popüler av kalibrelerini ve bunlara uygun ağırlıkta mermi çekirdeklerini inceleyelim.
6mm caliber (.243″ diameter):
Bu kalibrenin 85 grainden daha hafif olanlarının tamamı varmints avları içindir. Büyük avlara yönelik değildir.85 ile 87 grain ağırlıkta olanlar hem varminte hem büyük avlara uygundur. 90 ile 99 grain ağırlığındaki mermiler genelde küçükten orta büyüklüğe kadar olan CXP2 sınıfı avlar için tasarlanmıştır, bunlar; pronghorn antelope, Colombian blacktail deer, and whitetail deer.100–10 grain ağırlığındaki mermiler CXP2 sınıfı büyük hayvanlar için uygundur. Bu hayvanlar; wild sheep, mule deer, and caribou.
6.5mm .25 caliber (.257″ diameter)
Bu kalibrenin varmints mermilerinin genelde ağırlığı 87 grain veya daha az olanlarıdır.
100 grainlik mermiler küçükten orta boya kadar olan CXP2 sınıfı avlar içindir. 115 ile 120 grain mermiler CXP2 sınıfı avların tamamı için ideal seçimdir.120 grain ve uzun olanları genellikle CXP2 nin büyük avları olan (Caribu ve kara ayı) için tercih edilir.
6.7mm caliber (.264″ diameter)
Bu kalibrenin 100 grainden az olan mermileri genelde varmints mermileridir.100 grain olanlar sıklıkla büyük av sınıfının küçük hayvanlarına uygundur (Avrupa chamois ve en küçük Afrika antilopu) 120–130 grain mermiler genelde CXP2 sınıfı orta boy hayvanlar olan ( pronghorn antilopu, birçok geyik türü, yaban koyunu ve keçisi) için uygundur. 140 grain mermiler CXP2 sınıfı hayvanların tümüne ve CXP3 sınıfının küçük türlerine uygundur. 156–160 grain mermiler ise İskandinav ülkeleri sığın avı için tavsiye edilmiştir.
6.8mm 270 caliber (.277″ diameter)
Bu kalibrenin ağırlığı 110 grain den az olan mermileri genelde varmints mermileridir.
Bu kalibre de Remington’un tasarlayıp yeni ürettiği 6.8mm SPC 115 grain Core-Lokt Ultra bullet CXP2 av mermisidir. Popüler olmuş130–150 grain slugs mermiler CXP2 ve CXP3 sınıfı avların çoğu için kullanışlıdır. Kendine has ve özel olarak tasarlanmış olan Standart 270 Winchester ve 270 win. mag. Mermisinin 130 grain olanları bütün CXP2 sınıfı avlara, 140 grain olanları ise karışık olarak CXP2 and CXP3 avlarda, 150 grain ve daha ağır mermiler ise öncelikle CXP3 sınıfı avlar içindir.
Standart. 270 Winchester de130–140 grain mermiler. 270 Winchester Magnum da ise 140–150 grain mermi tercihi en iyi seçimdir.
Fakat kabul etmek lazım ki 270 Winchester (controlled expansion) 130 grain mermiler standart ve Magnum kalibre tüfeklerle son on yılda büyük boynuzlu avlarda dünyanın her yerinde çok başarılı olarak kullanıldı.
7mm caliber (.284″ diameter)
Bu kalibrenin ağırlığı 120 grain ve daha hafif ağırlığa sahip mermileri genelde varmints mermileridir.130–140 grain ağılığında mermi çekirdekleri CXP2 sınıfı avlarda iş görür. Standart 7mm kalibrelerde 139–140 grain mermiler CXP2 veCXP3 sınıfı avların tamamı için kullanışlıdır. 150–160 grain mermiler 7mm Magnum kalibreye uygundur.175 grain mermiler genellikle çok büyük tehlikeli avlar için tahsis edilmiştir.
7.62mm 30-.303 caliber (.308″-.312″ diameter)
Bu kalibrenin ağırlığı 125 grain ve daha hafif ağırlığa sahip mermileri genelde varmints mermileridir. Bu kalibre gurubunun diğer çaplarında bu geçerlidir (30–30 and. 303 Savage ) ve diğerleri. Ağırlığı 130 grain olan mermiler,CXP2 sınıfının küçükbaşlarına uygundur. Çekirdek ağırlığı 150–155 grain olan mermiler CXP2 sınıfının, başta (deer, antelope, sheep, and caribou) olmak üzere tamamına uygundur.165–180 grain ağılığındaki mermiler çok maksatlı kullanım sağlarlar, CXP2 ve CXP3 sınıfı avlarda kullanılırlar. Bu ağırlıklar genelde daha çok geyik ve sığın avı için tercih edilirler. Bu kalibrenin 200–220 grain ağırlığındaki mermileri büyük ve tehlikeli hayvanları için tercih edilirler.(Alaska Moose ve kahverengi ayı)
8mm .32 caliber (.321-.323″ diameter)
Bu kalibrenin mermileri ağırlıkları yönünden de 30-.303 ile büyük bir benzerlik arz eder orta ve büyük baş avlar için uygundur.125 grain ve daha hafif mermiler varmints avlara uygundur.150 grainlik mermiler CXP2 gurubuna uygundur.170–180 grainlik mermiler CXP2 ve CXP3 sınıfı avlarda kullanılırlar. Bunlardan nispeten daha ağır olan195–220 grain mermiler CXP3 sınıfının en büyükleri için tahsis edilmiştir. Özellikle 220 grain tehlikeli hayvanlar da favoridir.
8.58 mm .33 caliber (.338″ diameter)
Bu kalibre orta çap kalibrelerin başlangıcıdır.
Bu kalibre özellikle CXP3 sınıfının büyük toynaklı hayvanları(Afrika bufalosu) ve büyük tehlikeli yırtıcıları olan(Aslan Kaplan ve ayılar) içindir.180 grainlik mermileri CXP2 sınıfının Caribu ve kara ayıları için tavsiye edilir.200 grainlik mermileri CXP2 ve CXP3 avlarına önerilir, geyik avının çok popüler seçimidir. Çekirdek ağırlığı 225–250 grain olan mermiler CXP3 sınıfının tehlikeli yırtıcılarına 250 grain mermiler derine nüfus eden özelliği ile CXP4 gurubunun kalın derili ve en büyük tehlikeli yırtıcılarının avına uygundur.
9mm .35 caliber (.358″ diameter)
Bu kalibre bir av tüfeği ile atış pratiği yapmak için 150–160 grainlik mermileri CXP2 sınıfı küçük ve orta boy avlar için üretilmiştir. Bu ağırlıktaki mermilerinin ( bölümsel yoğunluğu- sectional density (SD) zayıftır. Bu kalibrede ve Magnum da 180 grain ve daha ağır mermiler tavsiye edilir zira onların derine hızla nüfus etme özellikleri sectional density (SD) yüksektir. .35 kalibre temel olarak.338 e benzer fakat. 35 mermi çapı daha fazladır.338 bilimsel öldürme gücü açısından daha iyi bir SD sunar.
Doğal olarak.35 Remington da olduğu gibi en küçük. 35 fişeklerinin tamamı 180 grain mermiye sahiptir.358 Winchester de ise muhtemelen en iyileri180–200 grain mermilerdir. (35 Whelen ve. 350 Rem. Mag.) gibi Orta boy fişeklerde 200–225 grain en verimli ağırlıktır. 358 Norma Magnum gibi en büyük fişeklerde 250 grain mermi son derecede büyük güç sağlar.
9.3mm caliber (.366″ diameter)
Bu kalibre tüfekler Avustralya da ve yenidünya da en üst çıtayı oluşturur. Fakat Avrupa ve Afrika’da 375 kalibre tüfeklere alternatif olarak oldukça popüler hale gelmiştir. Tipik mermi ağırlıkları 250–300 grain arasındadır.250 den daha hafif mermiler CXP3 sınıfı içindir.270 grain ve daha ağır mermiler ise büyük tehlikeli yırtıcılar ve ağır toynaklılara uygundur. Controlled expansion 285 grain ve daha ağırları derine nüfusa uygun CXP4 sınıfı avlara göredir.
.375 caliber (.375″ diameter)
Bu kalibre orta çap kalibrelerin üst sınırıdır.
200–235 grain ağırlıklı mermi çekirdeğine sahip fişekler CXP2 ve CXP3 sınıfı hayvanların avına uygun hızdadır. 376 Steyer den başlayıp en güçlü olan 375 Magnum’a kadar olan dolular tam güce haiz 270 grainlik mermilerdir CXP3 sınıfının tamamı ve tehlikeli yırtıcılara göredir. Ağır 300 grainlik mermiler CXP4avlar için tavsiye edilir.
10.6mm .416 caliber (.416″ diameter)
Bu kalibre büyük çap kalibrelerinin başlangıcıdır.
Sadece CXP4 avlara yönelik bir kalibredir. Prensip olarak Bufalo, Gergedan, Fil avında kullanılır. Bunlar büyük ve kaba mermilerdir. sectional density (SD) çok yüksek mermilerdir ve derin delme gücüne sahiptirler bu kalibrenin mermi ağırlıkları 400 grain civarındadır. Yumuşak uçlu mermiler CXP4 yırtıcılarına karşı son atış olan akciğer atışı içindir. Sert uçlu mermiler ise Fillerin beyin atışı içindir.
10.8mm .44 caliber (.429″ diameter)
Bu kalibre ilk olarak 444 Marlin tüfeğinde kullanıldı. Standart 444 fabrika doluları 270 grain mermi çekirdekli tabanca dolularıdır. Bunlar geyik ve CXP2 avlara uygundur.
Fakat daha büyük avlar için daha fazlasına ihtiyaç oldu ve Hornady ilk olarak CXP2 ve CXP3 için 444 kalibre 265 grain FP InterLock mermiyi tasarladı. Daha sonra görülen lüzum üzerine diğer mermi üreticileri controlled expansion’a haiz 270–300 grain mermiler üreterek 444 Marlin ile CXP3 avına imkân sağladılar.
11.6mm .45 caliber (.458″ diameter)
Bu tüfek kalibresi genelde, Geleneksel kuzey Amerika bufalosu ( Bizon ) fişekleri ve Fil fişekleri olarak iki sınıfta oluştu.
Çiftçilerin çok iyi bildiği 45–70 ve. 458 Winchester Magnum, tabii ki sonradan diğerleri de gelecekti. Her iki tip fişek içinde 450–500 grainlik mermiler en iyi seçimdir. En çok alışılanı ise 500 grain olanlarıdır. Her iki fişeğin el dolumlarında barut miktarları ayarlanarak kuzey Amerika boynuzlu avlarına uygun hale getirilmiştir.45–70 fişek için fabrika dolumu 300 grain HP(delik uçlu) mermiler CXP2 avlara iyi bir seçimdir.
350–405 grain yumuşak uçlu mermiler bizon ve Fil için iyi bir seçimdir. Sert uçlu mermiler ise büyük ve tehlikeli yırtıcılar olan Aslan ve Büyük Ayılar için uygundur.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Bu tasnifin kabul edileceği gibi birçok imalatçının ürettiği ve bir o kadar çeşidi olan mermileri tamamen kapsamadığı aşikârdır. Değişik çapta ve ağırlıkta üretilen bütün mermilerin analizini yapmanın imkânı yoktur. Dünyada kabul görmüş, tanınan, üretim yelpazeleri geniş mermi üreticilerinden bahsedebiliriz. Bunlar: A-Square, Barnes, Federal, Hornady, Nosler/Combined Technology, Remington, Sierra, Speer, Swift, Winchester and Woodleigh. Among reloaders, Sierra, Speer, Hornady, and Nosler bunlar genel olarak saygı görmüş büyük ağabeyler “big boys” diyebileceğimiz üreticilerdir. Üretmiş oldukları tüm av mermilerinin tasarımları tamamen amaca uygun, doğru düzgün performansa sahip, mesafe ve hız değerleri üstün üretimlerdir.
Bazı fabrikasyon dolularda üretilen merminin balistik tabloda sınıflamaya göre hangi hayvan için tasarlandığı belirtilmiştir. Prensip olarak winchester ve birçoğu bunu yapmaz. Sadece Hornady Belirlenmiş bir av hayvanına uygun hızda ve ağırlıkta mermi çekirdeğine sahip dolum üretir. Ve elle dolum yapanlar içinde bilgi verir.
Diğerleri bunu yapmaz. Fakat mermi üreticilerinin çoğu elle dolum yapanlar için, her bir mermi çekirdeğine göre maksada uygun bilgiler sunarlar.

2- AV MERMİSİ ÜRETİCİLERİ VE ÜRETİMLERİ:

A-Square Bullets:
Bu firmanın kendine özgü, benzersiz üç tip mermisi vardır. Firma bunları A Square triad (A Square Üçlüsü ) olarak tanımlar. Bu mermilerin kalibreleri. 338″ ile. 620″. Arasıdır. Merminin iki yüzü paraleldir.


a- Monolithic Solid: Mermi çekirdeği tek parça ve kaya gibi serttir. Çekirdek kurşunlu bronz alaşımıdır. Çarpma anında genişleme yapmaz. Büyük kas ve doku yoğunluğu olan Fil Bufalo Gergedan gibi hayvanların derindeki hayati organlarına ulaşacak şekilde derine nüfus etme özelliği vardır.
b- Dead Tough Soft Point: Avcıların en çok ilgilendikleri mermidir. Çok maksatlı kullanıma uygundur. Mermi yumuşak uçludur. Merminin orta bölümünde ince çukur kemeri vardır bu kemer içerdeki çekirdekle bağlantılıdır, bu çarpma anındaki genişlemeyi kontrol altına almak için tasarlanmıştır. Mermi 1400fps üzerinde bir hızla delme gücüne sahiptir. Firma bu merminin küçük geyik, impala ve Afrika bufalosu için kullanılabileceğini iddia etmektedir.
c- Lion Load: Yumuşak uçlu, zıt yaklaşımlı, ölümcül parça tesirli, özel tasarlanmış en üst seviyede durdurma gücüne sahip bir mermidir. Büyük kedilere önden göğüs atışı için uyarlanmıştır. Özel kırılgan metal kaplaması ve mermi içyapısı bu özelliğini sağlar. A Square bu üçlüye ek olarak Monolithic Solid serisinden. 284″, .308″, .323″ kalibrelerle birlikte 180 grain Dead Tough. 308″ mermi üretmiştir. Kendi dolumlarını yapanlarda bu mermileri bulabilirler.
Barnes Bullets :
Barnes öncelikle bugün bütün copper X-BULLET mermilerin imalatçısı olarak bilinir. Temel Barnes X-Bullet, mermileri sivri uçlu düz kaideli olarak tasarlanmıştır. Mermi uçları küçük delikli ve değişik şekilde baş genişlemelidir. Bugün temel modeli Triple Shock X-Bullet (TSX) dir. Bu mermide Triple Shock ( üçlü şok ) çekirdeği kuşatan aralıklı üç derin çizgiden oluşur. Bu girintiler merminin namlu içinde yol alması esnasında sürtünmesini azalttığı gibi yiv setler boyunca düzgün olarak dönmesini ve ilerlemesini sağlar. Ayrıca mermiyi saran bakırın, iç kısımdaki kurşundan sıyrılmasını önler. TSX modeli asıl X-Bullet’ın değiştirilmiş halidir. Bu mermiler Federal, Weatherby and Cor-Bon tarafından fabrika dolumlarında kullanılmaktadır. Ayrıca kendi dolumlarını yapanlar içinde sunulmaktadır.


Bu dost teknolojili fitilli kumaş gibi olan bütün X Tip Büyük baş av mermileri kalibre ve ağırlına bakılmaksızın, az genişlemeli olanların çarpma hızı 1600 fps. Etkili uç genişlemesine sahip olanlarının en çok 1800fps hızı vardır. Barnes’in web sitesinde en çok sorulan sorular bölümünde X-type mermilerin son aşama verimi sorulmuştur.
X-Type mermi ucu hayvana temas eder etmez hemen açılmaya başlıyor, başlangıçtaki enerji artarak hayvanın sinir sistemine aktarılıyor, mermi birkaç inç. İlerleyince bakır mermi kaplaması dört yaprak halinde açılmaya devam ediyor. Ucu genişleyen mermi önündeki havayı patlayıcı bir basınçla vücut sıvısına ve ikinci kez sinir sistemine aktarıyor. Mermi vücut içine doğru 3ve 6 inç. İlerlediğinde mermi ucu tam açılım yaparak orijinal çapının iki katına ulaşıyor. Ve önündeki basıncı üçüncü kez daha ileri ve güçlü bir şekilde şok halinde hayvanın sistemine yayıyor. Bu tasarım başarısını böylece kanıtlamış olarak Barnes X-Bullets.” Mermilerinde yerini alıyor.
Barnes’in sert (açılmayan) mermi üretimi olduğu gibi Orijinal ( kurşun özlü, bakır kaplamalı, genişleyebilen) ürünleri de vardır. Bunlar diğer kalibreler için ağır mermi çekirdekleridir. Barnes’in orijinal mermilerinden sadece birinde 45/70 alışılmadık kule uçlu, yuvarlak burunlu ve düz uçlu modeli vardır. Bunlar gereği kadar derine nüfus etme özellikleri ile kalın bakır kaplamaları ve yüksek sectional density. SD ile iyi bir üne sahiptir.
Federal Bullets:
Federal fişekleri kuruluşu, Speer gibi ürettikleri kendi mermileri ile Amerikan savunma ve uzay sanayisine mühimmat sağlayan ATN Üreticiler birliğinin bir kuruluşudur.
Federal ve Speer kardeş firmadır. Federal kendine has patentli mermisi Jack Carter tasarımı olan “Trophy Bonded Bear Claw” mermiyi yıllar önce satın almış ve yenilemiştir. Bu tasarımın tam zıttı sonradan winchester tarafından güvenilir bir hale getirildi. Federal yenilediği Trophy Bonded mermisini Barnes X-Bullet mermisinin Uç kısmının Swift A-Frame bullet. Gibi Geliştirilmişi olarak tanıttı Mermi ucu konik jacket halinde (eritilerek kapatılmış) korundu. Mermi arkası ve yanlar yumuşak bakırdan kaplandı.


Bu tasarım derin nüfus etme özelliğinden dolayı orijinal ağırlığı ile %95 oranında muhafaza edildi.
Bonded Core nedir? : av mermilerinin mermi çekirdekleri önceleri küçük ve büyük kalibrelerin tamamında ham kurşun metalindendi halen küçük kalibrelerde kullanılmasına rağmen büyük kalibrelerde ham kurşunun hayvana değer değmez deforme olması ve derine nüfus etmemesi nedeni ile bu ham kurşunların üzeri bakırla kaplanmaya başlandı ve buna jacket dendi. Merminin tamamı, bir bölümü, delik uçlusu gibi çeşitlerde yapılan kaplamaların tamamı çekirdeğin derine giriş ve tahrip derecelerinin farklılaştırılması için yapıldı. Mermi çekirdek hız ve enerjilerinin büyük artış göstermesi ucu açılıp genişleme imkânı sağlatan delik uçlu mermilerin çıkması ile mermi özünü teşkil eden ham kurşunun, çarpma anında jacket ten sıyrıldığı ve merminin istenilen etkiyi yaratmadığı tespit edildi. Bunu önlemek amacı ile ham kurşunu kendini saran bakır jacket ile lehimleme, Bond ( bağlama tutturma yapıştırma) gereği duyuldu ve bu şekilde yapılmış mermilere Bonded core mermiler denildi. Bu gün ham kurşun ya da alaşımlı çekirdek özü bakır çepere lehimleme ya da kimyasal yolla sabitleniyor. İlk Bonded mermiler, Bitterroot Bonded mermileri idi fakat uzun bir süre önce ortadan kayboldu. Bu mermiler lehimle bağlanmıştı ağır ve genişleyebilen mermilerde bile iyi bir şöhret yaptı, fakat çok pahalıydı. Bu yüzden geniş bir pazarı oluşmadı. Sonu da bu yüzden oldu fakat zamanının ilerisinde bir mermiydi. Sonraları Swift firması kendi başarılı çalışmaları olan A-Frame bullet mermiyi sundu. Temelde Nosler Partition olan merminin jacketed ve Bonded core tip Olarak ağırlığı ve derine nüfus özelliği ile orijinaldi. Fakat çok pahalı olmasına rağmen Remington Premium (ödüllü) fabrika dolularının bir numarası oldu. Düztabanlı sivri ve yarı sivri uçlu ucunda ham kurşun bulunmayan gözle görülür biçimde the Speer Mag-Tip and Grand Slam bullets. Yapısı ile meşhur oldu, büyük ve tehlikeli avlarda kullanıldı. Federal’in en yeni mermisi “Fusion.”dur. Bu mermi Premium Bonded core mermilerine daha ucuz bir alternatifidir. Bu merminin ham kurşun çekirdek özü bakır kaplamaya elektro-kimyasal erimeyle sabitlenmiştir. Bakır mermi kılıfı her yüzeyde aynı kalınlıktadır. İç kısımda uca doğru giden incelme yoktur. Fusion mermileri tipik CXP2 sınıfı avlar içindir. Özellikle de geyik avları için tercih edilmektedir.
Hornady Bullets :
Hornady hazır dolum ve fişek dolduranlar için büyük bir üretici firmadır. Bizi ilgilendiren av mermileri olarak Hornady’nin the InterLock, SST, InterBond and Flex-Tip. Hazır doluları olduğu gibi Stars & Stripes, Remington and Weatherby gibi firmalar Hornady mermi çekirdeklerini üretimlerinde kullanırlar. Çoğu silah mağazalarında ve benzer yerlerde ve tabiî ki Hornady web sitesinde bulabileceğiniz Hornady el kitabında, bütün bu mermileri her çeşidi ile görebilirsiniz. INTERLOCK Hornady’nin temel yumuşak uçlu mermisinin adıdır. Gittikçe incelen metal jacket yaldız kaplamalıdır. Metal kaplamanın iç yüzeyi yiv sete benzer girinti ve çıkıntılarla çevrilmiştir, bu iç kilitleme halkaları (interlock) sayesinde kurşun alaşımlı çekirdek özü ile metal kaplama arasında sıkı bir bağ sağlanmış olur, mermi ucu genişlemesi esnasında kurşun ve metal kılıf ayrılmaz. İnterlock mermilerinin çoğu sivri uçlu ve düztabanlıdır. Fakat bazıları yuvarlak uçludur. Bazıları ise boat-tail (kayık arkası) tipindedir her ikisi de aynı tip dolumda kullanılabilir. Bu mermi çekirdekleri CXP2 and CXP3 sınıfı avlara uygundur. Hornady’e has bu interlock mermileri Weatherby firması geleneksel ve hafif Magnum hazır dolularında uzun yıllardır kullanmaktadır. SST bu da diğer bir interlock mermidir. Uç kısım plastik arka boat-tail dir. Çabuk uç genişlemeli mermi uzun mesafe atışları içindir ve çok yüksek balistic coefficient (BC) katsayılıdır. Bu mermi Hornady fabrikasyon dolularında sunulmuştur.


Remington aynı mermi çekirdeğini kendi ürettiği ve seçkin üretimi olan “Accu Tip” hazır dolumlarında kullanmaktadır. Hornady’s Premium Bonded mermileri olan INTERBOND. to the SST and A-MAX ile benzer şekildedir fakat bunlarda interlock halkaları yoktur. Çekirdek özü metal kılıf ile kimyasal Bonded -bağlıdır. Mermi ucu hayvana temas ettiğinde birleşik bir hızla genişler, normalden daha fazla derine nüfus eder. Hornady’nin en son mermisi Flex-Tip. Boat-tail tabanlı sivri uçlu SST yi anımsatan daha yumuşak plastik uçludur, boru şeklinde fişek haznesi olan geleneksel lever action tüfeklerde daha güvenlikli kullanım içindir. Düz uçlu mermilerle yapılan geleneksel dolulara nazaran bu merminin MPBR ( Maksimum Point Blank Range.) çarpıcı bir şekilde yüksektir. Hâlihazırda Flex-Tip mermiler özellikle Hornady fabrikasyon dolularında “LEVERevolution” Ammunition in. 30–30 Winchester, .308 Marlin Express, .35 Remington, .444 Marlin, .45–70 and. 450 Marlin kalibreleri için sunulmaktadır.
Nosler Bullets
Nosler mermi fabrikaları Oregon Bend’dedir. Mermi imalatçıları endüstrisi arasında yetişmiş, ödüllü mermi üreticilerinden biridir. En meşhur mermileri kendi buluşları olan Partition bullets,(parçalı mermiler)dir. Bunun yanında Nosler’in çok başarılı balistik tip mermileri de vardır. Yeni modeli Bonded core, plastic tipped merminin adı AccuBond. dur. Onların bu paha biçilmez mermisi, sert tabanlı, yumuşak ve sivri uçludur boat-tail olanı da vardır.

Nosler Partition® Nosler AccuBond Bonded core Nosler balistik tip Nosler CT Ballistic Silvertip
The Most Trusted Bullet Made

Ayrıca Nosler firması, Winchester için Combined Technology (CT) adı altında mermi üretir. Bunlar: Partition Gold, Ballistic Silvertip ve son zamanlarda üretimini durdurduğu. (Mal sahibi winchester olan) XP3 mermileri. Bunun yanında Nosler mermi doldurucuları ve fabrikasyon dolum yapan, Black Hills, Federal, Norma, Stars & Stripes, Weatherby ve şüphesiz Winchester gibi markalara mermi sağlar. Nosler mermilerinin jacketleri diğerlerinden daha pahalıya mal olan eritilmiş bakır alaşımlı kütleden, darbeli kalıplama metodu ile imal edilmektedir. Diğer yöntem fincan şeklindeki metal levhanın sıvama yöntemi ile mermi özüne kaplanması yöntemidir. Balistik tip mermiler maketlerde fırtına yarattı, bu sivri uçlu füze gibi merminin, kurşun alaşımlı çekirdek özünün tepesine, merminin çok çabuk genişlemesini sağlayan, renkli plastik uç takıldı. Darbeli kalıplama metodu ile yapılmış ve yaldızlanmış metal jacket ve katı boat-tail taban kontrollü genişleme sayesinde mermi ucunun mantar gibi açılması sağlandı. Balistik tip av mermileri. 30 kalibrenin altındaki kalibreler için CXP2 sınıfı, ağırlığı en fazla 200kg olan avlar için uygundur.30 kalibre üstü tüfeklerde CXP3 avlar için daha ağır mermi tasarımları vardır. Nosler’in Balistik tip mermileri bütün kalibreler için uzun mesafe atışları için övünülecek yüksek balistic coefficient (BC) değerine sahiptir. Aynı zamanda bu mermiler çok düzgün mermilerdir. Nosler’in CT Ballistic Silvertip mermisi esasen Balistik tipin aynısıdır fakat dış yüzeyi siyah lubalox kaplamalıdır.( lubalox –Black oxside diye de tanınır, mermi çapını kalınlaştırmaz ilk defa 1990yılının başında kullanılmıştır. Molybdenum Disulfide-Molly ile benzer etki yaratır AccuBond CT®, Ballistic Silvertip®, E-tip and XP3® product lines gibi mermilerde kullanılmıştır.) Nosler’den Mr. Layne Simpson Balistik tip mermilerin çarpma hızlarının en az 1700fps olduğunu belirtmiştir. SOLID BASE (sert tabanlı) mermiler aslında balistik tip mermilerdir. Bunların ucu plastik yerine alışılmış kurşun uçludur. Aslında tanıtıldığında böyleydi ve birkaç yıl sürdü, bu modele plastik uç eklenince balistik tip boat-tail sivri uç doğdu ve markete girdi. Böyle olunca Solid base kurşun uçlu balistik tip gözden kayboldu. Fakat şu andaki mermiye aynı işi görecek şekilde daha ucuz alternatifi olarak geri döndü. ACCUBOND Mermileri balistik tip ve Bonded core olarak başlangıç ağırlıklarını %60–70 korumak sureti ile yüksek BC, düzgünlüğü, hızlı açılmayı bütünleştirmiştir. Bu beyaz uçlu mermiler, çok geniş çeşitte CXP2 ve CXP3 sınıfı av kalibreleri için biçilmiş kaftandır. En büyük ve en tehlikeli yırtıcılar için uygun ağırlıkta mermileri vardır. PARTITION Mermileri gerçekten iki merminin iç içe olduğu mermilerdir. Merminin metal kaplaması Kurşun alaşımı iki ayrı çekirdek özünü sert bir bölme ile ayırarak çekirdekleri çevreler. Ön çekirdeğin metal kaplaması küçük bir CXP2 sınıfı av olsa da, temas anında mermi ucunun genişlemesini sağlamak için diğerine nazaran daha incedir. Alttaki çekirdek ağırlığı ve basıncı ile açılan ön çekirdeğin, CXP3 sınıfının ağır avlarında bile daha derine nüfus etmesine katkı sağlar. Vurulan hayvanlarda çıkarılan Partition mermilerinde başlangıç ağırlıklarının %60 muhafaza ettikleri ve alt çekirdeğin ön çekirdeği ne kadar şiddetli genişlettiği gözlemlenmiş ve bu mermilerin ne kadar öldürücü olduğu ve şöhretini hak ettiği görülmüştür. CT PARTITION GOLD Mermileri keza iki mermi çekirdeklidir iki çekirdeğin ayrımı daha kalın, alt çekirdek ağır ve büyük tutulmuştur. ( Midway mermilerinde oran 2/3 dür.) bu özellik standart parttition’lara nazaran daha derin giriş sağlar. Ayrıca bu mermilerin alt bölümündeki kurşun özü alttan destekleyen çelik kâse vardır. Bu mermi aşırı derecede karmaşık mermidir. Bu merminin molibden (Molly) dış kaplamalısı ve sadesi vardır. CT FAIL SAFE Mermisi düztabanlı, Molly kaplamalı, tasarımı Barnes X-Bullet benzeyen dışı kanallı alt çekirdeği Partition Gold gibi bir mermidir. Merminin ön yarısı delik uçlu sert bakır alaşımdan, derine nüfus etme ve genişleme karakteri sağlamdır. Buna rağmen Fail Safe de alt kurşun alaşımlı çekirdek, Partition Gold da olduğu gibi çelik kâseye oturtulmuştur. Bu çelik topuk taban, mermi çekirdeğini sıcak barut gazlarından korur. Fail Safe mermisi sınırlı genişlemesi derine nüfus etmesi ile bütün övgüleri topladı. CXP3 ve CXP4 sınıfı avlarda en çok tercih edilen mermi oldu.
Remington Bullets:
Remington büyük mühimmat imalatçıları içinde uzun zamandır, kendi mermi tasarımlarını en çok yapan büyük üretimcidir. Bunun yanında(Swift and Hornady in particular),gibi mermi üreticilerinin özel mermilerini yapan tek kuruluştur. Remington ürünleri kendi özel tasarımlarıdır. Bunlardan bazıları son derece başarılı olmuştur. CORE-LOKT büyük bir ihtimalle en meşhur Remington mermisidir. Remington Express ammo çizgisinde geniş bir kalibre listesine hitap eden fabrika doluları ve kendi dolumunu yapanlar için, toptan paketler halinde. 243 den 8mm kalibreye kadar imal edilmiştir. Core-lokt mermisi düztabanlı, gittikçe sivrileşen yumuşak uçlu, yaldız metal kaplamalıdır. Bu metal kaplama, uçlarda incedir ortalara doğru kalınlaşır. Metal kaplama iç kısmında kemer şeklinde yiv sete benzer çıkıntı ve kanal vardır. Bu çıkıntılar mermi ucu genişlemesini kontrol ettiği gibi jaket ve öz birlikteliğini sağlayarak, merminin normalden daha fazla derine gitmesine yardımcı olur. Ayrıca bu kanallar çarpma anında mermi ucunu çapın iki katı kadar genişletir ve kıvrılmalara engel olur. Bu sayede mermi çekirdeğinde oluşacak şekil bozukluğu önlenir. Core-lokt mermileri sivri uçlu, yuvarlak uçlu, düz uçlu ve delik uçlu olarak kalibre ve genişleme katsayılarına göre CXP2 ve CXP3 sınıfı avlara uygun olarak değişik kalibre ve ağırlıkta üretilmiştir. CORE-LOKT ULTRA asla değişik bir Core-Lokt değildir. Çekirdeği daha ağır ve Bonded core özelliği vardır. Mag-Tip modeli korumasız kurşun uçludur.(PSP -Pointed Soft Point )Federal bu merminin uç genişlemesini 50 yards to 500 yards kadar güvenilir kılmıştır. Federal bu mermileri fabrika doluları olarak. 243 kalibreden. 338 kadar kalibrelerde üretmiştir. Tehlikeli avlar da dâhil olmak üzere CXP2 ve CXP3 sınıfı avlara uygundur. BRONZE POINT ilk uçlu mermidir. Geçmişte CIL Sabre Tip (uç) sonradan Nosler Ballistic Tip on yıldır kullanılmaktadır. Düztabanlı mermi bronz alaşımlı ucu, kurşun alaşımlı çekirdek özünün genişlemesine imkân sağlar. Yaldızlı metal jaketi iç kısmındaki kanallar sayesinde mermi ucunun genişlemesi esnasında çekirdeğin metal kaplamaya tutunmasını sağlar. Mermi CXP2 sınıfı avlar için tasarlanmıştır. Remington Express fabrikasyon dolularında sadece iki kalibre için. 270/130 grain ve. 30–06/150 and 180 grain, üretilmiştir. ACCUTIP Remington’un en son plastik sivri uçlu mermisidir. Sadece Hornady’nin.284″ 140 grain Accutip mermisi düztabanlıdır. Diğer bütün büyük baş av Accutip mermiler boat-tail dir. Bu mermilerin ucu çabuk açılmaları için tasarlanmıştır. Geyik boyutunda büyük avlara uygundur.
Sierra Bullets
Sierra mermileri Amerika’da kendi fişeklerini dolduran avcılara en çok mermi satan markadır. Kendilerine ait Match mermileri ile ünlüdürler, geniş bir yelpazede varmints ve büyük baş av mermileri yaparlar. Bazılarını Federal ve Sellier & Bellot firmaları fabrikasyon dolularında kullanırlar. Bu mermiler muazzam düzgünlükleri nedeni ile popüler olmuştur, çabuk genişleyen çabuk öldüren mermilerdir. Bu mermiler sivriltilmiş metal jaketli, kurşun alaşım özlüdür. jaket kalınlıkları değişiktir, uca yakın bölümler ince, çekirdeği saran bölge daha kalın ve serttir. Bu genişleme kontrolü ve derin giriş sağlamak içindir. Esas ilgi çekici olan Pro Hunter and GameKing çizgisindeki av mermilerinin ağırlıkları orta ve daha ağır olarak yapılmıştır, bu kalibre çeşidine göredir. CXP2 ve CXP3 sınıfı avlar için tasarlanmıştır. Çoğu Sierra PRO HUNTER mermileri, yumuşak ve sivri uçludur. Fakat yerine göre Sierra, yarım uçlu, düz uçlu, yuvarlak uçlu ve delik uçlu olanlarını da seçime sunmuştur. Bunlar makul fiyatlarda düztabanlı, yaldızlı metal jaketli, .243 ile. 45–70. arası geniş bir kalibre yelpazesine uygun mermilerdir. Bir dereceye kadar daha pahalı olan GAMEKING mermileri sivri uçlu, boat-tail tabanlı ve yüksek BC değere sahip mermilerdir, Neredeyse Sierra MatchKing mermileri ile içli dışlı mermilerdir. Bu mermiler büyük baş av tüfeklerinde kullanılmaya uygundur. Sierra, GameKing’e uzun menzil atışlarında güvenir ve bunu kendi web. Sitesinde açıklar. GameKing. 22 ile. 375. kalibrelere uygun üretime sahiptir.
Speer Bullets
Speer, Federal Fişekler ve CCI. Gurubuna ait bir markadır. Speer mermileri birçok Federal fabrika dolularında kullanıldıkları gibi kendi fişeklerini dolduran avcılara mermi satan en büyük mermi yapımcısıdır. Mermi dolduran avcılar, Federalin malı olan Trophy Bonded Bear Claw mermiyi Speer adıyla paketlenmiş olarak alırlar. Speer ayrıca varmint, match ve özel amaca uygun üretimlerde yapar. Satış listesinde birçok çeşitte parlak metal kaplamalı büyük baş av mermileri vardır. Bunlar kullanıma bağlı olarak: Boat Tail, Hot-Cor, Mag-Tip, Grand Slam and African Grand Slam. Point styles include spitzer, semi-spitzer, flat point, hollow point and round nose. Çoğu Speer büyük baş av mermileri düztabanlı tasarlanmıştır, Speer’in BOAT TAIL mermileri conventional yapıda yumuşak sivri ucu 13 derecede sonlanan özellikle uzun menzil atış için uygun mermidir. Kontrollü genişlemeli ve en çabuk genişlemeli olarak iki tipi vardır. CXP2 sınıfının küçük avlarına ve küçük kalibrelere, orta kalibrelerde ise tehlikeli olmayan av gurubuna tavsiye edilir. Speer HOT-COR mermileri Speer’in kalbi gibidir. Bu Mermilerin çekirdeği, parlak metal jaket içinde 900 F sıcaklıkta eritilerek döküm yapılmış kurşun alaşımdandır. Mermi ucu kontrollü genişlemelidir. Bütün CXP2 ve CXP3 sınıfı avlara uygundur. MAG-TIP yarı sivri uçlu mermiler hot-core (sıcak döküm) metodu ile üretilmiştir, bunların jaketleri gövdede uç kısımdan %45 daha ağırdır, jaketin uç kısmının iç yüzeyi testere gibi dişli yapıdadır bu mermi ucunda düşük hızlarda emniyetli bir genişleme temini içindir. Ayrıca jaketin iç yüzeyde bulunan halka şeklindeki girinti ve çıkıntılar yüksek hızda çarpmalara karşı çekirdeği korur. Neticede temel olarak sivri uçlu mermilerdir fakat yumuşak kısım küçük ve düz uçlu olmaları tüfek fişek haznesine yerleştirme esnasında deforme olmalarını önler. Bu şekilde MAG-TIP mermilerin çoğu anonimdir. Grand Slam ve Mag-Tip mermiler 7mm, .30 ve. 416 kalibreler için mevcuttur. GRAND SLAM mermiler Speer’in 1975 den beri ödüllü mermileridir. Federal Trophy Bonded mermisine karşı zirveyi zorlamaktadır. Grand Slam mermisi önceleri çift çekirdekli ve çok karışık yapıdaydı, fakat şimdi Hot-Cor injection Technology ile üretilmiş tek parça dökme kurşun alaşımlı çekirdeklidir. Bunlar sivri uçlu yarı sivri uçlu ve düztabanlı mermilerdir. Grant-Slam’de standart mermilere nazaran metal kaplamanın gövdedeki kalınlığı uçlardan %45 daha kalındır. Uç kaplama içi kanallıdır, bu mermiler CXP2 sınıfının büyükleri ve bütün CXP3 sınıfı avlar için iyi bir şöhret yapmıştır. AFRICAN GRAND SLAM mermileri yumuşak uçludur sağlam genişlemeli Speer çizgisinde mermilerdir. CXP4 sınıfı avlar için tasarlanmıştır. Bu mermilerin jaketleri sert metal levhadan kupa haline getirilerek makinede yapılmıştır ki bu toplam ağırlığın yarısını kapsar merminin baldır kısmı çok kalındır iç oluklar ve tırtıllar vardır, sıcak eritme esnasında döküm kurşun buralara tutunur jaket ve öz arasındaki bağı sağlar, African Grand Slam yumuşak uçlu mermileri 416 and. 458 kalibreler içindir ayrıca uç genişlemesi olmayan African Grand Slam Tungsten Solid core bullets in. 375, .416, and. 458 calibers
Swift Bullet :
Swift firmasının Premium A-Frame partitioned Bonded core mermisi ve Scirocco plastic tipped Bonded core üretimi vardır. A-Frame modelinin. 22 to. 470 kalibrelere kadar birçok ağırlıkta mermisi vardır. Bütün Swift mermilerinin çekirdek özleri, saf kuşundandır jacketleri ise saf bakır metaldir. Kendi dolduranlar için tek mermi satışları olduğu gibi Remington Premier fabrikasyon dolularında kullanılır.


Çoğu A-Frame mermileri yarı sivri uçlu ve uç yapıları Speer Mag-Tip’ de olduğu gibi jacket uca kadar uzanır fakat ucu örtmez. A-Frame sert ve çetin bir mermidir, yan ve orta bölme ağır bakırdandır, uç jacket kaplama çekirdek özü ile (Bonded) lehimlidir mermi ucu genişlemesini ideal seviyede (2x çap) tutacak kadardır. Alt çekirdek ağırlığı ve itme gücü ile derin giriş sağlar. Balistik jelâtin testinde çekirdek ağırlık kaybının çok az olduğu görülmüştür. SCIROCCO polimer plastik uçlu, Bonded, çok kalın, bakır jaketli, saf kurşun çekirdekli 15 derece boat-tail tabanlı yüksek BC katsayılı, çarpma hızı 1440 fps to 3000 fps. yüksek hız kalibrelere uygun bir mermidir.
Winchester Bullets :
Winchester, Ödüllü, karmaşık teknolojili ve çok çeşitli mermi üreticilerinin en büyüklerindendir. Winchester by Nosler ile geleneksel hale gelmiş olan mermileri üretmeye devam eder. Power Point and Silvertip mermileri onların Super-X çizgisi dışındaki mermileridir. Bunun yanında Power Point ve moly-coated modeli “Power Point Plus” onların ödüllü ve en üstün mermileridir. POWER POINT düztabanlı yumuşak uçludur. Gittikçe sivrilen parlak metal jaketin uç ve iç bölümü kontrollü genişlemeyi sağlamak için kanallıdır.(cannelure) mermi ucu korumasız kurşundur. Bu uç kısmın jakete oturduğu bir çentiği vardır, burası merminin çarpma anında genişlemesini başlatır. Bu merminin sivri uçlu ve yuvarlak uçlusu da vardır. Düz uçlu modeli Winchester fabrika dolularında, çok geniş çeşitteki fişeklerde vardır. Power Point özellikle CXP2 sınıfı avlar için tasarlanmıştır. Çabuk öldürmesi ile çok ünlüdür. En ağır mermiler uygun kalibrelerde CXP3 avlar için tavsiye edilmektedir. winchesterin ürettiği bu mermi son on yılın en popüler ve en güvenilir mermisi olmuştur. SILVERTIP Avcıların uzun koşu yoldaşıdır. Bu mermi de Power Point gibi temelinde düztabanlıdır. Yumuşak uçlu modelinde, yumuşak mermi ucu, kayda değer derecede korumasız görünür. Aslında kurşun uç ince bir alüminyum alaşım ile kaplanmıştır. Bu kılıf, mermiyi, fişek haznesine koyarken korur, ayrıca çarpma anındaki mermi ucu genişlemesini hafifçe geciktirir. Silvertip gittikçe incelen parlak metal kaplamalı jaketin iç yüzeyi Power Point’e benzer şekilde(cannelure) kanallıdır, fakat bunda mermi ucunun jakete oturduğu çentik yoktur. Winchester Silvertipi Power Point den daha derine girecek şekilde devamlı geliştirdi. Bu mermi çoğunlukla CXP2 avları için 180 grain. 308 Win. Ve. 30–06, 200 grain. 348 Win. Ve 200 grain. 358 Win. Fabrikasyon dolularında CXP3 avları için kullanıldı. Geleneksel Silvertip mermileri birçok kalibre ve dolularda kafa karışıklığına sebep olmaması için CT Ballistic Silvertip ile değiştirilerek kullanıldı.


XP3 Winchesterin son tasarladığı mermidir. Kasıtlı olarak CT Fail Safe’in değiştirilmişidir. Mermi Lubalox kaplamalıdır. Parlak metal jaketli ve plastik uçludur, kurşun çekirdek öz, merminin alt yarısında yer alır. Merminin tabanı kısa boat-tail olarak sonlanır. Bu merminin son modeli Supreme Elite.”olarak adlandırılmıştır.
Woodleigh Bullets:
Bu Avustralya malı mermiler uca doğru incelerek sonlanan ağır parlak metal jaketlidir. Kurşun özlüdür ve çekirdek jaketle lehimlidir (Bonded) kalın jaket çekirdeğin ezilmesini önleyerek derin giriş sağlar, bundan dolayı adı Weldcore dur. WELDCORE mermileri yumuşak uçlu ve korumalı (FMJ) uçludur. Bu mermilerin fabrika dolumları Kynoch (British) de, Federal Ammunition (USA), and Romey Ammunition (Germany) Bulunur.
Kemal Elitemiz
18 – Nisan – 2010 Konya

Yorum Yaz