ANADOLU ÇOBAN BIÇAKLARI-ön söz

http://www.kemalelitemiz.com/anadolu-coban-bicaklari-on-soz.html


ANADOLU ÇOBAN BIÇAKLARI

Gençlik yıllarımda doğa ve yaban hayatı tutkusu ile av merakım başladı, tabidir ki av malzemeleri giyim kuşamı tüfekler fişekler ve av bıçakları da ilgimi çekti. O zamanlar sadece yurt dışından gelen dergilerden ve kataloglardan faydalanıyorduk. Asrın buluşu internet sayesinde her konuda istediğimiz bilgilere ulaşma imkânını bulunca, bıçakların dünyasını da keşfetme imkânı doğdu.
Araştırdığım sitelerde seri bıçak imalatçılarının yanında; bıçağı sanatlaştıran bıçak ustalarının olağan üstü bıçaklarını gördüm. Her türlü yüksek vasıfta çelikten, damascus (Şam) çeliğinden ve her türde bıçaklar yapmışlar, kendi aralarında dernekler kurmuşlar,sergiler açıp kitaplar yazıp sanatlarını ve ülkelerini tanıtmışlar, bıçağın sözlüğünü bile yazmışlar ve diğer ülkelerin bıçak ustalarına kucak açmışlar ve eserlerini sergileyip çevrimiçi satışa sunmuşlar.(www.knifeart.com.)
Heyecanla Türk bıçak ustaları görmeyi umdum fakat yoklardı. Maalesef bizim bıçak ustalarımızın Ülkemizde kıymetleri bilinmemiş, ustalıklarını sanatlaştıracak ilgi gösterilmemişti.
Yapılan az sayıda ki özel bıçaklar özel meraklıların ellerinde gizlenmişti.
Amerika Arkansas lı bıçak ustalarından birisi olan Smith Daniel Winkler
Usta; Kızılderililere olan hayranlığını onların bıçaklarını sanatlaştırarak
Göstermek istemiş ve olağan üstü, özel, Kızılderili bıçakları, baltaları yapmış.
Kızılderilileri yaşatıyor.

Türkiye’de Anadolu da bozkır da Konya da ve keçeciler sokağında büyürseniz,
Yün kokusunu bilirsiniz. Keçeyi, kepeneği, çobanı, koyunu bilirsiniz. Koyun yoğurdu ve yağı ile büyüdüyseniz kokusunu unutmasısınız. Bozkırın havasını alırsanız içinizden çıkmaz. Çobanı da, koyunları da seversiniz. İşte bu hislerle: neden? Bozkırın çobanlarının bıçakları olmasın, bende onlar için bıçak çizerim ve bizim ustalarımız en iyisini yapar. Diye düşündüm, ne yazık ki demirci ve bıçak ustası değilim, buna rağmen, bu heyecanımı gerçekleştirmeye çalıştım. Önce bozkıra uygun bıçaklar çizdim ve onları büyük bir dikkat ve hevesle yapmaya çalışan ve en güzel şekilde yapan; bıçak ustası Hüseyin Kocaman ustayla tanıştım. Baba yadigârı, kırklıkçıların bıçakçı Ahmet ustadan(üçüncü nesil) yardım aldım. Bıçak saplarını kendim yaptım.
Dünyanın tek ve en önemli keçe merkezi olan bozkır Konya’sının keçelerini, derilerini kılıf yapımında kullandım. Her birini ellerimle yaptım.
Bu özel koleksiyonumun adını da bozkırın isimsiz çobanlarına ithaf ediyorum.
Diliyor ve dua ediyorum ki bizim olan sanatlarımıza meraklı zenginlerimiz sahip çıkar, ustalar teşvik edilir, eserler ortaya çıkar, sanatlaşır ve Anadolu’nun değerleri yitip gitmez.
Kemal Elitemiz
Mayıs–2007-Konya

Yorum Yaz